Matěj Stropnický: Bursík není nenahraditelný

autoři: Adam B. Bartoš, Barbora Němcová, 7. července 2008, iDNES.cz

Matěj Stropnický je místopředsedou Republikové rady Strany zelených, asistentem poslankyně Olgy Zubové a ve straně patří k velkým kritikům předsedy Bursíka. „Kdyby zelení pod vedením Martina Bursíka zůstali věrní svému programu, nikdo by o mně dnes nevěděl,“ řekl v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Stropnický je přesvědčen, že Martin Bursík ve vedení strany není nenahraditelný. Tento názor, který je často přijímán veřejností, je podle něj způsoben především médii. „Já však tento názor nesdílím,“ sdělil Stropnický.

Podle něj není možné dělat politiku proto, aby byla strana u moci, ale aby něco prosadila. Na mysli má zejména ochranu životního prostředí, nedělitelný přístup k lidským právům a koncepci sociálně-tržního hospodářství.

„Nejde-li to, je poctivé to přiznat a odejít do opozice. Ta se však zdá být některým našim představitelům málo důstojná pro jejich ambice,“ dodává čtyřiadvacetiletý politik.

Zatímco jeho otec Martin Stropnický, divadelník, bývalý ministr kultury a diplomat, v mnoha ohledech smýšlí pragmaticky, čtyřiadvacetiletý Matěj je vůči jeho názorům často v opozici. Se svým otcem se neshodne například v otázce amerického radaru.

Matěj Stropnický ho striktně odmítá. Účastní se protiradarových demonstrací a zapojil se také do řetězové hladovky. Zabránit umístění radaru v Česku se snaží i na půdě své strany.

„Prosadil jsem spolu s dalšími odpůrci základny téma na sjezd v loňském roce, prosadili jsme do republikové rady celou řadu jeho odpůrců, po roce snažení a přesvědčování se nám podařilo získat část poslaneckého klubu zelených,“ vyjmenoval Stropnický.

Obává se ale, že smlouva o radaru vstoupí v platnost díky hlasům „přeběhlíků“. „Tyto hlasy ODS s velkou pravděpodobností nakupuje u opozice. Jinak si přebíhání neumím dnes už vysvětlit,“ uvedl Matěj Stropnický.

Kromě funkce místopředsedy republikové rady a zastupitele městské části Praha 3 se od dubna stal také asistentem poslankyně Zubové.

Matěj Stropnický se mezi zelenými řadí k levicové frakci, spolu s Danou Kuchtovou a dvojicí poslankyň, které stále hrozí odchodem z klubu. Stropnický odmítá pragmatický přístup Bursíka a volá po programových ideálech své strany, které prý zelení v koalici opouštějí.

Stropnický se neangažuje pouze v politice. Před rokem se na něj obrátil producent nového filmu F. A. Brabce, zda by nechtěl v adaptaci Máchova Máje sehrát jednu z hlavních rolí, Viléma.

Nabídka jej překvapila a rozhodl se ji zkusit. Věří, že si jej producent nevybral náhodou, ale právě pro jeho bouřící se povahu.

„Ta role mi asi nebyla nabídnuta úplně náhodou. Je to postava tak trochu revoltující proti té tehdejší konformní společnosti. Vilém je vůdcem loupeživé bandy, která nezabíjí, ale nehodlá respektovat všechna pravidla, která ta společnost diktuje,“ řekl iDNES.cz Stropnický.

„Herectví se ale věnovat nehodlám, politiku považuji za důležitější,“ uzavřel mladý politik