Matěj Stropnický bude kandidovat na šéfa Strany zelených

autor: Mediafax, tn.cz, 10.11.2009

Stranu chce sjednotit a vrátit zpátky k původnímu zelenému programu.

Matěj Stropnický se bude ucházet o post předsedy Strany zelených při jejím prosincovém kongresu v Brně.

Podle svého vyjádření kandiduje pod heslem Zpátky ke kořenům a jeho snahou je stranu opět sjednotit okolo jejího původního zeleného programu.

„Po odchodu Martina Bursíka z funkce jsem očekával toto obnovení identity strany od Ondřeje Lišky. Ten ale mé očekávání i očekávání mnohých spolustraníků nenaplnil,“ řekl Stropnický. Identitu strana podle něj ztratila vládnutím v koalici, kdy se odklonila od svého programu.

Stropnický už také získal první nominaci, a to od plzeňské krajské organizace. Stalo se tak na jejím sjezdu v neděli. Matěj Stropnický také připravil pro svou kandidaturu manifest s názvem Demokratizujeme trh, který má určit směřování strany po roce 2010.

Šestadvacetiletý Matěj Stropnický je český politik, herec a novinář a od roku 2006 je zastupitelem Městské části Praha 3 za Stranu zelených.

Stropnický je synem herce a diplomata Martina Stropnického, který nyní působí ve funkci uměleckého ředitele Divadla na Vinohradech, a scenáristky Lucie Stropnické.

V devadesátých letech dlouhodobě žil s rodiči v Lisabonu a v Římě, kde studoval na místních školách. Maturoval na Francouzském lyceu v Praze, na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy absolvoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia, nyní studuje na téže fakultě magisterský obor mediální studia.

Stopnický je také spojován s obsazením domu squatery v Apolinářské ulici, kde společně s nimi údajně rozebíral chodník.

V poslední době se profiluje spíše jako politik, kterému není cizí uvolněný životní styl.