Uzurpace. Třetina voličů je takřka bez zastoupení

Koalice TOP 09, ODS, ČSSD a Volby pro město vznikla na Praze 3 v rozporu s výsledky říjnových voleb. Vladislava Hujová, aby se udržela na postu starostky, ji vytvořila bez vítěze, jímž je Žižkov (nejen) sobě, tak, že rozšířila množství placených radních na nebývalých sedm. Aby na každého vyšlo místečko: jeden placený radní stojí obec zhruba 750 tisíc korun ročně. V kampaních slibované šetření začalo tedy poněkud neobvykle. Jinou možnost však Hujová věru neměla: programově se totiž tato koalice shodnout nemůže. Jak chce totiž nákladové nádraží bourat (ODS) i chránit (ČSSD) zároveň? Jak chce zároveň volné byty prodávat (ODS) i ponechávat pro sociální účely (ČSSD)? Jak chce Parukářku ponechat zelenou (TOP 09) i změnit na stavební parcely (ODS)? Jinak, než úplatky v podobě honorovaných míst, za něž se strany vzdají svých předvolebních slibů, to ani nejde.

Protože bude koalice mít s těsnou většinou zajisté i tak problémy, nabídla Hujová vedení důležitého finančního výboru tzv. opozičním Svobodným, kteří nově koalici kryjí záda. Skutečnou opozici tak tvoří pouze jedenáct zastupitelů ŽNS a dva komunisté.

Vedle Rady a Zastupitelstva existují ještě jejich poradní orgány, u Rady jsou to komise, u Zastupitelstva výbory. Práce v nich je neplacená, nejde tedy již o pašalíky, mají však důležitou úlohu při posuzování mnoha otázek. Při obsazování těchto orgánů se v civilizovaných městských částech respektuje, že koalice má vždy vyjma kontrolního výboru většinu a opozice je zastoupena poměrně na základě výsledků voleb.

Jenomže. Komise ustanovila komise jako osmičlenné a výbory, vyjma kontrolního jako devítičlenné. Pět míst v komisích, resp. šest ve výborech nadělila sobě, tři v těch i oněch milostivě ponechala opozici včetně takzvané a to „rovnoměrně“: každé straně po jednom. Voliči ŽNS mají tedy zvůlí Hujové a nové koalice šestkrát menší vliv na dění na radnici, než voliči svobodných nebo komunistů. Jen tam, kde zbytek opozice neměl zájem, mohl ŽNS sebrat drobet, co upadl z panského stolu, a zástupce má dva.

Zastupitelstva byla zatím dvě. Na obě přišlo demonstrovat okolo pět desítek občanů. Věřím, že tato koalice, která zatím dokázala jen to, že nedokázala připravit prodej ani jednoho z domů zařazených do privatizace na prosinec, jara nedožije. Je to i otázka občanské cti. Nebo si necháme vládnout uzurpátory?

Autorem je  Matěj Stropnický člen klubu Žižkov (nejen) sobě.