Matěj Stropnický hostem na iDNES.cz

Zdroj: IDNES,  1.6.2007

OTÁZKA (Jan Kasal)
Chtěl bych vědět, jak bude zajištěna ochrana Evropy před balistickými raketami dlouhého doletu, pokud zde nebude americká základna.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:03 )
Vážený pane Kasale, domnívám se, že takové nebezpečí se za pomoci výstavby protiraketového štítu pouze zvýší. Čili otázku je nutno položit právě opačně: přispěje tato základna k naší bezpečnosti. Na tuto otázku odpovídám záporně. Zdraví MS.

OTÁZKA (anonym)
Dobry den, myslite si, ze zapad neumerne zvelicuje hrozbu z Iranu? Odkud cerpate informace o Iranu?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:05 )
Vážený anonyme, ano, domnívám se, že ano. K bezpečnosti vedou spíše jednání než hrozby a zdi, jakou, obávám se, má být i protiraketový štít. Své informace o Iráku čerpám z některých zdrojů na ministerstvu zahraničních věcí a samozřejmě z tisku. Zdraví MS.

OTÁZKA (sigenius)
Pane Stropnický, chtěl byste jednou dělat velvyslance České republiky v Itálii?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:06 )
Vážený Sigenie, nejsem si v tuto chvíli jist, jestli se tak úplně hodím do diplomacie. Ovšem italsky se domluvím a tu zemi miluji. Zdraví MS.

OTÁZKA (mandelinka)
Říká se, že máte blízko k bývalému předsedovi SZ Beránkovi. Taky se říká, že předseda Beránek po sobě nechal pěknou sekeru – díky tomu že nezná zákoník práce a neuměl dát zákonným způsobem výpověď, zaplatila za to nedávno SZ 800 tisíc bývalé nezákonně propuštěné zaměstnankyni. Myslíte si, že by na to váš kamarád Beránek měl Straně zelených taky nějak přispět?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:10 )
Milá Mandelinko, že mám blízko k bývalému předsedovi SZ Beránkovi, na tom by leccos bylo. Na druhou stranu, Vaše druhá informace je dost zkreslená: dluhy zanechala SZ především vedení před příchodem Jana Beránka v roce 2003. Ty dosahovaly výše deseti milionů. Při propouštění této zaměstnankyně, s jejíž nevýkonností jsem se měl tu čest rovněž seznámit a také proto jsem do SZ vstoupil až v devatenácti a ne již v osmnácti, neboť hlavní kasncelář byla v naprostém rozkladu, bylo nutno volit mezi okamžitým zfuknčněním provozu a dalšími průtahy včetně skartace kompromitujících materiálů. Myslím, že zvolená cesta byla nejlevnější a také nejsprávnější. Zdraví MS.

OTÁZKA (Marcela)
Dovrý den,nemyslíte si, že spíš než politik jste rozmazlený chlapeček, který měl vždy všeho dostatek? Na mě tak totiž působíte nejen vy, ale hlavně vaše názory.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:12 )
Vážená Marcelo, zdá se mi, že Vám vadí moje mládí. Moje rodiče mě vychovali poměrně přísně, alespoň pokud mohu s vrstveníky srovnávat. Vše, co obhajuje sociální výdobytky, nemusí snad nutně pocházet z vlastního blahobytu. A i kdyby: není na tom cosi lidského, pokusit se překonat sociální hradbu svých vlastních zájmů? Zdraví MS.

OTÁZKA (Michal)
Co je pricinou Vaseho zaniceneho antiamerikanismu?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:15 )
Vážený Michale, studoval jsem mj. na americké školy a nejsem antiamerikanista. Stojím spolu s větší polovinou tohoto světa proti současné americké administrativě prezidenta Bushe. Té Americe, která pomohla zrdu ČSR, Americe prezidenta Wilsona, té, která nás osvobozovala, Americe prezidenta Roosevelta, těm se velmi obdivuji. Ameriky jsou prostě různé. Zdraví MS.

OTÁZKA (Busik)
Jste pro odchod nasich vojaku z Iraku. Jak byste resil soucasnou krizi v Iraku? Stahl byste vsechny zahranicni jednotky?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:16 )
Vážený Busiku, současnou krizi v Iráku především neřeší setrvávání zahraničních vojsk, včetně těch českých. Po válkách pořádávají se mírové konference. Zdraví MS.

OTÁZKA (Bush junior)
Tesite se na Bushe?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:17 )
Milý Bushi juniore, doufám, že je to jeho poslední návštěva v jakékoli funkci. S pozdravem MS.

OTÁZKA (Jezdec)
Plánujete s mladým komunisty nějakou demonstraci před ruskou ambásádou proti vyhrožování raketami, jadernými zbraněmi, vydírání a zbrojení? protiraketový deštník ještě neexistuje, ale nové rakety už Rusko asi nespálí ani nesešrotuje.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:20 )
Vážený Jezdče, s mladými komunisty žádné demonstrace neplánuji. Je to stalinistická organizace a s těmi já se s dovolením odmítám paktovat. Víte, to nebezpečí, které plyne z protiraketového deštníku, ta eskalace napětí, již přivodí, se už ukazuje a nevypadá to pro naše spojence (USA, NATO) právě povzbudivě: americká raketa zamířila po vzletu proti plánu do moře, kdežto ruská byla odpálena úspěšná. Zdraví MS.

OTÁZKA (Josef Bauer)
Dobrý den. Co mi může v politice nabídnout člověk jako vy, kterým zatím pouze scestoval za peníze rodičů svět a nic ještě nedokázal vlastníma rukama vybudovat či postavit. Ať už kariéru, či rodinu, nebo nějaké jiné hodnoty.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:22 )
Vážený pane Bauere, nebuďte prosím ve svém soudu tak příkrý. Byl jsem tři roky redaktorem Literárních novin, jsem zastupitelem v Praze na Žižkově. Určité zkušenosti tedy snad mám. Mladí lidé, nezatížení dříve udělanými kompromisy, které svádí dělat nové a nové, do politiky patří. Zdraví MS.

OTÁZKA (Vláďa)
Dobrý den! Matěji, zajímalo by mě, jak vy osobně budete reflektovat návštěvu amerického prezidenta v Praze. Zúčastníte se nějaké demostrace? Co si o ní myslíte?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:25 )
Dobrý den, nějaké demonstrace se s nějvětší pravděpodobností zúčastním, nejspíše zvolím některou z těch, které pořádají ekologické organizace. Bush je především popíračem klimatických změn, to je asi ještě důležitější a nebezpečnější, než jeho hegemoniální sklony. Demonstrace jsou pro mě vždy oslňujícím kontaktem s lidmi, na druhou stranu pociťuji z davu i trochu strach. Ale to je správné: politici mají mít z lidí respekt, ne naopak. Zdraví MS.

OTÁZKA (kerdak)
Pane Matěji, už jste něco vystudoval? Už jste něco dokázal? Zatím vás veřejnost zná jen jako synka slavnějšího tatíčka.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:26 )
Milý Kerdaku, vystudoval jsem žurnalistiku na FSV UK, v nejbližší době uzavřu diplomem tamtéž obor mezinárodní teritoriální studia a pak budu studovat dále – média. Zdraví MS.

OTÁZKA (Franta z hor)
Pane Stropnický, držím Vám palce. U.S. radar nám nikterak nepomůže, naopak udělá z naší země jen terč teroristů. Je třeba zabránit jeho umístění u nás. D8le by mě zajímalo zda souhlasíte s účastí Zelených v pravicové vládě s ODS, prosazující špatné věci (platby i u obvoďáků, 3 dny nemoci bez jakékoli dávky, atd.). DLe mého názoru by bylo Zeleným mnohem lépe v koalici s ČSSD, a to i v případě vlády s tichou podporou KSČM (bez obav, únor 1948 by se nevrátil), tam by Zelení jistě prosadili víc ze svého programu.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:28 )
Dobrý den, ani já se nebojím návratu Února, ale spolupracovat s komunisty je nutno velmi opatrně, ve vládě pak rozhodně nikoli. Hlasoval jsem proti účasti SZ v této vlády, ale většinové stanovisko strany bylo jiné. Na druhou stranu je pravda, že sociální demokracie v čele s Jiřím Paroubkem odradí od spolupráce i ty nejzarytější zastánce středolevé koalice, mezi než se počítám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Solarni odbornik)
Podle obliceje to vypada, ze neumerne casto navstevujete solarni studio – je to tak?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:30 )
Milý solární odborníku, dlouhý pobyt v Itálii mi zanechal částečně trvalé opálení, solární střediska nenavštěvuji prosím vůbec. Zdraví MS.

OTÁZKA (petr)
Zdravím, co považujete – ve stručnosti – za 3 nejdůležitější priority z volebního programu Strany zelených Kvalita života?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:32 )
Milý Petře, 1. podpora evropské integrace a s tím související bezpečnostní otázky, 2. ekologická daňová reforma založená na důsledném progresivním zdanění, 3. více peněz kultuře, panebože ale fofrem! Zdraví MS.

OTÁZKA (Jar.Šimek)
Pane Stropnický, uvědomuje si Martin Bursík že mandát jste získal od svých voličů a ne od něj? Radit si nechte, ale naslouchejte především těm, které zastupujete. Ať se vám daří!

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:34 )
Vážený pane Šimku, děkuji Vám za podporu. Pana předsedu o tomto přesvědčujeme stále a myslím, že nejsme úplně neúspěšní. Zdraví MS.

OTÁZKA (Axlboy)
Nemyslíte si, že pokud by měl být budován svět míru tak s odzbrojováním by měli začít nestabilní a nedemokratické režimy jako Iran a KLDR. U USA je přeci jen demokraticka tradice a tak lze požadovat jejich odzbrojení až na konci pomyslneho seznamu.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:35 )
Vážený Axlboyi, myslím, že takhle diktovat to nelze. Ostatně nejsem si úplně jist, zda-li může být svět úplně neozbrojen. Rozhodně je dnes ale ozbrojen natolik, aby nebylo nutné v tom pokračovat. Zdraví MS.

OTÁZKA (komunista)
Jak se vam protestuje proti radaru, kdyz vedle vas stoji a skoanduji napriklad mladi komuniste? Nemyslite si, ze by bylo lepsi se od nich vice distancovat a byt soucasne proti radaru?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:38 )
Vážený komunisto, a nemohl byste jim to vyřídit? Já jsem mezi ně během demonstrace minulou sobotu šel a žádal jsem je, aby demonstraci opustili, že organizátoři slíbili, že zde nebudou a oni s tím předtím souhlasili. Neposlechli, je to fanatická skupinka, se kterou mluvit nemá skoro smysl. Jisté je, že věci boje proti radaru škodí, o tom není pochyb. Zdraví MS.

OTÁZKA (Eva)
Dobrý den, jaký máte názor na problematiku Tibetu? Díky.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:39 )
Milá Evo, Tibet má mít právo na sebeurčení, jako každý. Jsem zcela souladu se stanoviskem současného dalajlamy, což je pro zelené samozřejmostí. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petr)
Preji hezky den. Dotaz: Jezdite autem ???

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:41 )
Vážený Petře, mám řidičák i auto, ale takřka s ním nejezdím. Po městě vůbec, a mimo něj tak jednou za dva měsíce. Mám permanentně vybitou baterku. Z kolon vozidel se mi od jisté doby dělá zle a okolí dálnic s těmi skladišti a nadjezdy a podjezdy se pro mě stalo úplným utrpením. Krajina okolo vlaku se za posledních padesát let změnila jen minimálně, zkuste si to. Zdraví MS.

OTÁZKA (muhehe fetak)
Zkusil jste nekdy nejakou tzv. mekkou drogu? jestli ano – kdy naposledy. uvedomte si, ze pri odpovedi „ano“ zaujmete jistou cast populace = vice hlasu, vetsi podpora.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:43 )
Vážený muhehe feťáku, kouřil jsem trávu a hašiš, ale popravdě řečeno, moc mě to nechytlo. Zdraví MS.

OTÁZKA (Tokamak)
Dobrý den, jaký máte názor na JE? Musím se přiznat, že nachápu odpor SZ k jaderné energetice, přitom jde v současnosti o nejšetrnější zdroj, samozřejmě s výjimkou úspor.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:46 )
Vážený pane, jsem proti jaderné energetice a to nejméně ze dvou důvodů, jednoho ekologického: my tady na světě potřebujeme hledat cesty, jak se naučit žít skromněji a ne jak zajistit další rozhazování energie, k němuž jádro při své obecně známé velkovýrobě vede; druhého politologického: energie představuje jeden z klíčových zdrojů moci v tomto světě, koncentrovaná výroba energie v jaderné elektrárně je druhem koncentrované moci, což je velmi nedemokratické. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jan Kopal)
Jak se Vám dělá politika za tatínkovo kapesné?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:48 )
Vážený pane Kopale, snažím se trochu si přivydělat psaním do novin, brigádami. Myslím ale, že v tomto období má člověk především studovat, aby z něj byl odpovědný občan, to činím, a to mi otec umožňuje rád a já jsem mu za to vděčný. Zdraví MS.

OTÁZKA (chlap s gulema)
Stejně budete skákat,jak my budeme pískat.Vaši zástupci ve vládě se bojí o místa.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:49 )
Vážený chlape, já podle nikoho neskáču, a nemyslím, že by to dělali ani ostatní zelení ve vládě. Doufám, že ani Vy. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pavel Starý)
Měl bych dvě otázky. 1) Jaké jsou vaše hlavní výhrady vůči americkému radaru u nás?Američané Evropu v minulém století dvakrát vytáhli z průšvihu,není na čase jim jejich pomoc oplatit? 2)Jaký je váš postoj k legalizaci marihuany?Působíte na mne dojmem,že jste člověk, který by k ní mohl mít kladný vztah.Neberte to prosím jako urážku 🙂

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:54 )
Vážený pane Starý, hlavní výhrada k radaru je tato: nebezpečí, před nímž má chránit, ve skutečnosti rozdmýchává. To je klasický efekt závodů ve zbrojení. Američany, mám za to, je nutno rozlišovat. Nejsou všichni stejní, nezapomeňte, že také více než desetiletí válčili s každým jednotlivcem v bahně Vietnamu, jak vzpomíná i bloud Kiesinger. Amerika, které si vážím, stojí dnes v ulicích, a odmítá radar stejně jako já. Marihuanu bych legalizoval. Ale na druhou stranu: myslím, že současný stav není nijak katastrofální. Možná není nutné, aby měl stát ze všeho příjmy a to by v případě legalizace určitě měl, čímž by tráva podražila, jak znám bojovníky proti kouření.)) Zdraví MS.

OTÁZKA (Richard Kubina)
Přeji dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, zda je podle Vás lepší být pod vlivem Ruska (Putina) nebo USA ? Nebo zda je lepší být ve skupině států, které sdílí společnou obranu, ale napodílet se na ni a být „nezávislí“ ? Děkuji.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:57 )
Vážený pane Kubino, já patřím do Evropy a Česko doufám rovněž. Vliv USA, jako našeho spojence v NATO, zde bude i nadále a i bez radarů, a je to tak dobře, vliv Ruska cítím spíše ve formě hrozeb. Podstatné je formulovat a především začít důsledně aplikovat společnou evropskou zahraniční a bezpečnostní politiku, k té jsem zcela loajální, na její podobu máme vliv. Brání tomu ale jakýsi nemoderní pán na Hradě pražském, který má rád jen sebe a své zrcadlo. Zdraví MS.

OTÁZKA (Julinek Sisal)
ech? .. ehm Ja bych…ale ne? Vy ano? Bushik

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:58 )
Vážený pane, ??? Zdraví MS.

OTÁZKA (Jan Kopal)
Kdy Vaši greenhorni skončí s protinárodní politikou temelínských zmatků a jiných scientistních ekologistů?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 13:59 )
Vážený pane, toho se asi nedočkáte. Není to politika protinárodní, já tedy alespoň na Temelíně nic „našeho“ nevidím. Moje srdce tluče na straně demonstrantů proti jádru, Rakušáků i Čechů, obou je dost. Zdraví MS.

OTÁZKA (JTB)
Zdravím, přečetl jsem si s údivem rozhovor v LN od Renaty Kalenské, v němž kritizuješ předsedu své strany za to, že si dovoluje místo úspor nahrazovat naftu olejem. Uvědomuješ si ale, že na rozdíl od tebe má ochranu životního prostředí vystudovanou? Stejně tak mě napadá, zda si vůbec uvědomuješ, že bez Bursíkovy osobnosti by zelení nikdy neprošli do parlamentu a pokud u zelených nebude, odejde i dobrá polovina voličů. Pěkný den a dík za odpověď, Honza Beránek

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:02 )
Milý Honzo Beránku, asi jde o shodu jmen.. Přírodu má vystudovanou, myslím, že geologii. Jeho způsob chápání zelené politiky respektuji, ale sám mám jiný, dost jsem o tom přečetl a ve straně, plné odborníků na tuto problematiku, se pohybuje nějaký pátek. Možné jsou obě verze, voličsky úspěšnější zatím ta jeho. Tuto zásluhu mu v žádném případě neubírám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petr V. z Libně)
Ahoj Matěji, jakým způsobem se vyrovnáváš s tím, že si Strana zelených na svém letošním sjezdu odhlasovala usnesení k radaru a ty teď jdeš proti němu? Podle mě je v pořádku, pokud máš vlastní názor a netajíš se s ním. Ty však aktivně bojuješ proti názoru většiny ve straně. To považuji nejen za prohřešek proti stanovám SZ, ale i za tvé morální selhání.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:08 )
Vážený pane, sjezd řekl, že zelení mají dvě podmínky v otázce radaru: multilateralizaci jednání v NATO a EU a garanci USA, že systém bude pod řízením a velením NATO. Pak, že se zelení rozhodnou. Kde je řečeno, zda jsou pro nebo proti? Já vycházím z našeho programu a ten jasně říká, že jsme proti preventivním válkám. Domnívám se, že tento štít má být preventivním opatřením v tom smyslu, aby se Bushovy USA nemusela bát, že když zautočí na kohokoli na světě, že se tento bude moci bránit. To je vadný princip. Nedělní republiková rada se vyjádřila jasněji, a to považuji za úspěch. Řekla: „Republiková rada SZ konstatuje, že dosavadní vývoj jednání ukazuje, že rozmístění prvků protiraketové obrany v Evropě mj. nebylo dosud dostatečně projednáno s partnery v NATO, zasahuje oblast Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, nemá zajištěnu podporu obou komor Kongresu USA pro své pokračování v současné podobě, nejsou vyjasněny veškeré jeho technické, bezpečnostní ani politické parametry a ze strany vlády USA nebylo garantováno jeho začlenění do obranného systému NATO, a proto s jeho vybudováním SZ nadále nemůže za daných podmínek vyslovit souhlas.“ Je tedy jasné, že v tuto chvíli zelení radar podpořit nemohou. To je velký úspěch, do toho se ve své další argumentaci velmi pohodlně vejdu a stanovy tak rozhodně porušit nehodlám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Samuel)
Vybudování radaru tuto pravděpodobnost zvýší ? Tato pravděpodobnost byla zvýšena již při vstupu do NATO a zvyšuje se každým dnem. Jsme velmi ateistická a demokraticky smíšlející země. To samo o sobě stačí. Připomínáte mi svou pseudopacifistickou pošetilostí pana Chamberlaina. Nepřijde vám tento váš výrok nesmyslný ?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:10 )
Vážený Samueli, konflikty ve světě je nutno tlumit, ne rozdmýchavat. Systém obrany NATO mi přijde dostačující. Zdraví MS.

OTÁZKA (Grobeček)
Jste dobrým příkladem tzv. rodičovské tlačenky. Jinak zelení jsou magoři.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:11 )
Vážený pane, co dodat? Když si myslíte, že člověk nemůže něco veřejně provozovat sám o sobě, bez rodičovských přímluv, asi s tím máte vlastní zkušenost. Já mám opačnou. Zdraví MS.

OTÁZKA (Viktor)
Dobry den,jaky duvod,dle vaseho nazoru,vedl p.Bursika k zamlceni zminovane vety z usneseni vyboru SZ?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:13 )
Vážený Viktore, určitě to nebyl nedostatek dobré vůle, pravděpodobně spíše únava z dlouhého rokování. Ta se projevila i na mě. Místo toho, abych pana předsedu doplnil, vykládal jsem o tom, že jsme radar nezamítli úplně, což bylo v té chvíli již zcela nepodstatné, protože pro schválené usnesení jsem hlasoval také. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petr Kejha)
Doibrý den.Pane Stropnický kolik toho víte o bezpečnosti našeho státu a okolních států EU.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:15 )
Vážený pane Kejho, mám určité informace z ministerstcva zahraničních věcí, které řídí ministr za SZ. To je samozřejmé, neboť jsem součástí vedení strany. To ovšem nejsou otázky pro internetovou diskusi, bohužel. Zdraví MS.

OTÁZKA (Riddler)
Jste kamarád s Jakubem Patočkou a malou Aničkou ??

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:16 )
Vážený Riddlere, malou aničku neznám a nevím ani, zda se tak opravdu jmenuje, to už dnes posoudí bůhvíkdo. S Jakubem Patočkou se naopak kamarádím. Jeho identita je více než spolehlivá, čehož si na něm vážím. Zdraví MS.

OTÁZKA (buxus)
Nechme na chvíli stranou radar. Pro mne jste představitelem strany, která při formulování svého programu kdesi zapomněla kalkulačku a technické znalosti. Kupříkladu: V našich klimatických podmínkách poskytuje výroba biopaliv prakticky nulovou energetickou bilanci. To co se na polích sklidí jako metylester řepkového oleje, zhruba spálí jako motorovou naftu zemědělská technika při ošetřování a sklizni polí. Jako stroj na dotace je to možná dobré, ale rozhodně to nesplňuje cíle, které Vaše strana deklaruje. A to je jen jeden konkrétní příklad za celou energetiku. Proč je Váš program tak nepromyšleně a nekonzistentně postaven?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:18 )
Vážený pane, s touto výhradou se musíte obrátit na ty, kdo tuto kapitolu připravovali, tedy zejména na předsedu stranu samotného. Já jsem ve spolupráci s odbornou sekcí připravoval kapitolu o kultuře. Zdraví MS.

OTÁZKA (eman)
Dobrý den pane Stropnický. Můžete mi vysvětlit heslo zelených: „Zabij bobra, zachráníš strom.“ A ještě jedna otázka, jste sice zelení, ale kdy dozrajete? Děkuji.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:21 )
Milý Emane, tohle heslo mě vždycky rozesměje. Možná pomocí klišé, že život je otázkou priorit?)) Druhá otázka, neméně populární, má odpověď asi takovouto: nepřejte si, abychom dozrály úplně, to by z nás byla standardní politická strana, jaké mají občani rychle plné zuby. Zdraví MS.

OTÁZKA (_lu)
Aahoj, zajimalo by mne, jestli si nemyslite, ze zeleni najednou zacinaji modrat, co jsou ve vlade a panu Bursikovi je prednejsi kreslo pred svym puvodnim zelenym nazorem na ruzne veci.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:23 )
Milý Lu, že trochu modrají, to je asi delším pobytem ve vládě s takovými individui jako pan Říman, Langer, Kalousek Vondra nebo Julínek nevyhnutelné. Já byl proti, ale což, nyní se v Republikové radě pokoušíme stranu zase ozeleňovat. Nejsme tak docela neúspěšní. Zdraví MS.

OTÁZKA (Zenon)
Kolik věcí, které jste udělal si už někdo koupil?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:25 )
Milý Zenone, kolik věcí, které jste vymyslel, Vám už otiskli? Ne promiňte, ale ne každý snad musí vyrábět, to by nás věci za chvíli zavalily. Zdraví MS.

OTÁZKA (Andrea)
Dobrý den, myslíte si, příp. víte něco o tom, že radar, který na našem území chce postavit Americká vláda, bude mít negativná vliv na zdraví lidí žijících v jeho blízkosti?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:26 )
Dobrý den, já nerad straším, jako třeba pan Vondra s povinnou vojnou, určité takové obavy ale existují. Ten radar má být jedním z nejsilnějších na světě. Zdraví MS.

OTÁZKA (BrainLess)
Dobry den, mam na Vas dve otazky. 1) Kdyz se Vam jako strane zelenych nelibi jadro, cim jej chcete nahradit, vetrniky/biomasa je jenom utopie. 2) Uvedomujete si ze volebni uspech zelenych byl zcasti vytvoren hlasy znechucenych volicu, kteri nechteli nechat propadnout svuj hlas tak jej dali zelenym?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:29 )
Vážený pane, kombinaci alternativních zdrojů energie nepovažuji v kombinaci se šetřením energií neobnovitelných za utopii. Věcí, které naši předkové považovali za utopie, máme kolem sebe spoustu. To jen uhelná a naftařská lobby tohle stále opakuje, aby nepřišla o zisky. A druhá otázka? Myslím, že jste svůj hlas investoval správně. Máte se ještě na co těšit. Zdraví MS.

OTÁZKA (R.)
Nejste na (vrcholnou) politiku jeste prilis mlady? Vasim potrebam vyjadrovat se urcite rozumim, ja jsem asi nebyl jiny :-), ale preci jen si myslim, ze na nejvyssi mista patri lide, kteri uz maji za sebou kus zivota a nejen politickeho… Jinak Vam ale fandim, i kdyz ohledne radaru bych s Vami nejspise polemizoval…

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:31 )
Vážený pane R., nejsem ve vrcholové politice, to bych musel být v parlamentu. Jeden mladý to ale ani tam nemůže nijak zvlášť postavit vzhůru nohama. Určité zkušenosti už myslím mám a hlavně se na to nemohu jenomtak koukat. Za podporu děkuji. Zdraví MS.

OTÁZKA (Temm)
Dobrý den, připadáte mi tak trochu jako hochštapler. Čemu byste se třeba v poslanecké sněmovně, kam jste se pokoušel dostat, věnoval? V jakém oboru jste odborně vzdělán, v čem spočívá Vaše fundovanost? V levicovém rebelství?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:34 )
Vážený pane, mám VŠ vystudovaná média (čili například kulturní podbvýbor, nebo mediální komise) a dokončuji mezinárodní teritoriální studia, takže zahraniční výbor či výbor pro evropské záležitosti. Rebelství mi přisuzují média, to ona musí, dát mi nějakou nálepku, aby to bylo pro čtenáře poutavé, to nás tam také učili. Sám jsem především důsledným zastáncem našeho programu, a to přeci žádné rebelování není, to je povinnost k voličům. Zdraví MS.

OTÁZKA (Rambo)
Dozrají do ruda, neb jsou to maskovaní komouši a homouši…

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:34 )
Milý Rambo, já mít tak Vaše svaly… Zdraví MS.

OTÁZKA (olda)
Dobrý den, pane Stropnický, táži se vás jako odborníka na radarové základny a znalce mezinárodních vztahů. Jaký vliv má radarová základna na zdraví člověka a životní prostředí? Děkuji.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:36 )
Vážený pane, nechci tuto otázku v radarové problematice zveličovat, abychom poněkud nepanikařili. To přenechávám panu Langerovi, který vyvolává plané poplachy na letištích, aby mohl přísněji lidi dozorovat. Podstatnější jsou myslím bezpečností aspekty geopolitické povahy a ty jsem již naznačil výše. Zdraví MS.

OTÁZKA (Xavon)
Dobrý den, Matěji. Máte rád sluníčko, kytičky, zvířátka a přírodu vůbec? Udělal jste si letos na jaře čas a vyrazil do přírody v rozkvětu a rozpuku? Pociťujete na jaře zvýšenou potřebu něhy?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:39 )
Milý Xavone, nemám úplně rád zdrobnělinky, ale Váš výčet je jinak sympatický. Občas mě to po ránu v sobotu přepadne a jedu vlakem někam fuč. Nejraději sám. S přírodou v rozpuku se máme rádi, jsem na tom podobně jako ona. )) Zdraví MS.

OTÁZKA (anonym)
Píšete, že k bezpečnosti vedou spíš k jednání než hrozby. Toho má být příklad prezidenta Íránu Mahmúda Ahmadínežáda? To yslíte vážně? Copak u něho nějaká jednání mají výsledky?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:41 )
Vážený pane, jednat mělo smysl i s Andropovem. Je ovšem potřeba k takovým jednáním přistupovat opravdu otevřeně a jako rovný s rovným a ne s dopředu danými ultimáty. Ultimáta vedou k tomu, co vidíme již 40 let na Blízkém východě. Zdraví MS.

OTÁZKA (jana)
Má pan stropnický přítelkyni? Neměl byste se oženit, abyste konečně všem dokázal, že už jste dost dospělý?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:42 )
Vážená Jano, opravdu si myslíte, že dospělým se člověk stane ženitbou? Dospělý je podle mě člověk, který se stal občanem. V tomto smyslu se o to pokouším. Zdraví MS.

OTÁZKA (Meloun)
Mám dojem, že na Vás sedí na povrchu zelený, uvnitř červený. Nebylo by lepší počkat se vstupem do politiky až trochu dostanete rozum ??

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:44 )
Milý Meloune, „dostat rozum“ neznamená stát se sobcem, alespoň pro mě ne. Myslím, že je zde dost zájmů dalších občanů, které mohu vcelku spolehlivě hájit i takový, jaký jsem. Zdraví MS.

OTÁZKA (Radek)
Myslite si, že když na své bytové dveře umístíte dva zámky, že zvýšíte riziko vykradení? A případné empirické podložení Vaší úvahy? Nemám rád úvahu typu, že když se zajistím, tak zvýším riziko pro mne plynoucí – viz radar. Proto prosím zkuste odpovedet v tomto duchu.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:47 )
Vážený pane, tento příměr jsem již jednou slyšel. Byt zamykám ze zvyku, zloděje to zatím odradilo. Já ale ostatní státy nevnímám jako potencionální zloděje, takže srovnávat příliš nelze. Když dám na dveře obrovskou houkačku, podnítím tím ale pocit, že skrývám něco vzácného. Což? Zdraví MS.

OTÁZKA (Honza Dlouhý)
Víte o tom, že Bursíkovi nesaháte ani po kotníky?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:48 )
Milý pane Dlouhý, za to Vy mi ho nějak přerůstáte… Zdravím s úsměvem MS.

OTÁZKA (Mi)
Což taková kacířská otázka: Pokud již neexistuje hrozba z východu, proč nepřizvat Rusko ke spolupráci v rámci NATO ?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:50 )
Milý pane Mi, kacíře měl jsem vždy rád, myslívají samostatně. Obávám se ale, že takto to úplně možné není, Rusko má poněkud odlišné geostrategické zájmy než NATO, myslím, že by se v NATO necítilo dobře. Zdraví MS.

OTÁZKA (Novák)
V nedávném rozhovoru jste přišel s průkopnickou myšlenkou, že by bylo ekologické více zdanit podniky a občany vyšších příjmových skupin. Považoval by jste předrevoluční 98% daň za dostatečnou?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:52 )
Vážený pane Nováku, kdo více vydělává, více konzumuje, má větší ekologickou stopu, musí za ni také více platit. To je minimum. Není to boj s bohatsvím a poctivě odvedenou prací, je to vypořádávání se s externalitami vyšší produkce a spotřeby. Před revoluci bych se nevracel, z čehož plyne i zbytek odpovědi. Zdraví MS.

OTÁZKA (Marcela)
Vaše mládí mi vůbec navadí, jsem stejně stará jako vy, akroát si myslím, že o skutečném životě moc nevíte.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:54 )
Vážená Marcelo, a proč by měl můj život být skutečnější než Váš? Každý ho máme, jaký si umíme vydobýt, až natolik jsem existencialista. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jirka)
Vazeny pane Stropnicky, Zelene jsem poprve volil diky symbolum jako Liska nebo Bursik, ackoli nazorove mnohdy odlisni, presto dokazi jednat bez histerie. Mam pocit, ze do zelenych zavadite opet neschopnost jednat spolecne. Nemyslite, ze svym osobnim vystupovanim strane skodite? Proc nerespektujete demokraticky odhlasovane stanovisko uprostred zelenych?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 14:56 )
Vážený Jirko, ve svém jednání nevidím žádnou hysterii. Zelení společně jednají, to, že jsou někteří radikálnější a jiní opatrnější, je normální, směr je stejný. Zdravím Vás MS.

OTÁZKA (rkolos)
Zdravím, a fandím Vám. Co sim myslíte o roli strany zelených v této vládě? Nezdá se vám divné, že strana která má 6 poslanců má skoro stejný počet ministrů? Proč jen vykřikujete,že by měl Čunek odstoupit, a pak dál sestrváváte ve vládě zločinců? Kolik hodí členům vlády prodej 7 % akcií ČEZU?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:00 )
Vážený pane Rkolosi, ministrů máme o polovinu méně, než poslanců. To udal volební výsledek a úspěšné vyjednávání. Z toho mám radost. S panem Čunkem je to těžké. Rozhodně nesouhlasím s názorem Džamily Stehlíkové, že pokud bude Čunek obžalován, zelení z vlády neodejdou. O tom se bude teprve jednat, na to žádná odpověď zatím neexistuje. Výnos prodeje ČEZu má, pokud vím, být příjmovou složkou státního rozpočtu. Zdraví MS.

OTÁZKA (Čuk a Gek)
Je to takový politicky Vojta Ko(ko)tek politické scény,že…?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:01 )
Vážení pánové, co na to říct? Nejste trochu zaujatí pro mladým lidem? Zdraví MS.

OTÁZKA (Kovarik)
Pane Stropnický, jak byste tedy celou situaci řešil? Nemyslíte, že odmítnutí radarové základny by způsobilo nedobré vztahy mezi ČR a USA? Teď přece platí, že kdo „čůrá“ s USA je „cool“ a kdo proti nim, tak by se mu to mohlo třeba i vymstít?! P.S.:Chybí nám národní hrdost a pořád se někomu musíme cpát „vítekam“.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:02 )
Vážený pane Kovaříku, zahraniční politika USA se může v brzké době změnit. Nemám ve zvyku stavět loajalitu nad jiné kladné vlastnosti. Zdraví MS.

OTÁZKA (Silk)
Dobry den, to si opravdu myslite, ze bezpecnost statu jde zajistit jen slovem a nejakou dohodou? Osobne bych rekl, ze minulost viz Nemecko a 2 svetova valka mluvi jasne…

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:05 )
Vážený pane, jsme v NATO a na ochraně své bezpečpečnosti se podílíme. Situace je zcela jiná, než v roce 1938. Ostatně, nemyslím si, že by dnes tolik sebevědomí vůdci našeho státu uměli unést rozhodnutí o případné vlastní obraně jako to neunesli ti mnichovští. Jejich ramena jsou typicky mírová, zvláště ta prohlášení k Rusku. Pak by se zalezlo do máminy loktuše. Zdraví MS.

OTÁZKA (Standa Dolinek)
Přemýšlím, že napíšu nějakou hitovku proti radaru! Šel byste s mou kapelou do toho? Standa Dolinek, Plyšák Karel a Filip z BB.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:06 )
Zdravím, hitovky zbožňuji.)) Jděte do toho, přijdu se mrknout. MS.

OTÁZKA (Martin Kuták)
Dobrý den, proč se v tisku objevují současně informace, že zelení jsou proti radaru i že radar podporují. Myslíte, že v tom mají voliči jasno a že vám zase dají svůj hlas.Děkuji MK

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:07 )
Milý pane Kutáku, podmínky zelených nebyly dosud splněny a v tuto chvíli tak SZ s výstavbou základny nadále nemůže vyslovit souhlas. To je usnesení nedělní Republikové rady SZ, mluví jasně. Zdraví MS.

OTÁZKA (paskudilek)
Dobrý den, mohu vědět, zdali studujete (případně co) nebo pracujete?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:08 )
Vážený pane, studuji mediální studia a mezinárodní teritoriální vztahy. Zdraví MS.

OTÁZKA (vole23)
Jak to máte s technařema? Po mlyneckem czechteku, ste tvrdil, ze sou to vypity paka a pred volbama ste poradal technoparty. Mám z vas v hlave zmatek?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:10 )
Milý pane, filosoficky s technem příliš nesouhlasím, ale přiznávám právo na zábavu každému. Nesouhlasím s jakoukoli represí proti technařům. Jednou jsem si chtěl vyzkoušet, jaké to je, takovou akci pořádat. Zdraví MS.

OTÁZKA (WIFI)
Myslíte, že je rozumné odmítnout radarovou základnu a spoléhat se v případě konfliktu spíše na exropské země, které již opakovaně ukázaly ochotu pomoci (např. 2.sv válka) ?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:12 )
Vážený WIFI, ty věci nejsou dobře srovnatelné. Věřím v mechanismy NATO a především ve společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU. Unie není tím, čím byly kdysi Spojené národy, je to funkční organizace a denně to prokazuje. Smlouvy v rámci ní uzavřené jsou závazné, to je rozdíl. Zdraví MS.

OTÁZKA (Tom)
Vážený pane Stropnický Moc Vám s Maximem fandíme a držíme Vám palce.. Jen nejste na svůj věk moc časově vytížený, takže nestíháte své blízké, které máte rád??

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:13 )
Milý Tome, díky za podporu. Vytížený jsem dost, doufám, že prostor pro otázky se uzavírá, jinak mi upadne ruka.- Zdraví MS.

OTÁZKA (W00t)
Za predpokladu, ze by nam zakladna skutecne byla k nicemu, neni lepsi presto vyuzit tuto nabidku k zlepseni nasich vztahu se spojenymi staty? Preci nemuzete verit, ze se spojene staty a rusko pusti do vzajemneho konfliktu a iran ci jine potencialne nebezpecne zeme stejne budou odzbrojeny drive, nez k nejakemu utoku dojde.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:15 )
Dobrý den, myslím, že lepší je ji odmítnout. Existují jiné nástroje, jak zlepšovat vztahy s USA a myslím, že jich využíváme: podpořili jsme mise v Afghánistánu i Iráku. Dobrá vůle musí být i na druhé straně, na mysli mám například vleklé otálení z odstraněním vízové povinnosti. Zdraví MS.

OTÁZKA (Láďa)
Zdravím jako lehce zklamaný volič SZ (výhrady mám v podstatě jen antijadernému přístupu partaje). Otázka: Jaká je podle vás současná koncepce české zahraniční politiky (je-li nějaká) a jaká by podle vás měla být?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:18 )
Vážený pane, pokud jste četl před volbami náš program, nemůžete být v tomto smyslu zklamán, náš odpor k jádru je z něho zcela zřejmý. Naše zahraniční politika má jako prioritu nadstandardní vztahy se Slovenskem, posilování spolupráce v rámci zemí Visegrádské čtyřky, integraci Evropské unie a obranné spojenectví v NATO. S touto koncepcí souhlasím, ovšem je nutno ji dodržovat. Pan Vondra by raději viděl Česko jako americký ostrůvek v Tichomoří. Škoda, to mu asi nevyjde. Zdraví MS.

OTÁZKA (Dirty Pete)
Dobrý den Matěji. Fandím Vašim názorům a přeji mnoho úspěchů při „obrodném“ procesu SZ do patřičných mezí. Jaký je Váš názor na zhoršování a vyhrocování vztahů s Ruskem díky možné základně?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:21 )
Dobrý den, děkuji za podporu, vždycky potěší. určité napětí se projevuje již nyní. Rusko zkouší, co si může dovolit, testuje rakety. Zkrátka vystrkuje růžky jako vždycky. Na to je potřeba dávat pozor. Ovšem já mám za to, že řešení není v tom, že se mu ty růžky přistřihnou, ale že se bude kolébat a utěšovat. To je obrazné, pochopitelně. Zdraví MS.

OTÁZKA (Arnošt)
Podle předchozích Stanov SZ svolával RR SZ předseda SZ, v té době Beránek. Aby se Bursík snadněji zmocnil vedení, vytvořil prostřednictvím Petra Uhla, tvůrce oněch „nablblých“ předpisů (které mu nyní nevyhovují), pseudoschizma paralelního vedení SZ vytvořením funkcí předsedy a dvou místopředsedů RR SZ. Jaké jsou Vaše pravomoci kromě jediné, kterou je svolání RR? RR je výkonným orgánem SZ ve svém celku, máte vyšší pravomoc jako místopředseda RR než člen RR? Domníváte se, že má republiková rada předsednictvo? Nebo jenom tři poskoky, kteří mají jediné právo (prostřednictvím předsedy RR) a to svolat RR a navrhnout její program, který ovšem může RR neakceptovat a svým rozhodnutím zcela změnit? Děkuji předem za pravdivou odpověď.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:25 )
Vážený pane, vidím, že jste znalcem stanov SZ. Zelení ve světě mají velmi často zaveden systém tzv. ko-předsednictví, aby nikdo nevládnul sám. Občas mají též rotující mluvčí. U českých zelených se tato snaha po decentralizaci projevila zavedením předsedy a místopředsedů Republikové rady, nejde tedy o předsednictvo, to máte pravdu. Republiková rada je nejvyšší orgán mezi sjezdy a má především takové kompetence, o jaké si umí říct, stanovy to neupravují ani neomezují. Rozhodnutí rady jsou však závazná pro všechny členy strany. Zdraví MS.

OTÁZKA (Karel)
Chápete,že bez ohledu na Vaše vysvětlování vlastních stanovisek,jste svými činy, reálně plně na pozicích komunistů se všemi důsledky?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:28 )
Vážený karle, já žádné důsledky nevidím. Nevidím dokonce ani tu stejnou pozici: komunisté jsou proti všemu, co přichází z Washingtonu a pro vše, co přichází z Kremlu, včetně mrazu, jak dobře víte. á Ameriku velmi obdivuji, takovou jak ji popisuje Tocqeuville, i takovou, jaká ve dvacátém století mnohokrát byla. Její současnou administrativu obdivovat nemohu, vždyť například odmítá přistoupit k dohodě z Kjóta. Zdraví MS.

OTÁZKA (Vladimír)
keep on non-conforming! Myslíte si, že má v sobě naše civilizace potenciál k řešení obrovské surovinové krize, která v následujícím století nastane? Bojíte se války (resp. obáváte se, že bude válka) o zdroje? S pozdravem V.D

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:31 )
Dobrý den, nesouhlasím s komunistickým heslem Pokrok nezastavíš! Ta tykačka je mi pak obzválště nepříjemná. Naopak: s pokrokem je potřeba polemizovat. Surovinové krizi se environmentalisté po celém světě snaží zabránit, byť je zřejmě nevyhnutelná. Válka být nemusí, pokud si představitelé států uvědomí, že suroviny dojdou tak jako tak i na těch krvavě dobitých uzemích a začnou raději investovat již nyní do alternativních zdrojů. Zdraví MS.

OTÁZKA (petr)
Matěji, držim vám palce. Jsem rád, že máte ve straně vlastní názory a vlastní hlavu. I taková mediálně nafouknutá rozepře má pozitivní vliv na váš tým. Věřím, že i díky SZ budeme působit jako země, jejíž občané přemýšlí.

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:33 )
Vážený Petře, já děkuji Vám. Média opravdu věci poněkud nafukují. Myslím, že rozdílné názory k politice patří, jednotu strany podrývá nejvíc ten, kdo ji bezpodmínečně vyžaduje. Zdraví MS.

OTÁZKA (šámot)
Vaše strana dělá politiku pro zalíbení těch lidí, kteří ji volili a ne pro blaho celé naší společnosti. Nerozumím Vašemu přístupu k jádru. Co je podle Vás více ekolog.než jádro.Kolik musíte postavit větrných a vodních elektráren, aby bylo jádro nahrazeno???

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:36 )
Vážený pane, to s Vámi nemohu souhlasit. Anebo, že bychom měli ještě přitvrdit? )) Svůj postoj k jádru jsem již vysvětlil, ekologičtější jsou obnovitelné zdroje a především úspory. Zástánci jádra by chtěli jen jednou rozštěpit a pak už se mít pořád dobře a v blahobytu. No tak to prostě nejde, planeta by to nezvládla, proto jsou zdroje limitované – i uran dojde. Zdraví MS.

OTÁZKA (Mirek Pospíšil)
Jsem volič Zelených a stejně jako Vy odmítám jakékoli cizí základny na našem území. Jen s podivem sleduji, že s tímto postojem jsme tak nějak Osamocení Zelení, mnohdy též nazýváni Rudí Zelení. Anebo je to pouze dojem tvořený vedením strany?

ODPOVĚĎ( 01.06.2007 15:39 )
Vážený pane Pospíšile, nenechme si vytvářet nálepky, případně jim nepodléhejme. Na zbrojení není nic levicového nebo pravicového. Zelení to vědí, její vedení je v tom s členskou základnou zajedno. Protože jde o poslední otázku, ještě bych rád řekl, že osobní nebo úplně nesmyslné otázky jsem s dovolením nezodpověděl, jinak ale vše. Děkuji všem za zájem a doufám, že máte teď v zelené politice jasněji. Nečeká nás žádný med. S pozdravem Matěj Stropnický.