Nájemníci na Žižkově se vzbouřili

autor: Hana Rojková, 24 hodin, 22.9.2008

Žižkovské byty se budou prodávat v následující vlně privatizace. Tak rozhodlo zastupitelstvo Prahy 3. A nájemníkům se to nelíbí. Podle nich to totiž bude za příliš vysoké částky.

SPOR – „Několikrát odmítali naše požadavky na privatizaci a teď chtějí takové peníze. Je to útok na důchodce!“ To se ozývalo během sobotní a včerejší schůze nájemníků, kterých se privatizace týká. Soudní znalec určil, že byty v ulici Pod Lipami mají hodnotu přes 27 tisíc za metr čtvereční. Garsonka o výměru 35 metrů čtverečních se tak nájemníkům prodává téměř za milion!
„Nájemníkům ale nabízíme dvacetiprocentní slevu,“ bránil radnici třetí městské části mluvčí Jan Sotona. Cena metr čtvereční by se tak měla pohybovat kolem 21 tisíc korun. „Hypotéku bychom si stejně museli vzít na celou částku bez slevy, protože nám to vrátí až zpětně,“ míní rozlobení nájemníci.

Soudní znalkyně, která jejich byty navštívila, prý byla navíc se svou prací hotova do pěti minut. „Mám sprchový kout, ale napsala mi vanu,“ rozčilovala se jedna z nájemnic. V některých bytech údajně ani nebyla. Podle Sotony ale radnice nemá právo zkoumat, jak soudní znalec postupoval. „Jeho rozhodnutí musíme respektovat,“ řekl.
Nájemníci prý mohou rozhodnutí znalce napadnout soudní cestou. Cena je ale podle něj přijatelná a odpovídá skutečnosti. „Byty na Žižkově a Vinohradech jsou drahé. V této lokalitě prodáváme byt za tržní cenu 51 tisíc za metr čtvereční,“ dodal Sotona.

JAK TO VIDI ZASTUPITEL STROPNICKÝ

Přístup radnice Prahy 3 k privatizaci bytů je nestandardní ze dvou důvodů. Občané celé městské části nevědí, zda a kdy bude jejich byt zprivatizovaný. Tyto domy byly od počátku 90. let považovány za sociální, které privatizovány nebudou. Je tedy zvláštní, že se hlasy zástupců ODS rozhodlo o privatizaci za cenu o jednu třetinu vyšší než v případě Slezské 70, kde privatizuje byt také místostarosta Lochman.