Matěj Stropnický, fakultní želízko ve volbách

autor: Martin Benda 19.05.2006
Zhruba každý čtvrtý sociál sympatizuje se Stranou zelených. Jeden z nich, Matěj Stropnický (22), student žurnalistiky a teritoriálních studií, za toto uskupení dokonce kandiduje do Poslanecké sněmovny.

Na zelené kandidátce ve Středočeském kraji se probojoval na sedmou příčku, ze kterého by za běžných okolností neměl šanci na úspěch. „Pokud však získám zhruba 2500 preferenčních hlasů, mám šanci,“ odhaduje Matěj, který pro zvolení do sněmovny dělá skutečně maximum.

Společně s Danielou Matějkovou (FAMU), která je na stejné kandidátce na pátém místě, objíždí kraj vlastním volebním vozem, za vlastní peníze tiskne i plakáty a provozuje web (www.matejstropnicky.cz). Jeho volební kampaň díky takové nezávislosti nepostrádá špetku originality. Například o Velikonocích rozdával Středočechům zeleně barvená vajíčka.

Zvládat účinnou volební kampaň, obhospodařovat svou rubriku Spor v Literárních novinách a ještě k tomu studovat dva obory však dost dobře nejde. Normálně by se teď měl Matěj připravovat na dvoje bakalářské zkoušky, ale radši si je odloží. Teritoriální studia o celý rok a žurnalistiku chce zvládnout v září.

Matěj, syn bývalého diplomata Martina Stropnického, do Strany zelených vstoupil již v devatenácti letech. „Přivedl mě tam odpor k nekontrolovatelné výstavbě. Když jsme bydleli v Itálii, jelo se sto kilometrů k moři kontinuální vesnicí. V Čechách se mi líbilo, že dojedu metrem do lesa,“ vysvětluje Matěj svou zelenou orientaci.

Ne se vším se ale Matěj v programu vlastní strany ztotožňuje. Odmítá sice školné, ale přijímačky by nerušil. „Naší fakultě by prospělo naopak je zpřísnit. Studuje tu mnoho lidí, kteří vysokou školu vůbec nepotřebují,“ říká Matěj.

Šafařík stažen z kandidátky

Kromě Stropnického měla fakulta ještě jednoho zeleného koně, dr. Petra Šafaříka z Institutu mezinárodních studií. Ten původně kandidoval v Plzeňském kraji z druhého místa, ale neshody a „špatná komunikace“ s centrálním vedením Strany zelených ho o toto nadějné místo připravily. Jediným známým kandidátem v parlamentních volbách za FSV, který má alespoň teoretickou šanci na zvolení, je tak pouze žurnalista Matěj.

Autor: Martin Benda
Zdroj: Sociál
http://social.fsv.cuni.cz/view.php?cisloclanku=2006051901