Je po volbě. Rozdávají se tresty

autor: Petr Suchomel, Mladá fronta DNES, 19.2.2008

Poslanec Snítilý má vyhazov z ČSSD téměř jistý * Poslankyně Zubová musí vysvětlovat svou neúčast * Strany se hádají

Praha – Ve volbě prezidenta hráli jedny z hlavních rolí. A teď se pro ně blíží zúčtování. Poslanec ČSSD Evžen Snítilý, poslankyně zelených Olga Zubová a nezávislý senátor Josef Novotný.

První dal hlas Klausovi. Chtějí ho za to co nejdříve vyloučit ze strany. Druhá nepřišla na volbu a kolegové ji žádají přinejmenším o vysvětlení a o lékařskou zprávu. Třetí včera šel vysvětlovat policii, kdo mu nabídl údajný úplatek za hlas pro Klause.

Největší starosti má ve své straně Evžen Snítilý. Těsně před páteční volbou oznámil, že bude hlasovat pro Klause. Už na Hradě byl narychlo vyloučen z poslaneckého klubu ČSSD a jeho náchodská organizace mu hodlá vzít i stranickou legitimaci. „Bude záležet na tom, jak nám svoje chování vysvětlí. V našem vedení zatím převažuje názor, že by měl odejít,“ řekl včera šéf náchodských sociálních demokratů Ladislav Tichý.

O Snítilém bude organizace jednat do čtrnácti dnů. Sám poslanec, kterého teď všude doprovází ochranka, to vidí jasně. „Nejsem malý kluk, abych nevěděl, že jsem opakovaně porušil stranická usnesení. Mají na mé vyloučení právo,“ řekl včera MF DNES.

Škromach: Přeběhlíci neutíkají kvůli úplatkům Stranické špičky ČSSD se kvůli Snítilému dostaly do sporu. Místopředseda strany Zdeněk Škromach využil odchodu třetího sociálnědemokratického poslance ke kritice špiček ČSSD. „S poslanci je třeba lépe komunikovat,“ vyčítal vedení strany. Za útěky z ČSSD podle něho není nutné vidět úplatky, ale spíše neschopnost strany diskutovat s poslanci o jejich odlišných názorech.
Poslankyně zelených Olga Zubová, která nepřišla na Hrad a Švejnarův tábor tak přišel o hlas, je na tom o něco lépe než Snítilý. Vyloučení ze strany jí nejspíš nehrozí. Vysvětlovat, proč nepřišla a jakým způsobem se omluvila, však bude muset. Předsedu zelených Martina Bursíka a šéfku poslanců Kateřinu Jacques rozlítilo, že o absenci Zubové údajně do poslední chvíle nevěděli. „Její omluva byla nedostatečná,“ řekla Jacques.

Chováním Zubové se původně chtěl už dnes zabývat poslanecký klub zelených. Jenže poslankyně je stále nemocná a nejspíš nepřijde. „Měla by nám vysvětlit tu formu omluvy. Nečekám, že bychom z toho vyvozovali nějaké důsledky,“ řekl včera poslanec Přemysl Rabas. Podobně jako v ČSSD, také u zelených se kvůli „nespolehlivé“ kolegyni rozhořel spor.

Olga Zubová totiž patří k části strany, která je proti Bursíkovu vedení. Příznivci tohoto křídla se obávají, že předseda Bursík chce situace využít k oslabení odpůrců. „Chce dostat do úzkých tu část strany, která ho kritizuje,“ řekl včera Matěj Stropnický, který patří k Bursíkovým nejhlasitějším kritikům.

Bursík Stropnického kritiku odmítá, naopak tvrdí, že „případ Zubová“ využívají jeho oponenti k vlastním hrátkám.

Poslankyně Zubová svou situaci nakonec pravděpodobně ustojí. Je šéfkou republikové rady strany, kde má její křídlo silnou podporu. Stojí za ní například i místopředsedkyně strany a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová. Právě ta dokonce včera vyzvala Bursíka, ať se poslankyni Zubové omluví. Aféra však může mít dopad na jednotu strany.

Hádky zaměstnávají i sociální demokraty. Snítilý je po poslancích Melčákovi a Pohankovi od voleb už třetím přeběhlíkem. „Je velmi jednoduché tvrdit, že přeběhlíky někdo podplácí. Jejich odchod vždy souvisí i se vztahy uvnitř strany,“ řekl včera Škromach.

Podle něj by mělo stranické vedení s poslanci více diskutovat o jejich odlišných názorech. S vyloučením Snítilého z poslaneckého klubu Škromach nesouhlasí.

Místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath se do Škromacha opřel. „Myslím, že je úplně vedle. SMelčákem a Pohankou byl právě Škromach jedna ruka. Přesto nijak nezabránil jejich odchodu,“ řekl Rath. Za přestupy svých kolegů vidí korupci a vydírání ze strany ODS.

Starosti s policií bude mít v následujících dnech další z hradních „hrdinů“, nezávislý senátor Josef Novotný.

Minulý týden obvinil ODS, že se ho pokusila podplatit, aby hlasoval pro Klause. „Úplatek mi nabízel jeden z moravských senátorů ODS,“ řekl Novotný. Jeho jméno však odmítl říci.

Poprvé ho prozradil až včera večer při výslechu na oddělení protikorupční policie. „Veřejně ho sdělím až poté, co by byl dotyčný obviněn,“ řekl včera Novotný.

ODS Novotného podezření odmítla a chce se bránit. Dnes bude senátorský klub řešit, zda na Novotného podá trestní oznámení, či občanskoprávní žalobu.