Matěj Stropnický v Deníku: Koalice na magistrátu chce odstranit některé stavební uzávěry

Koalice na pražském magistrátu usiluje podle předsedy komise pro změny územního plánu a předsedy Strany zelených Matěje Stropnického o to, aby byly odstraněny některé stavební uzávěry. V Praze je jich v současnosti asi 30, všechny byly vyhlášeny v předchozích volebních obdobích. Výstavba by se měla povolit především ve středu města, nikoli rozšiřovat město do jeho okrajů. Příkladem je nákladové nádraží na Žižkově. Uvedl to server Deník.cz.

Strana zelených, která je na pražském magistrátu zodpovědná za územní plán, bytovou výstavbu v hlavním městě podle něj rozhodně nebrzdí. Pouze usměrňuje investory, aby nestavěli byty na okrajích města.

„Situace je taková, že developeři tlačí na město, aby pořizovalo změny územního plánu. Nakoupí si nestavební parcelu, nejčastěji na okraji města, a ta je čtyřikrát až šestkrát levnější než parcela stavební. Potom žádají po městu, aby z tohoto zakoupeného pozemku udělal stavební parcelu, což ho zásadně zhodnocuje,“ uvedl Stropnický. Městu to podle něj přináší náklady, a proto nechce takové kroky podnikat.

Územní plán z roku 1999 podle Stropnického schválil zhruba 2500 hektarů ploch určených pro výstavbu, z toho je využita pouze zhruba polovina. Mezi největší a nejznámější z 30 stavebních uzávěr patří Bubny – Zátory, nákladové nádraží Žižkov nebo Bohdalec. „Všechny byly vyhlášeny v předchozích volebních obdobích. Tato koalice nevyhlásila ani jednu. Naopak pracujeme na tom, aby se ještě do konce tohoto volebního období podařilo některé z těch uzávěr sejmout. A umožnit to, co se předpokládá. Tedy výstavbu především ve středu města,“ sdělil Stropnický.

Nízký počet zahájených staveb nových bytů v letošním roce, na který si developeři stěžují, je podle Stropnického způsoben do značné míry tím, že čekali až do doby, kdy vstoupí v účinnost nové Pražské stavební předpisy. Ty jsou podle něj pro developery v některých ohledech příznivější. „Takže se vyplatilo si počkat, což taky většina investorů udělala. Počet vydaných stavebních povolení do konce října meziročně vzrostl, počet zahájených staveb se naopak snížil. Ale s ohledem na to, že nové předpisy platí od září, se dá v příštím roce očekávat, že počet zahájených bytů znovu vzroste,“ dodal Stropnický.

15.12.2016