Dětem padá sníh, českým médiím kalamita

Sníh zapadal nejen české silnice ale především zpravodajské servery. Že sněží, vidí každý z okna, i novinář. Zatímco ostatní si vezmou kulicha, on o tom napíše.

Kde všude od rána sněží? Nejvíc venku. Sníh je vesměs bílý, v Ústeckém kraji vlivem výparů z rtutí nasáklých ryb místy načervenalý, převažuje jeho namokralá konzistence, ojediněle na Moravě a ve Slezsku padá i zvláštní druh sněhu suchého. Bude-li stále padat, bude ho víc a víc. Už ráno vyjely do ulic, do vesnic pískem, štěrkem a solí po zuby ozbrojené sypače, které srážejí zejména chodce, protože se jim při práci pletou do cesty.

Dopoledne málem přišel o život kolemjdoucí u pražské kobyliské vozovny. Podle serveru lidovky.cz byli oba, chodec i řidič, před nehodou při vědomí. Na Hodonínsku zase vzápětí po přejezdu posypového vozu havaroval kamion. Meteorologové přitom už ráno jasně řekli, že nikdo nemá opouštět garáže a řidiči mají vyčkávat na příchod jara. To se týká zvláště oblastí od Václavského náměstí dál na východ, neboť mráz přichází z Kremlu, jako vždycky. Meteorologové netrpělivě „očekávají kalamitní situaci, výpadky proudu, na horách může být vyhlášeno lavinové nebezpečí,“ uvedl jeden z nich, který si v této souvislosti nepřál být jmenován, pro server Týden.cz

Místy napadly už dva, někdy i tři centimetry sněhu. Podle serveru Týden.cz začalo letos sněžit dokonce i na Berounsku. Vločky hlásí podle tohoto vždy spolehlivého zdroje i další stanice, jejich přesná jména se ale redakci nepodařilo zjistit.

Nejaktuálnější zpravodajství přináší ovšem teprve server Aktuálně.cz. Podle právě v tuto chvíli aktuální předpovědi padá sníh na Aktuálně.cz rychlostí tři centimetry za hodinu. Jak rychle bude padat za půl hodiny, není zatím jasné, neboť probíhá měření rychlosti letu jednotlivých vloček na několika místech České republiky a situaci komplikuje fakt, že v okamžiku, kdy se k vločce připevní měřič rychlosti od nejmenované pražské firmy, tato roztaje. V nejbližších vteřinách se tak očekává zadání několika paralelních auditů, které zakázky do května prošetří.

Městská část Praha 2 přes odpor opozice a námitky sypačů přítomných na jednání zastupitelstva prosadila, že Riegrovy sady se budou uměle zasněžovat i za husté chumelenice. Podle deníku Právo se náklady na technický sníh pro děti v Rígráku vyšplhají zhruba na milion korun. „Je krize, ale ta by se neměla dotýkat našich dětí,“ řekla listu téměř zavátá vinohradská starostka Jana Černochová (ODS).

Vyšlo 08.01.2010 v Deníku Referendum