Obyvatelé Žižkova bojují za průhlednější privatizaci

autor: Filip Nachtmann, Pražský deník, 17.3.2009

Na několik stovek nespokojených obyvatel třetí městské části se sešlo na pondělní veřejné schůzi občanského sdružení „Žižkov (nejen) sobě“. Všichni zúčastnění měli jeden společný problém – vadí jim neprůhledný postup radnice Prahy 3 při privatizaci obecních bytů.
„Podívejte se na ten zájem, kolik lidí sem přišlo. To přeci není náhoda. Všichni chceme jedinou věc, chceme vědět, zda a za jakých podmínek budou naše byty privatizovány. Radnice je ale arogantní, nikdo nám nic neřekne,“ vypočítával rozčíleným hlasem jeden ze zúčastněných.

Schůzka, jíž se jako jeden z jednatelů účastnil i zastupitel za Stranu zelených na Praze 3 Matěj Stropnický, nabízela podobně rozhořčených příspěvků mnoho.

„Podle našeho srovnání stanovuje v současnosti Praha 3 nejtvrdší podmínky pro privatizaci a také nejvyšší ceny v celé Praze,“ uvedl Stropnický. „Nikdo tu nechce dosáhnout nějakých mimořádných výhod, ale v souladu s občanskými právy chceme, aby byl proces privatizace od počátku transparentní a otevřený. Chceme vědět, koho konkrétně se privatizace týká, kdy bude probíhat a za jakých finančních podmínek. To přeci není žádný nadnesený požadavek,“ dodal.

Pomoci má i demonstrace

Stěžejní pro celé setkání bylo prodiskutování čtyř hlavních bodů, o které bude sdružení usilovat. Mezi ně patří například zveřejnění seznamu domů zařazených do privatizace, schválení až 50% slevy z odhadní ceny znaleckého posudku či transparentnost procesu privatizace.

„Já jsem důchodkyně, ve svém bytě žiji už mnoho let a nikdy jsem neměla problém se splácením nájmu. Nemám ale na to, abych si dnes byt odkoupila. Víte, nezajímám se o politiku a je mi jedno, kdo na radnici rozhoduje. Chci důstojně dožít beze strachu, že mě vyhodí na ulici,“ svěřila se Květa Kráchovská.

Pro zvýšení tlaku na radnici organizátoři svolali na dnešní den od 14 hodin protestní demonstraci na Havlíčkovo náměstí, tedy právě před budovu radnice MČ Praha 3. V souvislosti s tím jednatelé vyzývali přítomné především k jednotnosti.

„Radnice sází na to, že řeší privatizaci s každým domem zvlášť. Naše síla je ale v tom, že budeme držet pohromadě a půjdeme za našim cílem společně,“ uzavřel Stropnický.