Kdo se bojí Matěje Stropnického?

ČSSD a hnutí Ano vyvolávají na pražské radnici spor kvůli banální zámince a riskují rozpad koalice. Je z náměstka  Matěje Stropnického (Trojkolice) muž na odstřel, protože nechce vyhovět obchodním zájmům přátel pana Babiše?

Matěj Stropnický nezvedl na konci ledna ruku pro záměr vypsat veřejné řízení na svoz odpadů (nešlo o samotný tendr, jak se často uvádí). Demonstrativní gesto, záměr byl stejně přijat díky nezařazené zastupitelce, ho nyní může stát křeslo náměstka a ve svých důsledcích způsobit rozpad pražské magistrátní koalice.

Hned dva z koaličních partnerů (ANO a ČSSD) vnímají Stropnického chování při nijak podstatném hlasování jako neposlušnost hodnou okamžité rezignace. Zastupitelé z Trojkoalice již jednou tento požadavek odmítli, pokládajíc oficiální důvody, proč by měl být Stropnický odvolán, za bagatelní. Téma tím vypadalo smeteno ze stolu. A z hlediska zdravého rozumu mělo pod stolem i zůstat.

Zastupitelé z ANO a ČSSD ovšem pár dnů na to sáhli po těžkém vyjednávacím kalibru a vyvolali měsíční dohadovací řízení o tom, zda pokud Stropnický opravdu neodstoupí, má spolupráce na pražském magistrátu pokračovat. Kdyby dotáhli manévr dokonce znamenalo by to okamžitý konec celé koalice. Těžko očekávat, že by i případně odvolaný Stropnický koalici, která má většinu jednoho hlasu, dále podporoval.

Proč se pražští politici hned ze dvou stran vrhají do tak riskantní hry? I když podle všeho zatím žádná jednání neprobíhají, použít při tak banální zámince (při té samé radniční schůzi nehlasovalo při jiných hlasování s koalicí více jejich zástupců, už jen proto, že se třeba nedostavili), natolik silnou munici v podobě dohadovacího řízení, je přinejmenším nestandardní.

Spíše než o nedisciplinovanosti Matěje Stropnického to svědčí o tom, že náměstek primátorky koaliční partnery nepříjemně zaskočil. Proškolen léty v komunále (zastupitel a místostarosta Prahy 3), se podle všeho v nové funkci rychle zorientoval.

Agenda, kterou má pod sebou (je radním pro územní plán a rozvoj hlavního města Prahy) připomíná minové pole nejrůznějších tlaků a privátních zájmů skupin po léta přisátých na pražský magistrát.  Podle prvních ohlasů se zdá, že Matěji Stropnickému se v něm daří chytře kličkovat a to z něj zřejmě činí „muže na odstřel.“

 

Neflexibilní Stropnický

Především přestal jít na ruku developerům a odolává tlakům na „obchodování“ s územním plánem. Je také veřejným tajemstvím, že se neshodne s Janem Slezákem z ČSSD (předseda výboru pro územní rozvoj a územní plán), který je minimálně ideově na straně velkých investorů (snaha vykládat územní plán extenzivně: stavět co nejvíce a pokud možno co nejvýše).

Symptomatické je, že ze zastupitelského klubu ČSSD po jeho odstoupení  kvůli „špatnému“ hlasování zatím nejhlasitěji volá jeho předseda Karel Březina (spojován s mnoha kauzami byl nakonec pravomocně odsouzen za neoprávněné pobírání odměn za práci v dozorčí radě Dopravního podniku hl. m. Prahy v letech 2007 až 2011).

Březina se s Matějem Stropnickým se setkal již před lety na Praze 3. V roce 2007 se stal předsedou dozorčí rady nově založené společnosti Žižkov Station Development, a.s (spojení Sekyra Group a Českých drah), která měla vystavět megalomansky pojatou čtvrť v prostorách nákladového nádraží Žižkov. Stropnický od počátku vystupoval proti masové zástavbě nádraží a skutečně se mu jí podařilo značně omezit.

V současnosti se Karel Březina a Matěj Stropnický veřejně nepohodli kvůli plánované stavbě pražského obchvatu. Přesto se podle interních hlasů zdá, že mnohem více než zastupitelstvo ČSSD na Stropnického odvolání tlačí lidé kolem hnutí ANO. I předseda Andrej Babiš v rozhovoru pro TN.cz řekl, že si představoval, že Stropnický bude ve své funkci „flexibilnější“ (viz zde).

V rámci aktuálního bratrovražedného boje, který před sjezdem v hnutí probíhá, kdy parta z Agrofertu jde tvrdě po „klucích z plakátu“ (viz zde), může tlak na Stropnického odvolání, být pouze varováním pro jeho otce Martina (ministr obrany a před tímto víkendem opětovný  kandidát na místopředsedu hnutí ANO).

Matěj Stropnický ale rozhoduje také o městské firmě Pražské služby, které má na starosti právě svoz pražského odpadu. Praha firmu s třímiliardovým ročním obratem nevlastní celou, zhruba pětinu má skrze společnost AVE CZ Daniel Křetínský.

AVE CZ loni v Pražských službách získala 19,32 procenta akcií. O jejich koupi a tudíž i ovládnutí Pražských služeb roky usilovalo samotné město. Křetínského společnost však Prahu předešla. Zastupitelé se poté snažili lukrativní svoz komunálního odpadu vyčlenit z Pražských služeb pod Technickou správu komunikací, kterou Praha stoprocentně vlastní.

Spor se následně přenesl do ulic Prahy, kde se objevily na stejných místech kontejnery AVE i Pražských služeb. Pražští radní se nakonec v říjnu usnesli, že odpad budou v následujících třech měsících dál svážet Pražské služby a dosavadní subdodavatelé. Nyní rozhodli, že vypíší tendr na svoz odpadu, jak jim ukládá zákon.

V onom Stropnickému osudném hlasování bylo schváleno odůvodnění vypsání výběrového řízení. Náměstek se ocitl v určitém střetu zájmů (má dbát na blaho Pražských služeb: vydělat co nejvíce i blaho Pražanů: platit za svoz odpadu co nejméně). Plánovaný tendr zároveň může otevřít cestu pro privatizaci Pražských služeb, zvláště kdyby desetimiliardovou soutěž nevyhrály.

Křetínský již v září poslal na magistrát nabídku k odkupu Pražských služeb a  v prosinci ji urgoval. Matěj Stropnický opakovaně tuto nabídku odmítl s tím, že pro město je naopak dlouhodobě klíčové společnost, která vlastní i jedinou pražskou spalovnu udržet a získat v ní stoprocentní podíl.

Daniel Křetínský je v poslední době velmi blízký Andreji Babišovi. Dokonce natolik, že se začíná hovořit o spoluvládnutí kruhů blízkých J&T, ze kterých Křetínský vzešel a Agrofertu. Křetínského životní partnerka Klára Cetlová je již čtyři měsíce vrchní ředitelkou justiční sekce na ministerstvu spravedlnosti a dohlíží na soudce a žalobce (více zde).

Do hlavy Andreje Babiše nelze nahlédnout, takže jeho výrok o malé flexibilitě Matěje Stropnického může při rozsahu oligarchových zájmů znamenat prakticky cokoliv. Fakt je, že dosavadní jednání náměstka Stropnického o přílišné „flexibilitě“ nesvědčí, což by mohla být pro pražské občany celkem výhra. Jestli to tak chápou i na magistrátu, se ukáže už v nejbližších dnech.

 

Článek loca(news od Martina Křížková16. únor 2015

 http://localnews.cz/index.php/magazin/267-kdo-se-boji-mateje-stropnickeho