autor: Petr Janiš, Právo, 15.9.2009
ZASTUPITEL PRAHY 3 MATĚJ STROPNICKÝ (SZ) PRO PRÁVO:
* Policie vás v sobotu zadržela při zásahu proti squatterům v Praze. Co jste provedl?
Vlastně mi to za celou dobu nebylo řečeno. Jediné odůvodnění, kterého se zadrženým dostalo, znělo, že neuposlechli výzvy, ale na čem byla výzva založena, jsme se nedozvěděli. Musí být přeci zákonným způsobem odůvodněna. Zdržovali jsme se postupně v různých prostorech, ale nebyly to nezákonné prostory, šlo o chodníky, přechody, myslím si tedy, že policie k výzvám k opuštění prostoru neměla de facto právo.
* Mnozí si stěžují na policejní brutalitu. Setkal jste se s nějakou, když vás zadrželi?
Neřekl bych, že po tom zadržení, ale před ním. Při převozu, při jednoduchém, stručném výslechu a při pobytu v cele, z níž nás pustili v neděli asi v osm ráno, si na žádné násilí stěžovat nemohu, jen na lhostejnost, neochotu, neschopnost policie naplnit literu zákona v tom, na co má předběžně zadržený právo. Předtím ale nebyly žádné důvody, proč demonstraci rozhánět, demonstranti, mezi nimiž jsem byl, neporušili žádný zákon, neuposlechli jen nepodložené výzvy, které nebyly ani slyšet. Shromáždili jsme se v dopravně takřka nevyužívané Apolinářské ulici. Dopravě jsme nepřekáželi a vždycky, když projíždělo vozidlo, umožnili mu organizátoři průjezd. To platí i ve všech pozdějších fázích, i pokud jde o tramvaje.
* Dopravu jste neblokovali?
Dopravu blokovali vždycky jen policisté. Chtěli především oddělit dům se squattery od demonstrantů okolo, začali nás tedy vytlačovat z Apolinářské ulice směrem na vozovku a tramvajové koleje na hlavní ulici Na Slupi. Když se jim to povedlo a když nebylo kam uhnout, vyzvali nás, ať ten prostor opustíme. Opustili jsme ho a šli jsme na přechody, odkud nás zase vytlačili na chodníky. Pak nás začali rozhánět obušky a slznými granáty. Důležitý je průběh zásahu, policisté nás záměrně dotlačili do míst, kde jsme vadili víc, aby nás mohli ztrestat.
* Jako politik zelených, zastupitel v Praze 3 a také kandidát do Sněmovny, i když v Moravskoslezském kraji, jste šel vyjádřit sympatie se squattery. Nejde to všechno ale proti sobě?
Ne, je to dokonce v souladu s politikou SZ. Squatterů se zastává ministr Michael Kocáb nominovaný zelenými do úřednické vlády a stejným způsobem jsem to přišel vyjádřit na demonstraci. V neděli nová pražská krajská rada zelených stále v čele s Petrou Kolínskou se shodla, že vítá týden nepřizpůsobivosti a podporuje jak squattery, tak odsuzuje brutalitu policejního zásahu.
* Chybí vám po vyklizení vily Milada squat v Praze?
Ano, v drtivé většině evropských měst squaty jsou, a to za podpory široké veřejnosti. Tady na to sice nejsme zvyklí, ale myslím, že si časem zvykneme. Vzhledem k tomu, že Sněmovna minulý týden schválila vyvlastňování ve veřejném zájmu, patří k tomu debata, zda je veřejným zájmem, aby soukromník nechával chátrat objekt, který mu v centru města patří a který ohrožuje svým stavem okolí. Je větším veřejným zájmem zachovat toto soukromé vlastnictví, i když majitel neumí vykonávat vlastnická práva podle zákona, nebo je větším veřejným zájmem, aby dům opravili a veřejnosti zpřístupnili lidé, kteří naopak vědí, co s ním dělat?