Matěji, proč Tě nechtějí?

Nevím, jak komu, ale mně se to zdá přehledné. Když se po loňských komunálních volbách vyjednávalo o koalicích na Praze 3 a na Praze vůbec, kde se stal faktickým králem „neřízených střel“ samotný „lesů pán“ Matěj Stropnický (tedy ten, však víte, meloun, co je navrch zelený a uvnitř rudý – strašili nás takto tím švarným junákem od začátku), zasáhla hned Policie České republiky. Vtrhla k mladému politikovi – mezitím už místostarostovi, ač měl teoreticky na starostování (to si dovolil hodně; jako by nestačilo, že předehnal staré mazáky, když ho občané z jedenáctého místa kandidátky dokroužkovali na místo čtvrté) a zabavila mu kompjútr (jeden nikdy neví, kdy se bude nějaké privátní televizi hodit, co si rád prohlíží na netu).

Nezapomeňme, že „veřejnoprávním“ policistům na zátylek přitom dýchal štáb soukromé Prima TV, poněvadž – jak známo -, co není v televizi, neexistuje.  A v televizi zjevně mělo být a lidem takříkajíc uvíznout, že ten, kdo má „techtle mechtle s chlupatejma“, je nedůvěryhodný. A je nehoden, aby politicky koaloval na nebeském obláčku moci s osvědčenými ctihodnostmi.

Dobrá, tohle jim úplně nevyšlo. Co dělat? No asi prostě museli už něco dělat, když Matěj Stropnický před necelým měsícem málem potopil tendr na odvoz odpadů za třináct miliard korun, protože koalice neřízených střel (Trojkoalice) s řízeným ANO (řízeným až nezřízeně) a s jakž takž řízenou ČSSD má v pražském zastupitelstvu většinu jediného hlasu (ještěže zaskočila jedna opoziční solitérka v zastupitelstvu a kšeft byl zachráněn; vsadím boty, že už teď se ví, pro koho). A zase, jaká to náhodička! Když se ANO i ČSSD jaly logicky v zájmu hlavního města žádat, aby ten zemský škůdce „domístostarostoval“, z Policie ČR se zrovna 11. února rozneslo, že Stropnický je vyšetřován. Jdou po něm „chlupatý“, je nepřizpůsobivý. Vždyť možná způsobil radnici Prahy 3 škodu. Jen si to představte, koupil si byt! A koupil si ho tak, že znalci odhadli jeho hodnotu v rozmezí 2,5 až 4,3 milionu korun. A on, darebák jeden, zaplatil raději těch dva a půl melounu a ne hned skoro čtyři a půl, jak se sluší a patří ve vyšší společnosti. To by si takový Andrej Babiš nedovolil a pro těch pár drobných navíc do portmonky sáhl. No ne?

Stropnický ten byt nekoupil! Dal jen na jeden byt v domě udělat orientační posudek, aby se vědělo, zda privatizace celého domu nezatlačí nájemníky na okraj sociální propasti. Noviny lžou a policie vyšetřuje kdovíco a kdovíproč…

Jistě, neznám spis. A neukážou mi ho, i kdybych celou noc před direkcí žebravě proklečel. Ale jedno si pamatuju z časů normalizace dobře. Že kriminalizace nepohodlné politické činnosti šla ruku v ruce s difamační kampaní v médiích. A to se děje i nyní, kdy média nejsou jednopartajně monopolizovaná, ale „jen“ oligarchizovaná. A kdy i média veřejné služby slouží politicky jednorozměrným lidem, které snad ani není třeba uplácet: jsou sami o sobě dostatečně zfanatizovaní, dostatečně motivovaní k plnění „svazáckých“ úkolů.

Zatímco policie Matěje Stropnického kriminalizuje, například Petr Holc v týdeníku Euro (9. února) píše na vyšetřovancovu adresu:  „Neloajální, nekompromisní a trucovitý solitér se sklony k narcismu, jenž si nechává spřátelenou komunitou živit vlastní kult na sociálních sítích, je určitě perfektní postava do satirického seriálu; nechat však někoho takového řídit víc než milionové město, je pohroma.“ To se podívejme! To je jako kdyby napsal: Nežli pohroma, to raději zavřít někoho nevinného pod falešnou záminkou. A samozřejmě že oprávněně, protože – jak už kdysi zevrubně vylíčil Solženicyn – je to důležité „ve vyšším zájmu“.

„Když si něco zamane,“ denuncovala Matěje Stropnického reportérka Respektu Ivana Svobodová v pořadu České televize 168 hodin (15. února), „tak udělá hodně a víc než jiní, aby toho dosáhl.“ A to je snad něco špatného, zavrženíhodného, zločinného? Svobodová si svůj nesmysl uvědomila hned a plynně dodala: „A to ne vždy jenom v tom dobrém slova smyslu.“ Pochop, kdo můžeš takový blábol, který ovšem v lůně respektovaného Respektu našince nepřekvapí. Moderátorka ČT samostatně dodala: „Na pražské radnici Stropnický svou PALIČATOSTÍ de facto ohrožuje koalici s ČSSD a hnutím ANO…“ To je vzkaz všem daňovým poplatníků i koncesionářům ČT, vzkaz všem občanům republiky: nepřekážejte nám, neprotestujte, nestavte si hlavu, buďte měkcí jako vosk, nezkoušejte změnit svět přes politiku. Jinak vás rozdrtíme. Jen otec tentokrát na kameru neselhal: „Velikost muže se měří počtem jeho nepřátel,“ řekl Martin Stropnický o svém synovi.

Ano, Matěji. Tvůj táta i my ostatní ve skutečnosti docela dobře víme, proč Tě nechtějí. Jen si pořád nejsem úplně jistý, jestli dobře víme i to, jak je zastavit.

 

Článek z AltPress 16.2.2015

http://altpress.cz/mateji-proc-te-nechteji/