V Praze 3 vzniká sdružení proti neprůhlednostem v privatizaci

autor: Andrea Cerqueirová, prvnizpravy.cz, 19. února 2009

Byty v panelácích radnice nájemníkům nabízí až za 27 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejistosta ohledně privatizace bytů v Praze 3 tamní obyvatele trápí. Byty v panelácích totiž radnice nájemníkům nabízí až za 27 tisíc korun za metr čtvereční, což může jít i do dvou milionů za jeden byt. Další lidé doposud nevědí, kdy a jak se u nich privatizace uskuteční.

Na ustavující schůzi sdružení Žižkov (nejen) sobě, které kvůli problémům s privatizací vzniklo, proto ve čtvrtek přišlo asi desetkrát více lidí, než se jich vešlo do sálu s kapacitou sto míst. Stáli na chodbách, na schodech a netrpělivě čekali na informace. Z důvodu malé kapacity sálu si ale nakonec ti, kteří se tam vtěsnali, po krátké diskusi nad stanovami odhlasovali, že ustavující schůze sdružení se do čtrnácti dnů uskuteční ve větších prostorách. Informace budou zveřejněny na webových stránkách sdružení Žižkov (nejen) sobě.

K založení sdružení vedlo iniciátory – v čele se zastupitelem Matějem Stropnickým (SZ) – to, že byty v panelových domech Pod Lipami na Jarově byly loni v říjnu nabídnuty nájemcům ke koupi až za 27 tisíc korun za metr čtvereční, zatímco kupříkladu byty ve vinohradské Slezské ulici, kde mimo jiné bydlí místostarosta Zdeněk Lochman (ODS), který má privatizaci na starosti a jehož byt je v blízkosti metra, tramvaje i parků, za 11 tisíc za metr čtvereční. Stropnický své připomínky opakovaně přednesl na radnici. Rozhodnutí radnice dokonce provázel pískot místních občanů. Na nesrovnalosti v privatizaci v rámci třetího pražského obvodu v minulosti upozornil i televizní pořad Černé ovce.

Vše marné. Radnice městské části Praha 3 podle přípravného výboru sdružení nadále odmítá zveřejnit harmonogram privatizace obecních bytů a seznam jednotek, které budou ponechány jako sociální byty ve vlastnictví obce. „Občané tudíž nevědí, zda, kdy a za kolik jim bude, či nebude jejich byt nabídnut k odkoupení. Tato situace, při paralelním vzestupu regulovaného nájemného v těchto jednotkách, znemožňuje s byty nakládat, například je opravovat, a vede k nespokojenosti,“ uvádí se ve stanovisku přípravného výboru sdružení. Jeho cílem je proto poukazovat na nesrovnalosti spojené s privatizací i na podezření z případných trestních činů.

Lidé, kteří se ve čtvrtek do Olšanky dostavili, se s cíly sdružení ztotožňují. „V bytě bydlíme již desítky let. Jsme oba v důchodu, a kdybychom k tomu nepracovali, neměli bychom ani na nájem a poplatky za byt. Radnice sice říká, že si byt kupovat nemusíme, protože se bude prodávat po bytech, nikoli po domech, ale to by nám zase rapidně rostlo nájemné. Je to beznaděj a hlavně nespravedlnost, každá městská část má totiž svá pravidla. Třeba na Praze 8 byly prodány téměř všechny byty. A za rozumné ceny,“ uvedl pro prvnizpravy.cz starší pán, který se schůze zúčastnil s manželkou. S tím, že v bytě si za léta, co v něm žijí, vše zdokonalili sami. „Město nám provedlo opravu jen jednou,“ dodal asi pětašedesátiletý muž.