autor: Renata Kalenská, 19.5. 2007, Lidové noviny
říká místopředseda republikové rady SZ Matěj Stropnický, který je považován za neformálního vůdce vnitrostranické opozice
* LN Jste údajně největší Bursíkův kritik. Je to mediální klišé, nebo leží v žaludku nejvíce vám?
Ne nejvíc. A určitě nejsem jediný. Ale mně se podařila jedna věc. Ještě před půlrokem jsem byl ve straně poměrně izolován. Ale teď se podařilo SZ celou řadu jednotlivých kritických hlasů sjednotit. I ti vládní partneři budou na ty naše hlasy slyšet víc, když budou vědět, že máme radikálnější křídlo. My to vlastně děláme pro naše vedení!
* LN Pro dobro vašeho vedení… Co na to Martin Bursík?
Tak nám se ještě nepodařilo předat mu to do takové formy, jako když sedíme teď my dva spolu. Zatím nás spíš bere jako pokřik. Ne jako partnera do diskuse. A my tím partnerem do diskuse chceme být! Žádná jednání ještě neproběhla.
* LN Ale potkáváte se.
Potkáváme se tak, jako se vy potkáváte s kolegy z Mladé fronty.
* LN My si občas něco řekneme. Vy ne?
Martin Bursík mi říká, že od té doby, co jsem byl zvolen místopředsedou republikové rady, přejímám část zodpovědnosti za vedení SZ a že bych se podle toho měl chovat.
* LN Tedy že byste se ve svých vyjádřeních měl krotit.
Asi tak. Vnímám to tak, že se ode mě očekává, že budu předkládat návrhy, které budou mít šanci na projití. Už nyní pro ně aktivně získávám podporu. Už nejsem hlas, který by jenom pískal, a karavana jela dál.
* LN Pro které návrhy teď momentálně sháníte podporu?
Ta příští republiková rada má mimo jiné ve svém programu radar, návrh na odchod českých vojsk z Iráku a daňovou reformu.
* LN Jaký je váš konkrétní návrh ohledně radaru? Absolutní ne?
Je potřeba vrátit se k usnesení sjezdu SZ, které řeklo: „Podmínečně ano, ale pod velením NATO.“ Tahle podmínka není dodržována. V nótě se objevila spíš jako přání.
* LN Vy jste tu nótu četl?
Četl.
* LN Copak není tajná?
Nebyla to kategorie „tajné“, ale „vyhrazené“. A na to se vztahuje výjimka – těm, kteří o tom mají rozhodovat, se to může částečně dát, a nesmí z toho citovat. Takže jsme ji asi na pět minut měli na republikové radě promítnutou. A mně ji pak jeden kamarád stáhnul, abych s ní mohl pracovat. Prostě v té nótě ona podmínka explicitně obsažena není. Ostatně i všechny další kroky ministra Schwarzenberga odpovídají tomu, že je to spíš formální záležitost. Vadí mi, že celý radar provází strašné množství dezinformací. Na plzeňské konferenci, která radar odmítla, se mnou byla Dana Kuchtová. Byla překvapená, že to naši kolegové zařadili na program. Já taky…
* LN Ale příjemně, ne?
Já příjemně. Ona celou tu konferenci pak jen telefonovala. Řekl jsem jí: „Podívej, Dano, není to s tím radarem tak trošku jako s Temelínem? U Temelína jsi přece bojovala proti tomu, že je to velké monstrum. A taky proti utajování, dezinformacím a tak dále. Jak to, že teď stojíš na druhé straně barikády?“
* LN A co na to Dana řekla?
Že předně tak úplně nestojí na druhé straně barikády. Stačí se prý podívat na hlasování ve vládě. Pak se odmlčela. Myslím, že se mluví o těch tématech, která jednotliví ministři za SZ zvedají. Já se nemůžu věnovat více tématům najednou. Nemám žádný aparát, nemám žádné sekretářky, nemám ani placený telefon. Prostě si to dělám večer, když se vrátím z knihovny…
* LN Mně je vás skoro líto.
No! Ale už je nás víc a tu práci si rozdělujeme. Je to krok po kroku. Myslím, že v otázce radaru ještě nebylo řečeno poslední slovo. Zklamala mě zahraniční politika. S panem Schwarzenbergem jsem se znal osobně předtím, než se stal ministrem, velmi jsem si ho vážil… Teď z jeho strany nějaká zvláštní vůle ke komunikaci není. Ve věci radaru zastává stanovisko, že ve vládě není proto, aby hájil zájmy zelených. On prý hájí zájmy České republiky.
* LN Zmínil jste plzeňskou konferenci SZ. Na té se vyřádil starosta Trokavce Jan Neoral – třeba když řekl, že Bursík je zkorumpován svou funkcí, zatímco „ten pan Stropnický ví, co říká“. Ztotožňujete se s jeho názory? Je Bursík zkorumpován funkcí?
Myslím, že u pana předsedy Bursíka tohle zas až tak radikálně nehrozí. On si už nějakými těmi funkcemi prošel. Problém je jinde. Podle mě oni ve vládě uzavřeli dohodu, že se každý bude věnovat svému resortu a to, co ty resorty předloží, vláda schválí. Každý se věnuje svému písečku. I když nám se tím podařila udělat celá řada věcí, a proto taky stojí za to ve vládě setrvat. Například na ministerstvu životního prostředí se podařilo zablokovat výstavbu toho strašného kanálu u Pardubic. Týká se to i romských otázek, které dělá Džamila Stehlíková. Bohužel na resortu zahraničí se tento princip neděje! Jako na jediném.
* LN Původně jste byl proti tomu, aby zelení šli do vlády. Změnil jste názor? Uznáváte zpětně, že je to dobře, že jste ve vládě?
Už jsem rád, že zelení ve vládě jsou. Ale zelení by mohli vlastně chtít mnohem víc.
* LN Se šesti poslaneckými mandáty? Kolik byste toho chtěl? Máte čtyři ministry a jednoho vicepremiéra. To je málo?
Máme tři ministry. Pan Schwarzenberg nic zeleného ještě neudělal.
* LN Co dál by zelení měli chtít?
Neměli by se bát jít ve vládě do střetu, byť by měl být třeba veřejný.
* LN Aby nepůsobili jako Topolánkovi přisluhovači, jak někteří komentátoři píší?
Zeleným před volbami velmi pomohlo, že měli velmi aktivní a pozitivní mediální politiku. Ale to se teď úplně vytratilo. Přestože naši ministři mají aparáty, sekretariáty a všechno, tak se neobjeví jediný článek. Články píšu od nás ze strany jen já. Zelení ve vládě by měli vysvětlovat ty kroky, které dělají!
* LN Měli by své kroky více vysvětlovat mediálně, nebo i ve vlastní straně?
No neděje se ani jedno. Vždycky jsem prosazoval, aby se na republikové radě politicky diskutovalo. Aby se pořád jen neprojednávaly stanovy. Já prostě nevím, kde se u nás ta politická diskuse odehrává. Pokud s ní totiž nepřijdu já nebo moji kolegové, tak se neděje nikde. U nás se nemluví o politice, ale o tom, jak bude vypadat vnitrostranický časopis! Kde se tedy ta rozhodnutí dělají? Vždyť v poslaneckém klubu je to to samé! Já jsem ho navštívil dvakrát nebo třikrát, Kateřina Jacques to tam svižně organizuje. To je určitě potřeba, ale je to spíš rozdělování úkolů než zaujímání politických stanovisek! Tak kde se to teda řeší? Já nevím! Tam, kde se to řeší, jsem ještě nebyl.
* LN Předpokládám, že vy za místo řešení považujete Bursíkovu hlavu – soudě podle článků, které píšete. Třeba ten s názvem „Nejste tady sám, pane Bursíku“.
Pozor, to nebyl můj titulek. Mám pocit, že se nemá takhle kňourat. Jsem zastáncem toho, že o sobě máme dát vědět tak, aby panu předsedovi bylo jasné, že tady není sám.
* LN A děje se tak?
Dává se mu to vědět.
* LN Jakou má Martin Bursík podporu ve straně?
Velkou. Ale zároveň ty komunální volby lidem dodaly sebevědomí. Stali se z nich zastupitelé a najednou se dostali do situací, které znali jen z informací pana Bursíka. A to byly jen stručné výtahy z ČTK. Takže tito lidé zjistili, že vyjednávání vypadají jinak, než jak jim byla popisována. Zažil jsem to na vlastní kůži na radnici Prahy 3, kde jsme se na koalici nedohodli s ODS. Ta o nás stála – jako že to bude mít ten zelený nátěr a všechno to bude bezvadné. Naše radnice patří zřejmě k těm vůbec nejzatuchlejším.
* LN Slyšela jsem, že když jste poprvé přišel na radnici, zeptal jste se: „Tak kde je ta moje kancelář?“ A když vám bylo sděleno, že nic takového nemáte, prý jste jen vytřeštil oči.
Ano, žádná kancelář nebyla. Ale je to jedna z mála věcí, které jsme si tam už vydupali! Teď máme jako celá opozice místnost, v níž máme dva počítače. Jednání na radnici je úplně mrtvé, tam žádná demokracie neprobíhá. Před jednáním dostáváme ty obrovské fascikly, které většina zastupitelů ODS ani neotevře… Oni tam nesedí proto, aby si to prostudovali, ale proto, aby to odhlasovali. Je to strašné. Pokaždé, když se o slovo přihlásí komunista, tak je jakoby zesměšněn. Přitom myslím, že ti dva komunisté, co tam sedí, jsou podstatně méně nebezpeční než těch jedenadvacet ódéesáků.
* LN Jste dost naštvaný zastupitel.
Opravdu dost. To je jediné místo, kde jsem v kontaktu s tou skutečnou politikou, kde se jedná o občany. A to je teda velkej nářez.
* LN Mluvil jste o demokracii na radnici. Pojďme zpět k Bursíkovi. Je podle vás on demokrat?
Každý demokrat potřebuje hlídat. Martin Bursík je demokrat, ale tu kontrolu potřebuje. My tu nejsme proto, abychom ho svrhávali. Jsme tady od té korekce.
* LN Budete o to jednání s Bursíkem usilovat?
Teď přemýšlím, jestli mám tu výzvu vyslat já, nebo jestli ji jako předseda a starší člověk má vyslat on.
* LN Možná spíš vy.
Něco takového jsem zkusil navrhnout Daně Kuchtové, s níž si tykám. Ale ona to jako nabídku k jednání vůbec nepochopila. To mě trošku pobavilo. Odpověděla mi: „Dnes žádné jednání předsednictva není.“ Na to jsem jí řekl: „Dano, já to ale myslel jinak. Tedy jestli třeba taky nechcete jednat s námi.“ Na to už neodpověděla. Uvidíme. Nijak se z toho nekácím. Práce máme dost. Ta část republikové rady, která automaticky hlasuje s předsedou Bursíkem, je poměrně homogenní. Má svoje místa na ministerstvech, že… Jsou prostě už součástí aparátu.
* LN Jaké jsou vaše politické ambice? Kdyby vás SZ vyzvala, kandidoval byste do parlamentu?
Popravdě řečeno – že bych k tomu byl v této fázi stranou vyzván, nehrozí. Ale do parlamentu jsem minule kandidoval a samozřejmě budu kandidovat znovu!
* LN Proč by vás vlastně strana nemohla ke kandidatuře vyzvat?
Mám podporu napříč republikou. Ale nejmenší ji mám v Praze, kde mě znají nejdéle. Vzhledem k tomu, že já jsem ve straně dvakrát delší dobu než pan Bursík, už jsem si s těmi lidmi prošel různými problémy.
* LN Zmínil jste tři body, o nichž chcete v radě jednat. Co chcete měnit na daňové reformě?
To zrovna nebyl bod, který bych do programu navrhoval já. Já nejsem ekonom. Jsem zaměřen humanitně. Měli by tam být přizváni ekonomičtí experti. Na ty jsem teda zvědavý, protože experti většinou mluví jazykem toho, kdo je pozval. Takže na ty si dovolím příliš nedat. Diskuse o reformě je na začátku.
* LN Diskuse je na začátku, ale reforma je postavená.
Reforma je postavená, ale ukazuje se, že v této podobě nemá šanci. Takže teď nastane fáze, které se vláda nejvíce bála – tedy že se o reformě začne diskutovat v jednotlivých stranách. My ty naše výhrady ještě nemáme ani sepsané. Už teď vím, že všechno, co prosadí pan Tlustý, prosadí na náš úkor.
* LN Dalším bodem bude zmíněný odchod vojáků z Iráku…
Pevně doufám, že dojde ke spolupráci s naším poslancem, který se věnuje zahraniční politice. Mám na mysli Ondřeje Lišku, který má podle mě pro náš styl, který do politiky SZ vnášíme, určité pochopení.
* LN A o kterém Bursík mluví jako o velkém politickém talentu.
Tak jistě – aby si ho udržel. Vzhledem k tomu, že zelení neuznávají důvody, pro které se do Iráku původně táhlo, je už nejvyšší čas odejít.
* LN Mimochodem, jak chcete poevropšťovat zelené?
Dobrá otázka na závěr. Znamená to přibližování tomu, z čeho zelení vyšli v Evropě. Ti vyšli jako obroda středolevého myšlení v roce 1968. Jako něco, co má základ v životním prostředí, v lidských právech a v sociální politice. Pan předseda má životní prostředí vystudované…
* LN A jezdí na řepkový olej.
A jezdí na řepkový olej.
* LN Proč se tomu smějete?
Proč se tomu směju? Protože vyměňovat auta, která jezdí na naftu a jsou zánovní, za auta na řepkový olej je přesně to, co by poevropštění zelení dělat neměli. Bursíkova teorie je taková, že se musí podporovat trh s ekologickými výrobky. Ale tam je prostě problém. Zelení vznikli na tom, že je především potřeba se uskromnit. Ne že se budou kupovat drahá ekologičtější auta a že se k tomu bude jíst třikrát zabalený biosýr. Náš český volič se bohužel klepe při všem, co by mohlo zavánět něčím levicovým – myslím v levicově přísném smyslu, ne v rozmařilých sociálních dávkách. Měla by být přísnější měřítka na ty, kteří více znečišťují. A znečišťují větší firmy a podnikatelé. Proto ekologická reforma obsahuje progresivní zdanění. To je důležité. A mám pocit, že právě tahle věc bohužel touto vládou neprojde. To bude naše prohra.
* LN Mám tomu rozumět tak, že podle vás Bursík nemá sílu tyto věci prosadit, a proto je kamufluje řečmi o pohonu na řepku?
Tak on na to náš volič ještě není úplně připravený. Je třeba mu to trošku dávkovat. Ale na druhou stranu už by se s tím mělo začít! Teď je začátek volebního období, tak by ty dávky měly přicházet! My jsme před volbami začali mluvit o tom, že by se zrušilo uhlí, a to byla zrovna jedna z těch kapek, které nekáply ve správnou dobu. Teď je čas na to začít to předkládat, protože je zároveň i čas to vysvětlit.
* LN A čím blíž k další předvolební kampani…
…tím víc těch řepkových aut. Teď by od nás ale bylo poctivé začít říkat lidem i ty nepříjemné věci. Oni to od nás očekávají. Teď nemáme co ztratit.