Vedení města jmenovalo nového ředitele odboru územního rozvoje, Jana Kábrta. Přichází z Jižního Města, kde za sebou nechává desítky obviněných zastupitelů, jednoho starostu, tucet developmentů u soudu, rozprodaný majetek a radnici ve školce. Tvrdím, že rozvoj hlavního města ve veřejném zájmu je zásadně ohrožen.
Většina vedoucích úřednických míst na pražském magistrátu zůstala v éře primátora Tomáše Hudečka neobsazena, ředitelé odborů byli jen pověřeni. Dneska už vím proč. Neměl dost politické síly prosadit uchazeče, jimž by důvěřoval, ale měl jí zas tolik, aby zabránil jmenováním kandidátů docela scestných.
Výběrová komise většinou ANO, ČSSD a úřednic doporučila a vedení hlavního města přes odpor zástupců Trojkoalice na svém posledním jednání v červenci schválilo jmenování klíčového vedoucího úředníka, ředitele odboru územního rozvoje. Na starosti má dohled nad přípravou územního plánu a změn toho stávajícího. Plán stanoví, kde se může stavět a co. Je jím nově Jan Kábrt.
Neznáte ho. Znají ho ale na Jižním Městě, odkud přichází.
To je to největší české sídliště a z hlediska developerů jedno velké rozvojové území: mezi paneláky je spousta místa na restituovaných parcelách, kde dnes bují zeleň. Pozemky dávno vykoupily z velkých ty největší firmy a chtějí stavět. Sebrat park, zastínit, zaclonit výhled, obklopit stanice metra obchoďáky, přivést další auta.
Kábrt k tomu léta připravoval podmínky a radnice v čele s ODS a starostou Daliborem Mlejnským souhlasila. Vlastní pozemky tato městská část prodala do posledního a sám úřad sídlí ve zrušené mateřské školce, jinde nemá kde.
I stotisícové sídliště v hlavním městě, podle všech studií do posledního balkonu odcizené, se ale umí vzbouřit. V městské části, kde ještě v roce 2006 získala ODS bezmála padesát procent hlasů, vyrostlo za osm let Hnutí pro Prahu 11 v čele s Jiřím Štylerem.
Na hlavě má tento padesátník několik stehů jako připomínku opakovaného násilného přepadení z doby, kdy ho radnice nechala sledovat. V roce 2010 získal se svým hnutím dvacet procent a vloni konečně přes třicet, načež se stal starostou. Kábrt se okamžitě poroučel.
Nejen pro pořádek, také pro jistotu. Po Kábrtem zpracovaných materiálech k developmentům zůstalo ve dvou případech 39 obviněných zastupitelů (Bytový dům Stříbrského a Na Výhledu), ve druhém 28 (Revitalizace Litochlebského parku). Obviněn a stíhán je i bývalý starosta Mlejnský. Další případy soudy zatím šetří.
A právě uchazeče Kábrta vybrala magistrátní výběrová komise v čele s ředitelkou úřadu Martinou Děvěrovou na totéž místo, které zastával už na Jižním Městě, jen pro celé hlavní město. Když pominu, že je Kábrt odborně zdatný, bezúhonný a že má zkušenosti s řízením, je výběr komise poznamenán ještě dvojitým střetem zájmů.
Kábrt je téměř zetěm (manželem dcery přítele) ředitelky, předsedkyně komise. Jeho bratr Libor zároveň donedávna pracoval dvacet let v architektonické kanceláři Romana Kouckého, hlavního zpracovatele nového pražského územního plánu. Právě na Kouckého bude Kábrt zejména dohlížet.
Co na první pohled vypadá jako politiků nehodný střet o jakéhosi úředníka, je ve skutečnosti zásadním ohrožením územního plánování ve veřejném zájmu v hlavním městě. V součinnosti s architektem Romanem Kouckým – rizika jeho chystaného deregulativního územního plánu jsem popsal jinde – hrozí, že do něj Kábrt ještě ve fázi návrhu nechá zanést všechna tajná přání developerů. Bránit se proti němu nebude jak.
Článek vyšel 6.8.2015 na denikreferencum.cz
http://denikreferendum.cz/clanek/20985-kabrt-vyhozeny-na-praze-11-oknem-vraci-se-na-magistrat-dvermi