Využitý prostor k zábavě

21. června 2006 – Počkal jsem týden, než se Lukáši Rychetskému srovná žaludek. Tuším, za kterou část scény s jemným trávícím ústrojím mluví, brání mi to ale vnímat ji jako většinu. Za svým názorem z léta stojím i nadále. Ohled na to, jestli je akce alternativní v míře doporučené bratry brusiči, nerozhodoval. Většina naopak dala přednost tomu, že si může někde zahrát, aniž ji přitom nutně bude hlídat kordon těžkooděnců. Ani to se nakonec úplně nesplnilo, neboť hluk akce vadil osamělému nočnímu golfistovi. Navíc mi přes rok došlo, že si technoscéna může za státní intervence dost i sama tím, že nechodí k volbám a tudíž není elektorátem. Politici ochraňují zájmy nikoli všech občanů, ale ochotněji svých voličů. My jsme nabídli ochranu zájmů technařům. V mém případě ne ze sympatií k technoscéně, ale z přesvědčení, že patří do svobodného prostoru.

Ne náhodou. Nesouhlas senátora Jaromíra Štětiny s policejní blokádou dálnice D5 jsem loni formuloval v době, kdy louka byla ještě prázdná. Matějková z části CzechTeku natočila záznam a pak byla jedním z prostředníků mezi Policejním státem a vládou. Jednání nakonec ztroskotala na odporu části zástupců scény silně živeném Stanislavem Pencem k vyjednávání s ministrem Bublanem. Penc, jemuž nestačila revoluce devětaosmdesátého, chtěl masy v ulicích. Tam bylo ale horko a masy to bavilo jen pár dní dokud hrála hudba, pak se odjely koupat. Právě díky tomu, že Stanislav Penc tehdy žádal hlavy místo újezdu, že chtěl být hvězdou převratu, neudálo se dodnes nic, než to, že byli osvobozeni všichni zasahující policisté, obviněno několik účastníků a že celý zásah stále vyšetřuje Inspekce ministra vnitra ve správě týchž policistů, kteří zasahovali.

Lze jistě namítnout, že scéna se chce bavit a co jí je do politiky, do zelených, či kohokoli. Autor glosy ale hájí něco, co nemá právo být měrou ostatnímu. Vyjadřuje spíše přesvědčení své než většiny a nutno dodat, že sice v souladu ze zvoláním: Vzhůru do jeskyní!, ale se z toho plynoucími omyly. Mě scéna svou účastí nepřekvapila, aniž jsem si ji koupil. Byl jí vytvořen prostor a ona jej jednorázově využila. Zachovala se demokraticky, kdežto Rychetský po ní žádá anarchismus.

Vyšlo v týdeníku A2 č. 23/2006, 21. června 2006