Viliam Buchert na iDnes.cz radí vystačit s vlastním rozumem a otepluje-li se za hustého sněžení, vyrazit na lyže.
Čtyři dny hustého sněžení stačily komentátorovi Mladé fronty Dnes Viliamu Buchertovi na to, aby zúčtoval se všemi teoriemi i fakty o globálním oteplování. Sníh, který padá a netaje, je podle něj důkazem o tom, že se opakuje situace ze sedmdesátých let.
Tehdy údajně klimatologové na základě několika let nízkých teplot očekávali brzký příchod doby ledové – čili že z těchto výkyvů nelze hned usuzovat na změnu klimatu, ale možná jen na změnu počasí.
Redaktor MFD sice čtenáře svého listu informuje, že „k určitému oteplování planety přispívá nebývalá produkce oxidu uhličitého“, a hned jim také udílí radu, že „člověk má chránit a pečovat o životní prostředí, ve kterém se pohybuje“, i když se tak podle Bucherta rozumní lidé chovají stejně.
Jeho kauzalita se dostává poněkud do obtíží, má-li vysvětlit, proč se tedy emise škodlivin stále zvyšují. „Leda, že by se většina národů skládala (slušně řečeno) z lidí nerozumných,“ shrnuje komentátor, který tvrdí, že k tomu, aby chránil přírodu, nepotřebuje zelené strany, politiky, a už vůbec ne vědce.
Mladá fronta neuvádí, zda je novou redakční politikou okázalé vystavování na odiv neznalosti probírané látky jejími komentátory. Na otázku: „Proč místo poskytnutí prostoru diletantovi, který ze své neznalosti dělá přednost, Mladá fronta Dnes nedala prostor někomu, kdo věci rozumí?“ našim čtenářům přineseme odpověď, pokud ji z Mladé fronty Dnes získáme.
Experty na problém klimatických změn přitom disponuje i česká pravice. „Jednoznačné je oteplování klimatického systému, což dokazuje zvýšení teploty vzduchu, rozsáhlé tání sněhu a ledu a zvyšující se hladina oceánů,“ píše ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK a senátor ODS Bedřich Moldan ve své knize Podmaněná planeta z loňského roku a dodává tamtéž: „Mění se rozložení srážek (…) a některé parametry pevninských i mořských ekosystémů.“
Vyšlo dne 11.01.2010 v Deníku Referendum