Ptali jste se mě online (Lidovky.cz)

Matěj Stropnický: Já se nevzdám, ať si mě ódéesáci pověsí

09.10.2007 12:00 – Stáhnout vojáky z Iráku, omezit vývoz zbraní, odmítnout americký radar, posunout Zelené doleva. Na další změny, které by v politice Strany zelených udělal místopředseda její Republikové rady jste se ptali 11.10. v 9:00 Matěje Stropnického.

zdroj: http://www.lidovky.cz/odpovedi.asp?t=STROPNICKY2

OTÁZKA (Jirka C.)
Mateji, velmi si Vas vazim, citim, ze ve vas je potencial a takrka neomezene schopnosti a talent. Rad bych vedel, jake ruzne skoly jste studoval a vystudoval ruzne ve svete a u nas a jake mate akademicke tituly.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:03)
Dobrý den, možná poněkud přeháníte.. Maturoval jsem na Francouzském lyceu a VŠ jsem zatím jsem dokončil bc. studium v oboru žurnalistika a také v oboru mezinárodní teritoriální studia, obojí na FSV UK. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petr Benes)
Nechcete se rovnou spojit s komunisty? Mate s nimi podobny program. 😉

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:04)
Dobrý den, to nechci – když si přečtete program zelených, uvidíte navíc, že nemáte pravdu. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petr Pokorný)
Napadlo Vás, že Vaše fanatické výstupy se srovnávají s Paroubkovými a že Klaus má stoprocentní pravdu: Vy jste toho zářným příkladem? Nevadí Vám, že Vás bere velmi velká část spoluobčanů za dalšího Sládka a za cvoka? A třetí: myslíte, že ještě někdo bere „mámu Kuchtovou“ vážně a že její odstoupení bylo pro ČR vysvobozením?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:10)
Vážený pane Pokorný, občas se s tímto názorem setkávám a vede mě k této úvaze: občan-volič snad volí podle programu určitou stranu a chce, aby byl po volbách její program naplňován, ne? Pokud by se ukázalo, že volič SZ nechce, (ať už z nejrůznějších důvodů, např. třeba proto, že její program neznal), aby strana svůj program naplňovala co nejdůsledněji, je to dost na pováženou. Buď se totiž potom SZ dostala do parlamentu na jiném základě než na programu, nebo jej lidé vůbec nečetli. Já jen hlídám jeho dodržování, což se mi zdá, by volič měl spíše ocenit. Zdraví MS.

OTÁZKA (Tom)
Ktery americky politik je pode vas nejprospesnejsi? Kdo toho udelal pro svuj lid a pracujici sve zeme nejvice? Che Guevara, Hugo Chavez nebo Fidel Castro?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:12)
Milý Tome, v současnosti bych řekl, že nejprospěšnějším americkým politikem je Al Gore. Z Vaší nabídky vybrat jednoznačně neumím. Zdraví MS.

OTÁZKA (Milada)
Matěji, zajímalo by mě ale upřímně jak se díváte na to, že nejste těmi klasickými Zelenými jako ve světě. Strana Zelených u mě představuje opravdový ochránce přírody, bojovníky za zdravé potraviny pro všechny, boj za nekuřáky, boj proti zbrojení. Do takové strany bysme s přáteli vstoupili a snažili se pomoci. ale vy jste dodnes neudělali nic pro ochranu přírody(špína v ulicích, skládky, podělané chodníky, drancování lesů), Bursík akorát všechno zdraží, to mu jde dobře, levný biopotraviny si prosadili akorát „zelení“poslanci v Parlamentu, o protikuřácký zákon kromě p.Zubové nijak neprosazujete naopak se p.Kuchtová nechává fotit s cigaretkou u úst a boj proti radaru jste podpořil na demonstraci jenom vy, nezlobte se, ale s takovou vás volit nebudeme.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:15)
Vážená Milado, já Vaše znepokojení chápu. Dělám vše pro to, aby se SZ poevropštila a co nejrychleji navázala na západoevropské tradice hnutí tak, jak je popisujete. Otázkou zůstává, zda mají takoví zelení v ČR v tuto chvíli šanci? Pro začátek je myslím nutno spokojit s tím, že tento proud v SZ budeme udržovat. Zdraví MS.

OTÁZKA (Mirek)
Co říkáte na zprávu, že kandidát zelených byl před rokem 89 v KSČ? Neptal bych se, kdyby zelení těsně po volbách nezahráli to pokrytecké divadélko spojené s hysterií ohledně toho, že nepůjdou do koalice s ČSSD a KDU, protože hrozí pasivní podpora komunistů. Díky tomu jste se spojili s bezohlednou ODS a téměř celý národ teď doplatí na tu zpackanou reformu, která ožebračí lidi. Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/zeleny-kandidat-na-ministra-skolstvi-byl-drive-rudy-fyh-/domaci.asp?c=A071009_100251_domaci_adb

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:17)
Dobrý den, také považuji antikomunistickou kartu za přehnaně populistickou a nehraji s ní. Na druhé straně: poslouchat výhrady tohoto typu zrovna od lidovců, to je už vůbec nefér – víme přeci o Národní frontě. Zdraví MS.

OTÁZKA (petr vesely)
Zdravim.ma prvni otazka smeruje na vase ambice.chcete se nekdy v budoucnu stat precedou zelenych nebo uvazujete alespon o tom?druha otazka zni ste spokojen s panem bursikem jako precedou a ministrem.on se ovas vyjadruje nelichotive tak me take reknete na tvrdo co si o nem myslite.Dekuji predem a preju uspech:-)

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:19)
Vážený pane Veselý, rád bych se podílel na práci parlamentu, o předsednictví strany v tuto chvíli rozhodně neuvažuji.-) Nelichotivých poznámek pana předsedy si s dovolením nevšímám a sám se podobných snažím nedopouštět. Zdraví MS.

OTÁZKA (Kateřina Veselá-Al-Dhabhi)
Předem, myslím, že tlačíte stranu zelených správným směrem a bylo by potřeba víc takových aby zastavili zhoubný vliv pana Bursíka. Jaký je Vás postoj ke školnému na Vysokých Školách? Podpoříte jeho zavedení nebo to zastavíte, protože je to proti vašemu přesvědčení?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:22)
Dobrý den, děkuji za podporu. Ke školnému se stavím zdrženlivě, náš program ho odmítá; v zásadě z tohoto důvodu: je-li již během studia nutno brát ohled na následný zisk při zaměstnání, dochází příliš brzo k hodnotové deformaci studentů vedoucí k autocenzuře při volbě oboru: je nutno vybrat takový obor, který se zaplatí. To není cesta k vyšší vzdělanosti, pouze k vyšímu koeficientu bohatství. Zdraví MS.

OTÁZKA (Zuzana)
Matěji Stropnický,1. nemyslíte, že jste ještě tuze mlád a nezkušen, abyste mohl kritizovat knížete ministra Schwarzenberga? Jistě, máte právo se svobodně vyjádřit a vynést kritiku, ale nemyslíte, že v tomto případě jste trochu směšný a nemístně troufalý? 2. Kouříte? V případě, že ano, není to „zelený krok“ a měl byste s tím něco dělat a zasazovat se o boji proti kouření na veřejnosti a striktně podporovat nekuřáctví. Pokud jste nekuřák, měl byste dělat totéž.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:27)
Vážená Zuzano, já vycházím z programu zelených, který dávali dohromady „staří a zkušení“ a pouze žádám, aby jej pan ministr respektoval. To by měl po něm žádat každý volič SZ. Troufalý možná v českém kontextu trochu jsem, to bude tím studiem v zahraničí – nekritický obdiv k autoritám na Západě studenty odnaučují už od mateřských školek. S kouřením bych to viděl takto: boj proti kouření mi přijde zástupný a nepodstatný, dokonce bych řekl, že se trochu blíží histerii, ale v tomto bodě jde o zcela individuální názor, protože jsem kuřák, což můj pohled zkresluje. Zdraví MS.

OTÁZKA (Radim Jánský)
Dobrý den,mohl byste prosim ozrejmit proc jsou zeleni proti jadru? Druha otazka: Proc jsou zeleni obecne levicovi? Treti otazka: Dovedete si predstavit, ze byste dokazal obhajit pritomnost cizich vojsk v nejake zemi? Dekuji Vam RJ

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:29)
Vážený pane Jánský, zelení jsou proti jádru, protože to není trvale udržitelný (tj. obnovitelný) zdroj energie. Zelení nejsou ani tolik levicoví, jako spíše: jsou přirozeně sociálně citliví. Třetí otázka je těžká, řekl bych zcela obecně, že ano, ale případy se liší. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jiří Sládeček)
Proč už „nešlápnete“ do Bursíka, když evidentně není zelený, ale je to pouze manipulátor moci a SZ je pro něj pouze výtahem k moci (stejně jako ČSSD pro Zemana).

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:30)
Vážený pane Sládečku, do nikoho nebudu šlapat. Usiluji o to, aby SZ dodržovala program, nikoli o to, aby ji řídil ten nebo někdo jiný. Zdraví MS.

OTÁZKA (Přidal)
Jaké je podle výpočtů Vaší strany optimální podíl obnovitelných a neobnovitelných zdrojů elektřiny na krytí spotřeby naší republiky např. do roku 2020 ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:32)
Dobrý den, tuším, že snaha by měla být, aby to bylo nejméně 30% (v tuto chvíli asi 8%), ale nejsem v této oblasti odborník. Zdraví MS.

OTÁZKA (Agáta)
Dobrý den.Zajímalo by mě,kdy vznikla ve světě první strana,jejíž program se blížil současným stranám Zelených.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:33)
Vážená Agáto, odpověď na tuto otázku přesně neznám. Ale environmentální hnutí vychází z roku 1968. Zdraví MS.

OTÁZKA (dr.Vaníčková)
Lze odhanout jak stávající legislativní zaměry Vaší strany ovlivní kupní sílu venkovského obyvatelstva ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:34)
Dobrý den, z otázky není bohužel zřejmé, které legislativní záměry máte na mysli. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pázlar J.)
Na jakých filosofických a ideových základech jsou strany Zelených postaveny ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:36)
Dobrý den, asi nelze jmenovat všechny základy, shoda však rozhodně panuje na principu trvalé udržitelnosti. Obecně jsou zelení lidskoprávně součástí emancipačního hnutí, ekonomicky patří mezi zastánce regulované tržní ekonomiky. Zdraví MS.

OTÁZKA (Štefan)
Jaká daňová zátěž v procentech ročního příjmu je z Vašeho pohledu pro českého občana únosná ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:38)
Vážený Štefane, myslím, že pro každého českého občana je únosná jiná daňová zátěž, proto budu vždy podporovat progresivní daň z příjmu. Mluvit je možné i o tom, zda by nejnižší příjmová vrstva nemohla být od této daně osvobozena. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pavel)
Jistě je třeba chránit přírodu, životní prostředí i památky. Nicméně převažující dojem jak ze Strany zelených, tak z Ústavu památkové péče je u přemýšlejícího člověka spíše takový, že na těchto obecně důležitých myšlenkách a postupech (ekologie, památková péče) spíše parazitují a zneužívají je k vlastním politickým cílům, jakými jsou např. jinak neodůvodnitelná dehonestace politických protivníků uvnitř i vně dané struktury. Čím nás chcete přesvědčit, že Vám nejde o touhu po moci vcelku špatně maskovanou ekologií?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:42)
Vážený Pavle, myslím, že založení politické strany je již nástrojem na získání podílu na moci. Je to ovšem legitimní nástroj. Zelení si myslí, že ochrana životního prostředí je natolik závažným společenským problémem, že ochránci mají být zastoupeni i v zákonodárných orgánem této republiky. Nekritizoval by politiky za to, že usilují o získání podílu na moci, kritizoval bych je za to, jak s ním nakládají. Zdraví MS.

OTÁZKA (Student)
TAK DOST KLIČKOVÁNÍ – KDY A S JAKÝM JEDNOZNAČNÝM STANOVISKEM K RADAROVÉ ZÁKLADNĚ NA PLZEŇSKU (hustě obydlená oblast !) VYJDOU OFICIÁLNĚ VEN ZELENÍ ? Jak se Vy osobně zachováte, nebude-li stanovisko podle Vašeho gusta ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:44)
Vážený Studente, snažil jsem se od počátku o to, aby zelení jasné stanovisko formulovali. Nyní je to tak, že bude-li radar pod NATO (což vidím jako velmi nepravděpodobné a dokonce neuskutečnitelné, neboť spouštěcí čudlík bude jeden a to v USA), zelení jej podpoří. Já budu osobně proti v každém případě. Zdraví MS.

OTÁZKA (Tom)
JAKÉ JE VAŠE STANOVISKO K TZV. REFORMĚ VEŘEJNÝCH FINANCÍ ? I liberální ekonom Švejnar se v Reflexu pozastavil nad neuvěřitelným paradoxem, že při úsilí o snížení schodku státního rozpočtu se mají navýšit úpravou daní příjmy těch nejmajetnějších vrstev… Takováto reforma jen přinese hlasy komoušům !

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:47)
Vážený Tome, reforma je výsledkem kompromisu, ovšem, kde koaliční partneři ustoupili zeleným je pro mě dodnes záhadou. Především nerozumím tomu, proč, když máme v programu progresivní zdanění, jsme ochotni umožnit naopak jeho narovnávání. Vadí mi také nedostatečná diskuse koalice s opozicí a veřejností, která schvalování reformy provázela. Senátoři si dokonce odhlasovali, že bude schválena bez rozpravy. Zdraví MS.

OTÁZKA (Student)
Co říkáte tomu, že se SZ stále více říká béčko ODS ?! 🙁 🙁 🙁 🙁 🙁

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:49)
Vážený Studente, je to těžké: když by lidé věděli, jak to skutečně vypadá uvnitř ODS, myslím, že by SZ s touto jen peněz chtivou stranou přeci jen nesrovnávali. Zeleným snad můžeme vyčítat jistou míru ideologizace některých otázek, ale rozhodně ne to, že by její politici dělali politiku kvůli zisku. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jana)
Co říkáte tomu, že váš poslanec(ten s dlouhýma vlasama)propaguje marihuanu? On chce abychom dopadli jak v Amsterodamu kde se válí feťáci s injekčními stříkačkami na ulici? A proč vy zelení nepodporujete projekt www.stopkoureni.cz ? Nebo jste jen naoko zelení?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:51)
Vážená Jano, pokud myslíte pana Pence, tak Vás mohu ubezpečit, že není poslancem, ale asistentem pana Bursíka. V boji proti kouření vidím trochu přehnanou snahu říkat lidem, co mají dělat. Na to jsem příliš svobodomyslný.-) Zdraví MS.

OTÁZKA (Karel Prokopič)
Snažíte se mluvit velmi otevřeně – tak tedy: Která funkce by byla pro Vás dost zajímavá, abyste přestal kušovat?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:54)
Dobrý den, kušovat? Hm. Pokud tím termínem myslíte „otravovat“, tak to já asi nepřestanu, myslím, že to do politiky patří, klást nepříjemné otázky, obhajovat nepříjemné koncepty. Směřuji do parlamentu. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pamětník)
Pane Stopnický, co jste vystudoval a jakou máte praxi?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:55)
Dobrý den, vystudoval jsem VŠ obory žurnalistika a mezinárodní teritoriální studia na UK. Pracoval jsem tři roky v Literárních novinách, jsem zastupitelem v Praze na Žižkově. Zdraví MS.

OTÁZKA (Petronius)
V jakém termínu ( alespoň přibližně ) předpokládáte sloučení Vaší stávající pobočky ODS s mateřskou Občenskou demokratikcou stranou ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 09:56)
Vážený Petronie, asi tehdy, až už nebude na světě Trimalchionů. Zdraví MS.

OTÁZKA (Martin)
Pane Stropnický, čím se dokážete uživit kromě politiky? Neměl by politik nejdříve nasbírat nějaké zkušenosti než bude rozhodovat o životech druhých a přiživovat se na jejich práci?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:03)
Dobrý den, „přiživovat“? Mám plat tisíc korun měsíčně v žižkovském zastupitelstvu a jinak nemám z politiky ani halíř. Uživím se jako novinář, publicista, chvílemi dokonce i jako herec, jak se ukázalo.-) Zkušenosti, to je zaklínadlo. Vidím v nich především stovky ostudných kompromisů, za než se jejich vykonavatelé stydí a tak je nazývají zkušenostmi. Zkuste komunální politiku a povíme si, jaké „zkušenosti“ naberete hned první týden. Zjistíte, co to je „obálková metoda“ přidělování bytů, proč se dotace na pořádání Vinohradského vinobranní ve výši 1 450 000 (cca) Kč nesmí přehoupnout přes 1,5 mil Kč – muselo by být vypsáno výběrové řízení na pořadatele atd. To jsou všechno věci, na něž všichni denně přistupují: chtějí bydlet a tak dají úplatek, chtějí se bavit, a tak jdou na nesmyslně ODS dotované vinobranní. To jsou ony zkušenosti? Nějaké bych tedy asi měl. Zdraví MS.

OTÁZKA (Sekanina)
Vyvěsil jste někdy budku pro ptáčky zpěváčky?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:04)
Milý pane, budku máme na chatě, plním ji slunečnicovými semeny. Zdraví MS.

OTÁZKA (jack)
Stáhnout vojáky z Iráku, omezit vývoz zbraní, udělat ze zelených komouše, odmítnout radar……. a zaslzet nad knihami Marxe a Engelse. Je to vážně vše, o čem mladý Stropnický sní? Nebo nám předložíte ještě něco opravdového, co nemá spojení pouze s mladickými ideály? Když nevyvezete zbraně, vyveze je někdo jiný, pouze naše firmy a naši zamestnanci utřou nos. Je vám to jasné?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:07)
Milý Jacku, mě na Češích fascinuje ta nevíra v ducha a inklinace k materiálním hodnotám. Princip, když nevyvezeme my, udělá to někdo jiný, je parafráze na normalizační „Kdo nekrade, okrádá rodinu“, kam to vedlo, víme snad dobře. A ten posměch vůči ideálům: není Vám tak trochu smutno, že jste si žádné neudržel? Zdraví MS.

OTÁZKA (jan)
Kdy vám zelenejm dojde, že Bursík vůbec zelenej není ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:08)
Vážený pane, já jsem přesvědčen o tom, že tak otázka nestojí. Pan předseda byl zvolen za jakýsi program a ten je teď zavázán dodržovat. Na to se zaměřuji. Zdraví MS.

OTÁZKA (Marcus)
Pane Stropnický, kdy Vaše republiková rada či předsednictvo strany navrhne do funkce ministra školství paní Šojdrovou ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:10)
Vážený Marcusi, to je zajímavá otázka, poradíme se o tom na nejbližším jednání .-) Zdraví MS.

OTÁZKA (JSP)
Jste obyčejný adolescentní provokatér, na kterého otec bohužel měl málo času! …ale k jedné Vaší poznámce – „jak si představujete diskusi o zapojení KSČM do výkonu moci v případě koalice SZ s ČSSD?“

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:12)
Dobrý den, pokud jsem adolescentní provokatér, jak píšete, mohu si blahopřát, nechal jste se vyprovokovat. S očekáváním sleduji sjezd KSČM na jaře 2008. Při příležitosti 40. výročí okupace a 60. výročí Února by se komunisté mohli pokusit o reformu. Pak se s nimi budeme moci začít bavit. Zdraví MS.

OTÁZKA (anonym)
Pane Stropnický, co říkáte na zdražení potravin v důsledku zvýšeného pěstování obilí pro potřeby petrochemického průmyslu? A jak se díváte na to, že dopady takového zdražení nejvíce ze všeho postihnou ty nejchudší vrstvy obyvatel? Nebylo by na místě povinné přidávání biolihu zrušit? A prosím, chtěl bych slyšet přímé odpovědi na položené otázky. děkuji Tomáš Kovářík

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:14)
Vážený pane Kovaříku, zdražení potravin není důsledkem zvýšeného pěstování obilí pro potřeby petrochemického průmyslu, ale zvýšenou poptávkou po obilí na východních trzích, především v přelidňující se Číně. z toho plyne i další. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jan Hošek)
Proč vám vadí ministr Schwarzenberg? Myslím, že pro naši zemi dělá hodně a nemáme se za co stydět!

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:16)
Vážený pane Hošku, pokud by pan ministr Schwarzenberg byl ministrem (nestr.) za ODS, byl bych zcela spokojen, pokud je za zelené, mám výhradu: nezná náš program, čímž své působení poněkud delegitimizuje. Zdraví MS.

OTÁZKA (TTSO)
1.Myslíte si (po desítkách milionů obětí levice v minulém století),že levice má pořád „právo na monopol“ v oblasti lidských práv ? 2. Proč myslíte, že ekologické strany uspěly v „kapitalistických státech“ a na nízkou ekologii zdravým nejvíc doplatili a doplácejí obyvatelé zemí s levicovým státním zřízením tedy Čína, Vietnam,Kuba atd ?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:21)
Dobrý den, obě Vaše otázky jsou dosti závažné, nevím, jestli je prostor na odpověď v rychlém tempu tohoto typu. Zelení nejsou stranou levicovou, jsou zelení. Dědictví obětí levicových režimů na ně tak nepadá. Nikomu bych žádný monopol nedával a v oblasti lidských práv už vůbec ne. Ve druhé tezi máte pravdu takto: klíčový pro rozvoj ekologického hnutí není ani tak kapitalismus, jako spíše demokracie, protože jde o hnutí doposud menšinové. A priori nelze říct, jestli ochraně životního prostředí svědčí více tržní nebo plánovaná ekonomika – obě mohou páchat stejné škody. Zdraví MS.

OTÁZKA (Richard)
Nemyslíte si, že jste jenom nevychovaný fracek, kterýho táta málo řezal.levičáci vždycky rádi dělali binec, někteří z toho vyrostli a někteří nikdy

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:24)
Dobrý den, tahle teze o tom, že z levičáctví se roste do nějaké vyšší pravicové lidské sféry mi přijde vadná. Víte, že Goethe tvrdil, že v mládí je člověk demokratem, aby se, nabyv statků, stal k stáru aristokratem? To už by dnes jistě každému připadalo překonané, a přece, kořen je týž: pravicově smýšlejícím je člověk proto, že již dosáhl určitého majetku a chce od státu pouze to, aby mu jej ochránil. To jsou ale sobecké zájmy. Zdraví MS.

OTÁZKA (odstoupeni z vlady)
Budete se zasazovat o odstoupeni Zelenych z vlady, pokud Topol-Cunek zablokuji Luzneho jako ministra?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:26)
Dobrý den, v tuto chvíli to naštěstí neřeším, protože pan premiér se s panem Lužným ještě nesešel. Lidovci do toho podle koaliční smlouvy nemají co mluvit a pouze se na tématu zviditelňují. Každopádně platí, že nerespektování koaliční smlouvy je oprávněným důvodem k jejímu vypovězení, ukáže-li se, že není jiné nápravy. Zdraví MS.

OTÁZKA (Stepan Krista)
Nemyslite, ze sef Vasi strany, proti kteremu neustale vyrazne vystupujete, je zaroven ten, kdo je zodpovedny za to, ze Vase strana a tedy i Vy, jste alespon v tyto dny, brany za VOLITELNOU a prece jen racionalni politickou silu v ramci ceske demokracie? Zajima me to z toho duvodu, ze je sice pekne, za mate (pro lidi v nasem veku tak bezne) trendove a radikalni levicove nazory, ale prave diky tomu, ze nejvyssi vedeni Vasi strany je nema a zahodilo starou Berankovsko-Uhlovskou levicove-guerillovskou doktrinu, bylo tim jedinym duvodem, proc se Strana Zelenych dostala do parlamentu. To, jakym zpusobem jdete na ruku politické linii z Lidoveho domu je a bude pro Vasi stranu sebevrazedne, uvidite sam.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:28)
Vážený pane Kristo, Vy jste mi ale pragmatik.. Vždyť já jen chci, abychom dodržovali, co jsme před volbami slíbili, nic víc, nic míň. A za to mám od Vás nálepku radikála? Zdraví MS.

OTÁZKA (Šmíd)
Kde berete tu drzost s jakou jste mluvil o Karlu Schwanzenberkovi. On je proti Vám persóna, Vy jste nula. Mám dotaz jaký je Váš největší profesní úspěch, jinými slovy co jste v životě dokázal /nemyslím tím vstup do politiky/.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:30)
Vážený pane, rád bych Vám jako nula sdělil, že ministr zahraničí se jmenuje Schwarzenberg, nikoli Schwanzenberk, jak píšete. Cítím z Vás ukrutné české plebejství. Rád byste ho viděl korunovaného, viďte? Zdraví MS.

OTÁZKA (anonym)
Vyrostla jsem v komunismu, jako ideu to povazuji za nesmysl a disfunkcni system nerespektujici indivdualitu cloveka. Vase vyjmenovane cile jsou mi sympaticke. Proc musite posunovat zelene vic do leva, aby tyto cile byli uskutecnitelne??

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:36)
Dobrý den, velmi zajímavá otázka. Víte, že se ještě v srpnu 1968 95% občanů ČSSR v anketě vyslovilo vyslovilo pro socialismus? A to nebyly ty ankety typu 99,9% jako běžné volby.. A pak se naráz obrátilo a dnes už tomu nikdo nevěří. Obecně vzato, nepléduji pro obnovení socialismu, ale vzhledem ke svému studiu naší moderní historie, bych byl v hodnoceních opatrnější. A proč je nutné, aby zelení stáli o něco více vlevo? Vychází to z jejich hodnot, které jsou v ekonomické oblasti pramálo liberální, což je dáno kritikou „růstu růstu“, jak to pojmenoval profesor Bělohradský. Popravdě: otázka je složitá, můžeme si tom napsat ještě soukromě, můj mail je: matstrop@volny.cz . Zdravím Vás pěkně MS.

OTÁZKA (liberál)
Dobrý den, bude SZ i nadále proti školnému na VŠ. Doufám že ano nebudu muset volit jinou stranu (soc.dem.)…

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:37)
Dobrý den, vynasnažím se. Zdraví MS.

OTÁZKA (Honza K.)
nepřipadáte si jako idioti? Jste ve vládní koalici ve které se prosazují věci jako je radar a Bursíkovi s Kateřinou to nevadí. O referendu ticho po pěšině. Ministerstvo zemědělství tady chce vybudovat nesmyslé desítky přehrad a vyhnat desetitisíce lidí z domovů ale zase ticho. Ministerstvo průmyslu dává zelenou těžbě uhlí a vyhání další tisíce lidí z domovů likviduje města a Bursík mlčí. Topolánek se chová jako hulvát a zelení mlčí. ODS a KSČM se domluvili na volbě prezidenta a zelení mlčí. Ministerstvo zdravotnictví chce aby se platilo i za těžce nemocné děti i za děti v inkubátorech a Bursíkovi to nevadí. Udělali jste si republikovou konferenci na které vám vedení sdělilo že když už ty koryta máte tak se jich nevzdáte. A jediné co z vás vypadlo je že lidé z regionů chtějí koryta i pro sebe a odkývají cokoliv. Řekněte mi jediný důvod proč bych vás měl volit.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:41)
Vážený pane, do této roviny „diskuse o korytech“ to nepatří. Zelení mohou, tak jako všichni ostatní, prosazovat svůj program (a právě Vy poukazujete na to, že to dělají nedostatečně, což je oprávněná výtka) pouze pokud budou dostatečně zastoupeni na ministerstvech a dalších státních úřadech. I nakrásně zelený ministr málo zmůže, když bude mít dva náměstky za ODS a jednoho lidovce. Nechceme kývat za funkce (a já už vůbec ne: o žádnou funkci neusiluji, počkám minimálně, až dostuduji), ale bez nich to nejde. Kdo by neusiloval o podíl na výkonu správy, neměl ani kandidovat ve volbách. Poukazování na „koryta“ je čirý populismus. Zdraví MS.

OTÁZKA (Andrea)
Proč jste pořád v koalici? Vyhodili Kuchtovou teď i díky Bursíkovi půjde Lužný. Koaliční partaje si z vás akorát dělají srandu. Přečtěte si Virtuality nebo Neviditelného psa odeesáci by vás nejraději viděli viset. Ale vy se tak nechcete vzdát koryt že si necháte všechno líbit. Z vedení SZ se stala tak akorát pobočka ODS. Bursík všechno odkýve hlavně že se chlubí že jezdí ekologickou limuzínou. A radar a referendum? Stačilo by říct pokud nebude referendum odejdeme ale i na to jste slaboši. A republiková rada. Vždyť to byla šaškárna. Nehli jste prstem abyste to změnili. Klidně byste nechali nainstalovat do každé školky v čechách atomovku kdyby si to ODS přála a slíbila vám koryta. Pro mne jste tím největším zklamáním na dnešní politické scéně.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:45)
Vážená Andreo, to bych nerad, abyste byla zklamaná. Nutno přiznat, že v některých věcech máte pravdu. Jako jednu z podmínek našeho setrvání v koalici jsem nedělní Republikové radě předložil také koaliční podporu ústavního zákona o referendu, které by bylo vyvolatelné mj. 200 000 podpisy a které by bylo závazné bez ohledu na účast. Návrh získal asi třetinovou podporu. Politika je prostě fakt běh na dlouhou, však víte co. Ale já se nevzdám, ať si mě ódéesáci pověsí.-) Zdraví MS.

OTÁZKA (Tomáš Kovářík)
Pane Stropnický, jste ochoten souhlas s tezí, že výrobci a provozovatelé větrných elektráren nemají o nic cnostnější ani o nic podlejší zájmy než výrobci ostatních druhů energií?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:48)
Vážený pane, v zásadě ano, jsou to podnikatelé, jako všichni ostatní. Jejich výrobek je však pro společnost prospěšnější, resp. méně škodlivý. Zdraví MS.

OTÁZKA (spitak)
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jakou máš ekostopu. Dík a hodně štěstí, spitak.

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:51)
Dobrý den, přesně jsem ji nepočítal, ale myslím na ni. Jezdím veřejnou dopravou, skoro netopím, supermarkety takřka nenavštěvuji, cestuji nejčastěji stopem.-) Zdraví MS.

OTÁZKA (Buban)
Pane Stropnický, slyšel jsem cosi o tom, že chcete stáhnout vojska z Iráku. Podle mých informací ale Iráčanům pomáhají – trénují jejich policisty a i diplomaty, chrání je před nebezpečnými teroristy, tak proč to chcete. Jsme přece v NATO a máme určité závazky k našim spojencům. Druhá otázka: Spekuluje se o tom, že se zaútočí na Írán – jak se k tomu postaví Strana zelených? Nenalezené zbraně hromadného ničení v Iráku a neexistující jaderná bomba v Íránu – to jsou podivné záminky. Co zelení na to?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:56)
Dobrý den, z našich vojáků v Iráku cvičí policisty jen pětice důstojníků v Bagdádu. Dalších asi devadesát vojáků hlídí britskou základnu v Basře proti útokům Iráčanů. Invaze do Iráku nebyla pod hlavičkou NATO, těžko by ji aliance schválila. Celá operace byla od počátku chybná, nepravdivě zdůvodněná a také poválečné uspořádání mělo hlavní cíl: vysát ze země, co nestihnul Saddám Husajn. Nejlegitimnější je zemi předat Iráčanům a opustit. Zdraví MS.

OTÁZKA (Říha)
Co ty podzemní garáže na Praze 3, budou?

ODPOVĚĎ (11.10.2007 10:59)
Dobrý den, díky za otázku k Praze 3. Některým se asi zabránit nepodaří, lobby je příliš silná. Ovšem Škroupovo náměstí budeme bránit i vlastním tělem. Jinak díky za otázky, je jich tu ještě asi 300, musím ale jít dělat zase něco jiného. Pokud bude někdo mít zájem, přepošlete mi otázku na matstrop@volny.cz, pokusím se odpovědět časem. S pozdravem Matěj Stropnický.