On-line rozhovor (iDNES.cz)

vydáno 08.07.2008, iDnes.cz

Matěj Stropnický je místopředsedou republikové rady zelených, asistentem poslankyně Olgy Zubové a ve straně patří k velkým kritikům předsedy Martina Bursíka. Nejnověji se chystá zazářit ve filmu Máj režiséra F. A. Brabce.

OTÁZKA: Co si mysli o spolupraci s panem Paroubkem? Jak se vam libil jeho postoj k CzechTeku nebo jeho tvorba politiky na zaklade pruzkumu verejneho mineni? Jak se vam libil jeho vystup pri minulych parlamentnich volbach, kdyz na hlasovaci urnou prohlasil, ze nejdulezitejsi je, aby se zeleni nedostali do parlamentu?
Fisherman

ODPOVĚĎ: Vážený pane Fishermane, postoj Jiřího Paroubka k CzechTekku jsem kritizoval již ve chvíli, kdy auta stála ještě v zácpě na dálnici D5 před Mlýncem. Účastnil jsem se některých následných demonstrací s cílem podpořit technaře a zabránit opakování podobně brutálního a neúměrného postupu. Jiří Paroubek rád demonstruje sílu, je dobře, že k tomu má nyní tak málokdy příležitost. To ale nic nemění na tom, že bez ohledu na jeho osobu vnímám sociální demokracii jako přirozeného koaličního partnera SZ, tento názor totiž vychází z bohatého průniku našich programů zejména v lidskoprávní a sociální oblasti. Předvolební rétoriku nesleduji, čtu v té době volební programy. Zdraví MS.

OTÁZKA: Vstoupí-li smlouva o radaru díky hlasům „zelených“ poslanců v platnost, nenastane pro SZ cas opustit vladu a vymenit vedeni na mimoradnem sjezdu?
mh_ringo

ODPOVĚĎ: Vážený pane, v tuto chvíli to vypadá, že smlouva o radaru vstoupí v platnost spíše díky hlasům, které ODS s velkou pravděpodobností nakupuje u opozice. Jinak si přebíhání neumím dnes už vysvětlit. Víte, čím více poznávám současnou poslaneckou sněmovnu, cítím, že v ní je vydíratelný vlastně téměř kdokoli. Budou další přeběhlíci. Máte ovšem pravdu, že i zelení poslanci by měli pečlivě zvážit, zda zvednou ruku pro radar, ačkoli jim usnesení sjezdu a republikové rady doporučuje opak. Poslanci SZ, kteří radar podpoří, se vnitrostranicky znemožní. Nejen proto, že budou proti programu zelených, ale protože poruší demokratická rozhodnutí strany. Sjezd se blíží, urychlovat jeho konání nepovažuji za nutné. Zdraví MS.

OTÁZKA: Vážený pane Stropnický, jste klasickým příkladem tzv. zlaté mládeže. Plnými doušky si užíváte radostí života, ale po ostatních chcete střídmost a odříkání. Kvůli podpoře biopaliv jsou drahé potraviny, kvůli odmítání čisté jaderné energie a podpoře ohavných a nerentabilních větrníků drahá energie. Stavba dálnic se nesnesitelně prodlužuje kvůli věčným protestům…atd.
OTÁZKA: Není vám to trapné? Děkuji
Jiří Dalecký

ODPOVĚĎ: Vážený pane, v tom výčtu mých doušků jste nezmínil, že za samozřejmé považuji dopravovat se po Praze i celé zemi veřejnou dopravou, že třídím odpad, že nenakupuji ani u velkých řetězců ani zahraniční zboží, že nemám téměř žádné elektrospotřebiče atd. Biopaliva ani větrníky nejsou zrovna něčím, za co bych šel na hranici. Myslím, že z doposavad dostupných informací z výsledků tzv. Pačesovy energetické komise vychází jako hlavní fakt potvrzení toho, co říkám: uspořená energie je samostatný zdroj, v němž máme v Česku největší potenciál. V tomto smyslu jsem se závěry komise velmi spokojen. Co se týče dálnic, myslím, že jich už máme dost. Čím více jich je, tím více je na nich zácp a kamionů. Řešení je jinde, než ve vybetonování naší malé země. Je třeba kamionovou dopravu regulovat, přesměrovat ji na železnici. ODS se k tomu ale nemá, preferuje vše indivuduální, tedy i individuální dopravu. Zdraví MS.

OTÁZKA: Dobrý den pane kolego z FSV, nemohl jsem si nevšimnout, že během své kampaně ve volbách do PSP ČR v roce 2006 jste využil motiv Ernesta Guevarry (viz. http://blog.matejstropnicky.cz/filemanager/active?fid=47). Osobně se domnívám, že tento člověk je vrah a skvrna na dějinách lidstva. Použití tohoto motivu pak je srovnatelné s užitím motivů Rudolfa Hesse ze strany mnohých neonacistických formací. Můžete toto své chování nějak uspokojivě vysvětlit? Předem děkuji za odpověď Matěj Trávníček
Matěj Trávníček

ODPOVĚĎ: Milý pane kolego, zrovna včera jsem v Karlových Varech viděl dokumentární film o mexické guerille inspirované Che Guevarou, o celé řadě levicových hnutí v Jižní Americe čtu ve vynikající knize kanadské novinářky Naomi Kleinové, která přispívá do Guardienu a Nationu Shock doctrine. Račte se také poučit, třeba zjistíte, že to se skvrnami není tak úplně snadné. Na těchto hnutích je mi mnohé vzdálené a něco sympatické, rozhodně bych ale tato osvobozenecká hnutí nesrovnával s nacistickou nadvládou založenou na rasově motivovaných tezích a mohutném finančním kapitálu. Chce Guevara a jeho metody jsou naštěstí překonány, mnohé z věcí, proti nimž bojoval, však jako problémy přetrvaly. To považuji za závažnější, k tomu hledám odpovědi. Zdraví MS.

OTÁZKA: Dobrý den, jakou šanci má dnes „absolutní priorita“ volebního programu Zelených – omezení kamionové dopravy?
Tomáš Kábrt

ODPOVĚĎ: Dobrý den, v našem volebním programu bylo především to, že chceme převést kamiony na železnice. Chtěli jsme vyřešit více problémů najednou: kamiony jsou hlučné, těžké, neekologické, ničí dálnice i silnice budované z prostředků daňových poplatníků, čili nás všech. Železnice na druhé straně nepřepravují zdaleka tolik zboží, kolik by efektivně mohly, pokud by byla vybudována překladiště na hranicích. Místo toho se zelení už rok a půl s ODS nemohou dohodnout ani na tom, aby došlo k omezení kamionové dopravy o víkendech. Ministr dopravy Řebíček spolu se svým velmi pochybným náměstkem Jiřím Hodačem jednání blokují. Myslím, že ten příklad je ilustrativní: zelení v této vládě s ODS nejen nemohou prosadit, co slíbili, ale nedaří se jim ani zadržovat to, co jde přímo proti programu SZ. Opakovaně se musím divit tomu, že to voliči ODS nevidí: vždyť tato vláda škodí nejvíce právě střední vrstvě společnosti. Uvědomíme si to asi zase až přijdou balíčky. Mějte se MS.

OTÁZKA: Zdravím, před posledními volbami do PSP ČR Vás podpořil Václav Havel, ten je dnes, na rozdíl od Vás, pro radar. V čem je chyba? Václav Havel Vás dostatečně neznal, když Vás podporoval? Nebo jste změnil názor? S pozdravem Prokop Buben
Prokop Buben

ODPOVĚĎ: Dobrý den, podpory Václava Havla si dodnes vážím. Okolnost, že se v názoru na radar rozcházíme, mě sice mrzí, ale o žádném jiném odlišném postoji nevím. Myslím, že Václav Havel mě nepodporoval proto, že mám stejné názory jako on, ale proto, že mám nějaké názory, a že se za nimi snažím jít. To nevylučuje zmýlení se. Zdraví MS.

OTÁZKA: dobrý den, jak vysvětlíte obyčejným voličům, že si na stranických schůzích připravujete scénáře jak hlasovat, mluvit. připomíná mi to trochu řízenou demorkacii. děkuji.
tomáš

ODPOVĚĎ: Zdravím čtenáře Týdne, Martin Bursík nám kdysi prostřednictví jisté SMS zprávy naznačil, že si s námi hodlá poradit silou. Nevěnoval jsem tomu tehdy nijak zvlášť pozornost a přece se ukazuje, že to myslel vážně: když mu někdo není dostatečně loajální, odvolá ho, nebo ani nepodpoří, když schválí nejvyšší stranický orgán usnesení, které nevyjadřuje jeho názor (ó ano, i to se v té nebezpečné demokracii stává), prostě jej označí za zbožné přání a neřídí se jím (např. hlasoval v rozporu s usnesením sjezdu a republikové rady ve vládě pro radar) a přitom v předsednictvu strany, kde má většinu, klidně prohlasuje všechno, co potřebuje, na sílu o jeden hlas – jak se naučil v koalici – zkrátka, když on používá sílu, nezbývá ve Straně zelených, než se bránit. Bráníme se pečlivou přípravou materiálů i postupu všech jednání. Učíme se, jinak bychom prohráli. Když někoho nepřesvědčíme, není z toho žádný postih, ani ztráta důvěry, v tom jsme velmi demokratičtí. Mějte se fajn MS.

OTÁZKA: Dobry den Mateji, snazite se svymi medialnimi vystupy upozornit na politicke ambice ve SZ nebo nakopnout hereckou karieru? Diky za odpoved, drzim vam palce, at neco z toho dopadne.
Pavel

ODPOVĚĎ: Milý Pavle, kdyby zelení pod vedením Martina Bursíka zůstali věrní svému programu, tomu, co slíbili voličům, nikdo by o mně dnes nevěděl, a nic bych si z toho nedělal. To jen vzhledem k tomu, že jsem do zelených přišel v devatenácti, v době kdy pan předseda ještě statoval u lidovců, nemohu opustit cíle, kvůli nimž jsem do politiky vstoupil: čili ochranu životního prostředí, nedělitelný přístup k lidským právům a koncepci sociálně-tržního hospodářství, poučeného z předností i vad kapitalismu i minulého režimu (to je totiž středové pozice na politické škále!) Že mi před rokem a kus touhle dobou zavolal režisér F.A.Brabec s nabídkou, zda bych neměl zájem zúčastnit se kamerových zkoušek na roli Viléma v Máchově Máji, mě překvapilo a tak jsem zkusil. Byla to fajn letní brigáda. Herectví se ale věnovat nehodlám, politiku považuji za důležitější. Zdravím a děkuji za palce. MS.

OTÁZKA: Zdravím Vás, Vaše mládí a elán je mi sympatické. V rámci svého vnitrostranického sporu byste ale měl trochu polevit. Sice to asi nevidíte, ale úspěch vaší strany skutečně stojí a padá s Bursíkem. I já jsem Váš volič a volil jsem Vás právě kvůli panu Bursíkovi, který je pro mě jistou zárukou …. pokud to chcete se stranou někam dotáhnout, doporučuji naučit se kompromisům (to v politice jinak nejde) a začít konstruktivně spolupracovat s vašim předsedou. Jinak to se stranou zelených nevidim dobře …
j.homolka

ODPOVĚĎ: Vážený pane Homolko, politickou práci se teprve učím a budu se snažit, abych zeleným prospíval, neboť si myslím, že naši politiku společnost potřebuje. To, že úspěch zelených kdysi závisel hodně na Bursíkovi, je možná viděno zvenku zčásti pravda, své však vykonal i hlad velké většiny českých novinářů po pravicové koaliční tzv. reformní vládě. Většina novinářů u nás je dobře situovaná a má své zájmy. Čili: byla tu poptávka po liberálně orientovaných zelených, kterou Martin Bursík naplnil. Až potud to bylo férové: přišel s tímto konceptem, prosadil jeho odraz do volebního programu, ve volbách zelení uspěli, byť asi méně, než se čekalo. S čím však souhlasit už nelze, je další vývoj: současný kurz ztratil podporu svého širšího vedení i části předsednictva a poslaneckého klubu. To, že novináři stále opakují: Bursík je nenahraditelný, když ho odvoláte, skončíte – tak to považuji za velmi závažné zasahování do vnitřních záležitostí SZ. Já také neradím Respektu, koho si má vybrat za šéfredaktora a že bych měl pár tipů. Odrazem toho, že si to často myslí i veřejnost. Já však tento názor nesdílím. A pak, nepřišli jsme dělat politiku, abychom byli u moci, ale abychom něco prosadili. Nejde-li to, je poctivé to přiznat, a odejít do opozice. Ta se však zdá být některým našim představitelům málo důstojná pro jejich ambice. Já bych počkal. A pak platí tuším také toto: kompromisy musí chtít dělat obě strany. Já jsem připraven je dělat, zatímco předseda mluví o tom, jak nás porazí silou. To je mi cizí. Zdravím Vás nicméně pěkně. MS.

OTÁZKA: proč teď nedemonstrujete proti radaru a místo toho sedíte u počítače? prosazujete vůbec zelenou politiku nebo jen válčíte uvnitř strany?
jirka

ODPOVĚĎ: Vážený pane, hlavní demonstrace je od šesti. Pro to, aby zde radar nestál jsem myslím na půdě strany udělal maximum: prosadil jsem spolu s dalšími odpůrci základny téma na sjezd v loňském roce, prosadili jsme do republikové rady celou řadu jeho odpůrců, po roce snažení a přesvědčování se nám podařilo získat část poslaneckého klubu zelených, konkrétně poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou. Jejich schopnost naslouchat argumentům obdivuji. Nakonec republiková rada radarovou základnu v dubnu letošního roku odmítla. Demonstrací se účastním, navštívil jsem Greenpeace na kótě, držel jsem rětězovou hladovku. K aktuální situaci lze myslím dodat především toto: pokud bude smlouva v parlamentu přijata, a jakože to na to vypadá, bude to strategické geopolitické rozhodnutí na mnoho desítek let dopředu. Mají být taková rozhodnutí činěna proti vůli společnosti a též proti vůli celé opozice i části koalice za pomoci zřejmě nakoupených přeběhlíků? Takové rozhodnutí prostě postrádá legitimitu, zvláště když se o tématu před volbami ani nešpitlo, přestože se o něm vědělo (ne, že by nemohly přijít neočekávané události, toto však byla očekávaná událost). Mějte se, třeba radar nebude, my pro to opravdu děláme, co je v našich silách. Zdraví MS.

OTÁZKA: Jaka je pozice predsedy Bursika ve SZ? V podstate slysim, ze na jedne strane je Bursik/Jaques a na druhe strane vsichni ostatni. To ho ta strana opravdu ma dost? Mate Vy, jako Matej Stropnicky, pocit, ze Bursik muze stranu posunout dal?
anonym

ODPOVĚĎ: Dobrý den, mandát předsedy je dvouletý a já ho nezpochybňuji. Nesmí ale on zpochybňovat mandát jiných orgánů, které jsou na tom stejně. Tyto otázky rozhodne sjezd. Jelikož ke mně přicházejí zprávy o tom, že někteří lidé blízcí současnému vedení Vámi zmíněné dvojice zakládají účelové organizace, např. ve Středních Čechách je tooto aktivitou známý tiskový mluvčí Inspekce životního prostředí (spojenci se často rektrutují z loajálních zaměstnanců) Oldřich Janeba, začínám mít trochu obavu o demokratický průběh našeho sjezdu. Ale uvidíme, třeba nově přišlí členové uvidí, co se vevnitř ve skutečnosti děje a získáme je pro koncept zelených, kteří udržují svůj program a ne vládní křesla. Vždyť volání po takové politice slýchávám tak často právě v Česku. Otázky těch, na které se nedostalo, jsem se občas snažil zodpovědet zároveň. Pokud se mě ještě chce někdo na něco z mé profesní činnosti zeptat, pište prosím na můj mail: matstrop@volny.cz, pokusím se odpovědět dodatečně. Zdraví Matěj Stropnický.