Dosáhli jsme ústupků stranického vedení

autor: Lukáš Bek, 9.10.2007, Právo

MÍSTOPŘEDSEDA REPUBLIKOVÉ RADY ZELENÝCH MATĚJ STROPNICKÝ:

* Považujete nedělní jednání republikové rady zelených za úspěch stranických kritiků?

Vyjednávání začalo na bodě, že se má odcházet z koalice, ale vlastně se o tom vůbec nejednalo. Hovořilo se o určitých změnách v souvislosti s informováním a s rozhodovacími procesy uvnitř Strany zelených. Některé věci, které přijaty byly, jsou velmi důležité a užitečné.

* Martin Bursík nevyloučil, že kromě Dušana Lužného ve hře o šéfa resortu školství zůstávají i další kandidáti.

Moc nerozumím tomu, proč pan předseda zpochybňuje kandidáta, kterého republiková rada vybrala. To se přece nedělá. Dušan Lužný je v tuto chvíli kandidátem. Republiková rada se sejde velmi brzo, za necelý měsíc, a předpokládám, že tam bude už schvalovat jmenování pana Lužného do funkce.

* Proč se nakonec nehlasovalo o odchodu z koalice?

Já jsem nebyl navrhovatelem, to byl Petr Pávek, a připojily se k němu některé kraje v reakci na rezignaci ministryně Kuchtové. Mezitím se situace změnila a důležitější se většině členů rady zdálo dosáhnout nějakých ústupků ze strany vedení a těch se dosáhnout podařilo. Například že si republiková rada uhájila právo navrhovat lidi na post ministrů, a nikoli nechávat to na rozhodnutí úzkého okruhu okolo pana předsedy. Republiková rada usnesením také rozhodla, že bude požadovat změnit statut Rady vlády pro výzkum a vývoj tak, aby jejím prvním místopředsedou byl ministr školství. To je vlastně nepřímá žádost o odvolání paní první místopředsedkyně rady Miroslavy Kopicové (poradkyně premiéra Topolánka, který radu vede – pozn. red.). Vychází to z principů koaliční zodpovědnosti za školství, vědu a výzkum.

* Podle rebelů zelení nedostatečně prosazují program. Můžete uvést nějaký konkrétní případ, který jste na svém zasedání řešili?

Jedním z hlavních témat bylo téma dopravy na železnici. Nejen že se neprosadilo nic z oblasti změny kamiónové politiky, ale vlastně se zatím nepodařilo dosáhnout ani toho, aby kamióny nejezdily o víkendu. Byť jsou určité věci rozběhnuté, chtěli jsme naznačit, že jejich podpora ze strany vedení je nedostatečná. Další věcí je financování dálničních a železničních staveb v rozpočtu, který přijala vláda. Nepoměr ve prospěch dálničních staveb se nám jeví jako nedostatečné naplňování koaliční smlouvy. Objevovaly se také námitky, do jaké míry je to, co Martin Bursík nazývá ekologickou daňovou reformou, skutečně ekologická reforma. Zdali to není pouze ekologická daň.