Ceny bytů v Praze šponují developeři

Ceny nemovitostí, zvláště bytů, v Praze rostou. A podle developera Dušana Kunovského z Central Group za to mohou zelení „extremisté“. V článku Nové byty v Praze? Už nejsou (LN 7. 3.) tuto lež už poněkolikáté opakuje. Zelení mají v gesci územní rozvoj a je fakt, že hájíme nezastavování zelených ploch a nerozšiřování města do krajiny. A plně se v tom shodujeme s urbanisty, kteří stojí za návrhem chystaného Metropolitního plánu. Celková výměra ploch určených v platném pražském územním plánu pro bytovou výstavbu je 2438 hektarů a v současnosti je využita pouze polovina. Není proto potřeba schvalovat další území pro výstavbu, stačí využít ta již existující.

Staré zvyky už neplatí

Počet dokončených bytů v Praze podle ČSÚ od roku 2011 stoupá: z 3480 bytů v roce 2011 až na 5211 předloni. Číslo, které může ukazovat na možný nedostatek bytů do budoucna, není to, které ukazuje počet dokončených bytů, ale počet zahájených staveb bytů. Zde je skutečně v prvních třech čtvrtletích loňského roku oproti stejnému období předloňskému patrný pokles. Je dán prodlením při změně stavebních předpisů, které ale na ceny dosud nemohlo mít vliv: počet dokončených bytů je vyšší než kdykoli za posledních pět let. Developeři tak ženou ceny vzhůru uměle. Předpisy navíc už půl roku platí, takže letos počet zahájených staveb bytů nepochybně vzroste. Častá námitka investorů, že proces povolení stavby trvá moc dlouho, má rovněž více příčin: lhůty jsou dané zákonem a proces povolení stavby vede státní správa zcela mimo vliv zelených „extremistů“. Developeři si za průtahy mohou často sami tím, že chtějí pozemky vytěžit na maximum – to vzbuzuje odpor obyvatel a protahuje řízení. Developeři si také za minulých vlád zvykli zakupovat louky na okraji Prahy a žádat po městu jejich zhodnocení změnou na stavební parcely. Jedna taková změna stojí město půl milionu, ale developerovi se pozemek zhodnotí až čtyřikrát (stavební parcela má vyšší cenu než louka). To bylo dříve zdrojem korupce a tato praxe s naším nástupem skončila. Městu totiž přinášejí developmenty na jeho okraji pouze náklady na veřejnou vybavenost, dopravní infrastrukturu a úbytek zeleně.

Město bude stavět svoje byty

Faktorů, které ovlivňují ceny bytů v Praze, je více a jsou jiné, než se nám developeři pokoušejí namluvit. S ekonomickým růstem roste poptávka, nikoli nutně potřeba. Svou roli hraje i nízká daň z nemovitosti, jejíž zvýšení jsem v hlavním městě neprosadil. Nízká výše daně nemotivuje byty pronajímat za dostupnější cenu (a mnoho set zůstává neobsazených) ani opravovat (zůstávají v neobyvatelném stavu). Konečně je tu i Airbnb: z tohoto krátkodobého pronájmu neplatí vlastník nemovitosti zpravidla nic, a je proto výhodné byt pronajmout takhle než někomu trvale. Většinou jde o pronájmy cizincům, Češi pak ale shánějí byty obtížně – i to vede k růstu cen nájmů i koupí na trhu. Velmi brzy představím, co s tím. Město zřídilo z naší iniciativy fond dostupného bydlení, do něhož jsem prosadil poměrně značný objem prostředků, dnes už je tvořen téměř čtyřmi miliardami korun. Město tak do tří let postaví více než pět set cenově dostupných bytů a jejich existence bude mít pozitivní dopad na ceny i těch ostatních. Je proto komické, že pány developery trápí, že ceny bytů rostou a přestávají být dostupné. Vždyť výši prodejní ceny stanovují oni sami. Pláčou tak nikoliv nad vysokými cenami, ale nad tím, že vlivem cílené politiky města, která zamezuje nekontrolovanému klondajku na okrajích a suburbanizaci na úkor zeleně, nemohou vydělat právě v době ekonomické konjunktury ještě víc. To je celé.

Autor: MATĚJ STROPNICKÝ předseda Strany zelených, zastupitel hl. m. Prahy

Vyšlo: Lidové noviny – Praha; str. 11 (Zprávy) ● 13. 3. 2017