Náš volič nesnáší Bursíkovu monokulturu

autor: Marek Přibil, Právo, 21.10.2008

MATĚJ STROPNICKÝ (SZ) ŘEKL PRÁVU:

* Proč koalice tak drtivě prohrála krajské volby?

Jednak je to otázka politického stylu, který se zajídá. Vláda vládne silou. Za druhé je to obecný vzkaz veřejnosti: neoliberální reformy nechceme. To se týká neustálých privatizací veřejného sektoru, reformy zdravotnictví, chystaného zavedení školného. Obecně je dobře, že voliči poslali ODS v krajích do opozice.

* Jaký dopad bude mít na Stranu zelených její volební krach?

Pro zelené dopadly volby naprostou katastrofou. Výsledek není nulový, ale záporný – přišli jsme o dva zastupitele v Jihomoravském kraji a nezískali jediný mandát kdekoli. Mnohem podstatnější je, že jsme naším vládním angažmá přišli o pel alternativní politiky. S vedením zvoleným na zářijovém sjezdu nezbylo z politického stylu ani programu SZ téměř nic. Navíc se ukázalo, že zatímco lidovci i ODS mají přece jen určitý podíl kmenových voličů, zelení jen velmi málo a ještě si jich naše vedení neváží. Pro nás je tedy setrvání ve vládní koalici nejrizikovější.

* Vyvoláte mimořádný sjezd, kde by mělo vedení strany vyvodit osobní odpovědnost?

Čekám nejprve na to, jak a zda vůbec neúspěch pojmenuje vedení v čele s předsedou. Zatím jsem slyšel jen cosi o tom, že chyby dělali voliči, když nalítli na Paroubkovu kampaň a nevolili vynikající osobnosti předložené zelenými. Doufám, že jsem se přeslechl.

* Mají ještě vůbec zelení šanci uspět v parlamentních volbách?

Ukazuje se dříve, než jsem čekal, že Bursíkovu monokulturu ve vedení strany náš na pestrost zvyklý volič nesnáší dobře. Alarm svítí a začíná houkat. Bezpochyby nám velmi uškodilo například lavírování ordinované ministrem Liškou v otázce radaru. Voliči nám nevěří a alternativu hledají jinde. Riziko vstupu do koalice s ODS se ukazuje jako smrtelně nebezpečné. Důvěru voličů lze myslím stále obnovit, ale jedině jasnými závěry: konec neoliberálních reforem, ne radaru, a zřejmě i personální obměna reprezentace.

* Přežije tato vláda, když ji lidé tolik nechtějí, jak ukázali?

Zdá se mi, že pokud chce vláda pokračovat, měla by znovu požádat Sněmovnu o důvěru. To by byl západní standard.