Bursík neodešel, Stranu zelených ovládá dál

autor: Marek Přibil, 4.12.2009, deník Právo

KANDIDÁT NA PŘEDSEDU SZ MATĚJ STROPNICKÝ:

* O víkendovém sjezdu budete kandidovat na předsedu SZ proti úřadujícímu šéfovi strany Ondřeji Liškovi. Proč?
Je třeba nabídnout alternativu a poukázat na to, že kompromisnictví ve vládě, minulé i současné, zelené vyprazdňuje. Ztrácíme identitu.

* Podle Lišky je za vším vaše snaha se zviditelnit.
Není důvod se zviditelňovat, ostatně většina médií se soustřeďuje na propagaci TOP 09 a o zelenou politiku nejeví valný zájem. Od prvopočátku vstupu zelených do asociální vlády s ODS v čele, navíc založené na politické korupci přeběhlíků, jsem ve straně patřil k jejím kritikům. Můj protikandidát vládu hájil, pro ni hlasoval a v ní dokonce zasedal. Jak může nyní chtít měnit klima ve společnosti?

* Sjednotil Liška zelené?
Zelené rozdělilo vládní angažmá. V zeleném hnutí není běžné podílet se na prosazování zbrojních projektů, privatizacích veřejného sektoru ve zdravotnictví, školství či kultuře. V tomto smyslu jarní pád vlády stranu sjednotil především samovolně. Rozdílný zůstává pohled na to, zda byla naše účast prospěšná, nebo zničující. A jak se má ve straně rozhodovat. Strana, která není schopna zavést prvky přímé demokracie jako referendum či přímé volby funkcionářů ve vlastním fungování, je nemůže věrohodně prosazovat ve společnosti

* Má Liška podporu?
Nominaci z krajských konferencí máme oba shodně jednu, já z Plzně, on z Mostu. Sám si velmi dobře uvědomuji, že jsem pro funkci předsedy velmi mladý. To však platí i o Liškovi. Obě naše kandidatury jsou výsledkem silové politiky Martina Bursíka, která stranu několik let personálně decimovala.

* Jak byste Lišku popsal?
Vkládal jsem do něj po odchodu Bursíka do penze značné naděje. Ukázalo se ovšem záhy, že Bursík neodešel, že prostřednictvím poslaneckého klubu stranu ovládá dál. Příkladem za všechny je zpozdilé chování vedení zelených při nominacích na eurokomisaře.

* Jak byste stranu řídil a kam ji směroval vy?
Naši členové se zajímají stále méně o program, a čím dál víc jen o mediální obraz strany. A zároveň jsou zcela odtrženi od stranického rozhodování a začínají působit rezignovaně. To je třeba změnit: velkým důrazem na společné rozhodování pomocí pravidelných orientačních i závazných referend, obnovením úlohy širšího vedení, aktivací odborných sekcí. A především: odchodem z vlády, která se tváří jako úřednická, ale je zcela politická – je to vláda velké koalice, kde se zelení po jejím návrhu na prolomení těžebních limitů definitivně znemožňují. Návrh témat volební kampaně chci představit ale až na sjezdu.

* Když neuspějete, zvážíte i odchod ze strany?
Rozhodně neodejdu.

* Nakolik je reálné, že se Bursík objeví na kandidátce pro sněmovní volby?
V Praze jsou jeho šance minimální. V jiných krajích nevím.