autor: prvnizpravy.cz, 5. listopadu 2009
Na pět set občanů se tento týden zúčastnilo dalšího ze shromáždění, kde byl vysloven nesouhlas s průběhem privatizace bytů na Praze 3 i s celkovou bytovou koncepcí městské části.
Veřejné setkání uspořádalo občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě. To v současnosti čítá kolem 700 občanů. „Hlavní náplní činnosti sdružení je poskytovat obyvatelům Prahy 3 informace o privatizacích bytů, které jim radnice upírá nebo podává prostřednictvím Radničních novin zkresleně,“ řekl serveru prvnizpravy.cz jednatel sdružení a zastupitel městské části Praha 3 Matěj Stropnický (SZ).
K založení sdružení vedlo podle jeho slov iniciátory to, že byty v panelových domech Pod Lipami 1, 3, 5 a 7 na Jarově byly loni v říjnu nabídnuty nájemcům ke koupi až za 27 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco kupříkladu byty ve vinohradské Slezské 70, kde mimo jiné bydlí místostarosta Zdeněk Lochman (ODS), který má privatizaci na starosti a jehož byt je v blízkosti metra, tramvaje i parků, za 11 tisíc za metr čtvereční. Jedná se o druhou privatizační vlnu. Byty na Jarově navíc byly posuzovány jednotlivě, kdežto byty ve Slezské byly zprůměrněny. Stropnický své připomínky opakovaně přednesl na radnici. Rozhodnutí i následná jednání radnice dokonce provázel pískot některých místních občanů. Na údajné nesrovnalosti v privatizaci v rámci třetího pražského obvodu v minulosti upozornil i televizní pořad Černé ovce.
Na setkání byli občané mimo jiné seznámeni s představou radnice o tom, které domy nebudou součástí privatizace a zůstanou tedy v majetku městské části. Zúčastnění se též podepisovali pod petici za odvolání místostarosty Lochmana. „Byla diskutována nová koncepce městské části pro řešení důsledků zvyšování nájemného. Ta je nastavena tak, aby na úlevy z ní plynoucí téměř nikdo nedosáhnul,“ dodal Stropnický.
Sdružení si podle jeho slov představuje koncepci jinak. Mělo by v ní kupříkladu být stanovení sociálních bytů, které by se nenacházely koncentrovaně v jednom domě, ale tam, kde žijí rodiny, jež si koupi bytu – ani za sníženou cenu – nemohou dovolit. „Koncepce, kterou požadujeme, by měla zahrnovat také například transparentní stanovování slev. Na Praze 3 jsou uplatňovány jen v tom, že levněji získá byt nájemce, který si ho rychleji koupí. Co ale sleva třeba za to, kolik peněž do bytů nájemníci investovali? Naše městská část to, na základě posudků, zohledňuje obráceně. Byt, který si nájemce sám zvelebí, je dražší, protože vypadá dobře,“ řekl Stropnický. Požadavky členů sdružení jsou různé. Zatímco někteří chtějí mít podle slov Stropnického pořádek ve stanovování cen za byty, další prý doposud vůbec nevědí, kdy a jak se u nich privatizace uskuteční.
Některým členům sdružení připadají ceny za privatizované byty vysoké. „Je pochopitelná snaha každého, že chce majetek nabýt co nejlevněji, nicméně akceptováním tohoto požadavku by došlo ze strany radnice k porušení vyhlášky hlavního města Prahy, která nás zavazuje prodávat byty za cenu v místě a čase obvyklou,“ uvedl už dříve mluvčí radnice Městské části Praha 3 Jan Sotona. Odvolával se na odborné posudky. Stropnický oponuje, že ve vyhlášce je ještě důležité slovo „zpravidla“. To je podle něho v jiných městských částech využíváno k tomu, aby v bytech zůstali kupříkladu starousedlíci, kteří si nemohou dovolit platit horentní sumy. Privatizace bytů by navíc podle něj neměla probíhat na tržních základech. „Třeba na Praze 7 v Holešovicích vyjdou podobné byty, navíc ve zděných domech, přibližně na půl milionů korun. Kdežto v paneláku na Jarově to může být i milion a půl,“ dodal Stropnický.
Na shromáždění, které se uskutečnilo tento týden, vystoupili i hosté ze sdružení z okolních částí Prahy, kde se podle slov Stropnického potýkají se stejnými problémy radnic – „nekoncepčností v bytové problematice, neúměrné cenové hladině nabízených bytů, nedostatečné pomoci sociálně slabším obyvatelům, neinformováním a manipulací radničních novin“. Občané byli rovněž informováni o činnosti sdružení za poslední půlrok a dalších záměrech souvisejících se vznikem akciové společnosti v majetku městské části Správa zbytkového majetku.