Matěj Stropnický chce vést Stranu zelených. „Jsme málo kontroverzní,“ říká

autor: Martin Benda, ihned.cz, 10. 11. 2009

Mladý intelektuál chce vést stranu ke kořenům zeleného hnutí. Liška je prý příliš podobný „bio“ Bursíkovi.

Matěj Stropnický (26) se rozhodl jít do boje o předsedu Strany zelených a utkat se tak na prosincovém sjezdu v Brně s dosavadním šéfem Ondřejem Liškou. Svou ambici sdělil mladý intelektuál serveru iHNed.cz poté, co v neděli vybojoval od plzeňské organizace nominaci na funkci. Se svým manifestem „Demokratizujme trh“, ve kterém se přihlásil k „etice dobrovolné skromnosti“, tam porazil stávajícího předsedu.

„Jsme sociální – cítíme vinu za svůj blahobyt na úkor jiných a přebíráme tím spoluzodpovědnost za veškerý život na Zemi. Jsme liberální – uznáváme právo jednotlivce na sebeurčení a svobodný rozvoj mírovými prostředky. Jsme konzervativní – polemizujeme s automatismem pokroku a klademe důraz na symbiotické soužití člověka s přírodou,“ popisuje pestrost zeleného hnutí Stropnický ve svém dokumentu.

Jasné ne školnému, jádru i radaru

Stropnický, který to zatím nejvýš dotáhl na místopředsedu Republikové rady SZ, asistenta exposlankyně Olgy Zubové a žižkovského zastupitele, chce stranu posunout více doleva. Odmítá taky příliš vágní stranický program, který prý vše umožňuje za nějakých podmínek. „Já chci hovořit jasně. Jsem proti školnému v jakékoli podobě, proti radaru i proti stavbě nových jaderných elektráren. Po německém vzoru bychom měli spíš zavírat i ty dvě stávající,“ odpovídá Stropnický našemu serveru.

Otázce spolupráce s KSČM se posluchač mediálních studií na FSV UK, který se ve svých článcích často odkazuje i na Marxe, vyhýbá. „Strana se třemi procenty podpory nemá řešit otázky, s kým by šla do koalice. Ostatně si myslím, že nám naše vládní angažmá uškodilo,“ myslí si Stropnický, který se nyní bude ucházet i o podporu sněmu Mladých zelených.

Stávající předseda strany však může být podle politologů celkem klidný. „Bude to určitě zpestření té volby, ale šance Stropnického moc nevidím. Bude na straníky příliš levicově vyhraněný,“ odhaduje Petr Juptner, politolog z Fakulty sociálních věd UK.