Pražské ulice ozdobí umělecká díla za miliony, procenta na umění prosadil Matěj Stropnický

Po čtvrtstoletí nezájmu se do pražských ulic dostane nové hodnotné umění. Metropole bude z části rozpočtu svých investic podporovat výtvarná díla. Pro příští rok počítá se 135 miliony korun. Uvedl to Pražský deník s tím, že procenta na umění prosadil předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Byla to jedna z jeho podmínek, za kterých byla Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) ochotná vzkřísit spolupráci s ANO a ČSSD.

Částka 135 milionů odpovídá dvěma procentům z celkové sumy, kterou město utratilo na stavební investice za rok 2015. Tímto pravidlem by se měli řídit i v nadcházejících letech. Vždy půjde o peníze z předchozího roku. Jak bude vypadat rozhodování o dílech, mají vypracovat pracovníci Galerie hlavního města. Vhodné lokality pak mají vytipovat architekti a urbanisté z Institutu plánování a rozvoje. Zatím se zdá, že by umělecké realizace nemusely vznikat jen v blízkosti staveb, z jejichž budování jdou na ně peníze.

Povinnost přispívat z veřejných investic na umění platí v řadě evropských i světových městech. Nejvíce se vyzdvihuje norské Oslo a americký New York. V něm už bylo do veřejného prostoru postupně umístěno několik tisíc děl, z nichž některá byla v ulicích jen dočasně.

Více se o principech práce zelených komunálních politiků dozvíte na našem tematickém webu Moderní město je, když…

 

Pražské ulice ozdobí umělecká díla za miliony, procenta na umění prosadil Matěj Stropnický