Bursík chce nasadit zeleným na nohy okovy

autor: Marek Přibil, Právo, 1.9.2008

* Jaké jsou šance Dany Kuchtové, že o víkendu vystřídá Martina Bursíka v čele zelených?

Ještě na začátku léta byly značné. Proto byl sjezd svolán tak narychlo, proto docházelo k zakládání nových organizací, proto došlo k masovému vstupu mnoha desítek nových členů do strany – aby šance klesly. Například v Praze 2, kde je organizována Kateřina Jacques, vstoupilo i deset bývalých členů Unie svobody. Situace není vzdálená tomu, co se běžně označuje jako puč.

* Chystáte se Kuchtovou podpořit, podle Bursíka řídíte opozici ve straně.

Těžká otázka. Naše postoje s Danou Kuchtovou se sbližují spíše postupně a rezerva je stále velká. Především máme odlišný názor na současnou vládní koalici: domnívám se, že zelení měli v tomto volebním období zůstat v opozici a sbírat zkušenosti, kdežto Kuchtová trvá na tom, že koalice měla a má smysl. Rozdíly mezi názory lze ovšem překlenout, existuje-li vzájemná důvěra a tu se nám s Danou Kuchtovou vybudovat myslím podařilo. Vím, že bude-li to programově neúnosné, Kuchtová zelené z vlády vyvede, byť ne třeba hned.

* S jakou strategií podle vás Bursík na sjezd do Teplic přijede?

Bursíkova strategie je jediná – síla. Chce stranu spoutat do kozelce, opozici zlikvidovat a zdiskreditovat. Jde do hrdel a statků, množí se výhrůžky, třeba nátlak na lidi zaměstnané na ministerstvu životního prostředí nebo Státní inspekci životního prostředí. Je to poučné, bohužel ne pro budoucí zelené politiky. Nejde jen o Bursíkovo znovuzvolení, on chce stranu zakonzervovat ve svůj prospěch pomocí změny stanov. Přestože říká, že proběhla široká demokratická diskuse, je to nesmysl. Stanovy jsou pro stranu totéž, co pro stát ústava. Novela stanov obsahuje 250 změn a byla rozeslána měsíc před sjezdem. Konaly se k tomu tři semináře, kterých se účastnilo vždy tak deset lidí. Je to šoková terapie, než se lidé vzpamatují, budou mít na nohou okovy. Bursík chce z republikové rady udělat poradní orgán bez vlivu, zrušit odborné sekce, které se provinily tím, že jejich analýza plnění našeho programu ve vládě nedopadla vůbec dobře, a do třetice začít utajovat jednání předsednictva. Prostě zákaz kritiky, konec kolektivního vedení. Stranu má řídit předseda a jeho suita.

* Jak by reagoval Bursík, kdyby Kuchtová zvítězila?

Každá strana, do které vstoupil Martin Bursík, zanikla. Vyjma lidovců, ti se zachránili, když ho sami donutili odejít. Myslím tedy, že by odešel, neumí prohrávat. Já zůstanu v každém případě. Možná se budu muset zazimovat, bude foukat sibiřský vítr.

* Chcete do předsednictva?

Ano, jsem nositelem určité představy o směřování zelených, zcela odlišné od počínání předsedy. Tu chci představit, i když zatím nemá šanci získat většinu.

* Nedávno jste se na měsíc vypravil na vlastní pěst do Mongolska. Proč?

Je to svobodná země. Svobodná od trhu. Unavují mě hypotéky, daňová přiznání, reklamní letáky, zácpy. V Mongolsku má každý vlastní jurtu, kterou kdykoli sbalí a přemístí, daně pastevci platit nemusejí, nadnárodní společnosti tu nemají šanci, jezdí se na koních. Naši hoši v džípech s kouřovými skly by řekli: zpátky na stromy. Tam jsou na to ale hrdí, politik, který chtěl zemi rozparcelovat a oplotit, ve volbách propadl. My jsme v zajetí vlastní přecivilizovanosti.

* Zároveň jste se stal filmovou hvězdou v adaptaci Máchova Máje. Co fanynky? Měly by volit zelené a proč?

Přece mě někdo nebude volit podle tváře ve filmu, to by lidé nalítli jako panu předsedovi na plakát. Budu raději, když se budou číst mé články, tam vkládám, co chci prosazovat. A že jsem filmová hvězda? Komické. Nečetl jste recenze? A pak: ještě den před premiérou jsem popíjel v jurtě kyselé kobylí mléko, nemytý a s vlasy do půl ramen. A teď mám najednou denně odepisovat na spousty dopisů, poskytovat rozhovory a hrát toho slavného, který tu mezitím vznikl. Je to rimbaudovská zábava, já jsem někdo jiný. (pozn. MS: správně má být „já je někdo jiný“ – v Právu báseň asi neznají.)