Smysl opozice

V Právu článek vyšel s titulkem „Opozice to zase zkouší bez fantazie“

Všichni chápou, že opozice vládě nedůvěřuje. Není třeba to projevovat neúspěšným hlasováním. A že bude neúspěšné, o tom není pochyb. Za zelené to vyjádřila jasně republiková rada: rozhodnutí o odchodu z vlády se odkládá do listopadu.

Začnou-li se plnit priority, které rada za takové, ať už v oblasti zahraniční politiky, zdravotnictví či dopravy, označila, zelení ve vládě zůstanou i pak. Vláda vládne silou a opozice by ráda totéž, ale nemá na to počty. Zarážející je ale především při tom svrhávání vlády projevovaný nedostatek fantazie. Úplná chudokrevnost.

Zatímco totiž soc. dem. program pro krajské volby nápadně zezelenal, ve Sněmovně se to neprojevuje. Proč sociální demokraté nepřijdou s návrhy, které by ve vládě utlačované zelené přiváděly svou vstřícností do rozpaků? Jak snadněji by se mi pak vnitrostranicky vysvětlovalo, že jsme ve vládě s ODS omylem.

Nelze říct, že to ČSSD vůbec nezkusila: především v otázce radaru a referenda k němu bylo návrhů vícero. Tehdy to zelení vždy znovu zamítli: tuto svou první koalici vnímali přehnaně posvátně a falešně tomu říkali věcná politika. Současnost je ale jiná, neboť lidovci míří do druhé poloviny volebního období a tím i do jiné koalice po volbách, a někteří zelení, zvláště zelené, zase prozřeli.

Vedení ČSSD podceňuje dynamiku koaličního vládnutí. Co bylo nepřijatelné zpočátku funkčního období, totiž podpořit programově blízké návrhy, kterým není v koalici nasloucháno, s opozicí, může vyjít dnes.

A pak: což dobře připravené odmítnutí zdravotní reformy nebo radarové základny nevrátí Senátem, Hradem a kraji rozbujelé sebevědomí ODS do přijatelnějších mezí? Umělá čára mezi koaliční a opoziční lavicí nemusí být vždycky tak nepřekonatelná.

Neustálé cákání na koaliční poslance, mnohdy již tak unavené nedobrovolným podílem na vládní odpovědnosti, zkoušením jejich svědomí při hlasováních o nedůvěře vlády je trapné a nikam nevede. Zkuste něco nového.

Text vyšel v deníku Právo dne 30.4.2008, rubrika Publicistika, strana 6