Bílá kniha – černá budoucnost, znělo pražským Pochodem produktů

V pátek se v Praze na Albertově sešla asi padesátka studentů a za skandování „Boloň nechme špagetám“ došla v průvodu na Palachovo náměstí, kde akci iniciativy Vzdělání není zboží zakončil happening v podobě dražby studentů-produktů.

Iniciativa Vzdělání není zboží připravila na páteční odpoledne protestní průvod po tradiční pražské trase: Albertov – Palachovo náměstí. Sešlo se asi padesát studentů. Účastníci obdrželi od pořadatele papírové krzno s čárovým kódem, který poukazoval na to, že jde o Pochod produktů.

Také každá míjená univerzitní budova, Přírodovědecká fakulta na Albertově, Filosofická fakulta v Celetné nebo Právnická fakulta u Čechova mostu byla na dveřích přelepena čárovým kódem. Podle iniciativy na důkaz toho, že univerzitní půdu privatizuje soukromý sektor.

Část průvodu sledoval i bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ). Naopak celou jejich trasu doprovázel studenty aktivista Ondřej Kobza v roli dávného studenta z minulého století „kdy vzdělání bylo ještě jako z Filosofské historie od Jiráska“ pro sebezušlechtění a nikoli pro následný úspěch na trhu.

Na Palachově náměstí průvod ukončil akci happeningem: dražbou studentů-produktů. Zatímco absolventy ČVUT, VUMP a VŠE se aukcionáři podařilo prodat okamžitě, o posluchače filosofie nebyl v inscenaci zájem. Studenti se pak ale vzbouřili, čárové kódy i aukční si strhli a demonstraci ukončili s tím, že vzdělání zboží není a studenti nejsou produkty.

Další akce organizátoři připravují.