S TOP 09 by se Krnáčové vládlo pohodlněji, říká Stropnický

Podle náměstka Matěje Stropnického jde primátorka Prahy se stavebními předpisy na ruku developerům a reklamní lobby. Z koalice ale odejít nechce.

Praha – Velké zklamání zažil na úterním jednání pražské rady náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice). Jeho návrh stavebních předpisů rada hlavního města nejenže nepřijala, ale primátorka Prahy Adriana Krnáčová mu dokonce odebrala kompetenci se důležitým dokumentem dále zabývat.

Primátorka navíc na jednání představila své vlastní materiály, které připravila její kancelář. O tom však náměstek Matěj Stropnický pochybuje a primátorku kritizuje. Podle něj jde primátorka na ruku jak developerům, tak reklamní lobby.

Stropnický ještě tentýž den nabídl na jednání klubu svoji rezignaci. „Trojkoalice mou rezignaci však odmítla a shodla se na tom, že musíme postupovat společně. Buď všichni odejdeme, nebo všichni zůstaneme,“ vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Paní primátorka Krnáčová zdůvodnila své rozhodnutí odebrat vám stavební předpisy tím, že jste o svém postupu dostatečně neinformoval radu…

To považuji za nesmysl. Já jsem předložil už měsíc po svém nástupu tady na magistrátu návrh technické novely, která byla de facto ve znění předpisů z éry Tomáše Hudečka, čímž se mělo zabránit odebrání stavebních předpisů. To, co nyní navrhovala paní primátorka, jsme měli udělat v prosinci a to jsem měl připravené. Tehdy mi to rada odmítla, proto jsme se rozhodli v tom udělat komplexnější změnu. A rada mi schválila zadání této úpravy – dvacet pět bodů, které jsem musel zapracovat. To, co nyní paní primátorka nazývá experimentem, schválila rada už v únoru, a to jednomyslně. Rada schválila harmonogram, pak jsem předložil návrh toho nařízení na začátku června a rada ho projednala. Takže žádné, že jsem neinformoval. Rada ho odsouhlasila a poslala do připomínkového řízení. To teď skončilo a já předložil materiály. Takže, kde jsem neinformoval?
Tohle není první případ, řekněme, podobného chování ze strany vašich koaličních partnerů. Co na to říkáte?

Já jsem pro koaliční partnery nepohodlnou součástí koalice. A myslím si, že se to netýká pouze mě. Ale i kolegyně Plamínkové, jejíž tisky také opakovaně neprochází radou. Oddalování naplňování priorit, které máme my za Trojkoalici, svědčí o tom, že zde funguje velmi silně aliance mezi ANO a ČSSD a že Trojkoalice je tam jen od toho, aby schvalovala návrhy, s nimiž přicházejí ostatní strany, ale naše návrhy neprocházejí.

Jaké jsou vaše další plány? Máte v úmyslu vystoupit z koalice?

Na klubu jsem v úterý nabídl svou rezignaci, abych předešel tomu, že se koalice na úrovni hlavního města bude rozpadat kvůli mně. Trojkoalice mou rezignaci však odmítla a shodla se na tom, že musíme postupovat společně. Buď všichni odejdeme, nebo všichni zůstaneme. A dohodli jsme se na tom, že Trojkoalice projedná v tomto týdnu otázku dalšího postupu a problémy, které koalice uspokojivě neřeší – ať už to jsou stavební předpisy, metropolitní plán, hazard, opatření po Blance, jmenování ředitele územního rozvoje pana Kábrta s problematickou pověstí z Prahy 11.

Máte pocit, že máte šanci uspět, když budete, jak říkáte, postupovat společně?

Šance tady vždycky je. A my jsme povinní se o to pokusit.

Nějaký čas se mluví o tom, že ANO by vás mohlo vyšachovat a jít do koalice s ČSSD a s TOP 09. Nemáte pocit, že si na to pomalu připravují půdu?

Nebylo by to vůbec překvapivé. Ale podívejte, programové prohlášení, které má tato rada, je asi nejúplnější, které tady za posledních deset let nějaká koalice dala dohromady. A my ten program bereme dost vážně. A TOP 09, která vyloučila svého vlastního kandidáta na primátora, je skupinou roztříštěných ambiciózních lidí, kteří nejsou zvyklí být v opozici, a myslím si, že za nabídku určitých výnosných pozic budou podporovat téměř každou koalici. Takže ano, s TOP 09 a ČSSD by se ANO vládlo velmi pohodlně.

Jak moc jste uvažoval nad tím, že se vzdáte funkce a odstoupíte?

Já budu postupovat v souladu s rozhodnutím Trojkoalice. Ta mě sem nominovala – Trojkoalice musí posoudit, jestli pokračování koalice má smysl, jestli máme prostor prosazovat naše priority, nebo ne. Ale chápu, že by pro alianci ANO a ČSSD bylo výhodnější, kdybych odešel. Ale já bych jejich přání nerad vyslyšel. Nemám v úmyslu jim ustoupit.

Máte představu, co změnou kolem stavebních předpisů paní primátorka sleduje?

Jde s nimi na ruku developerům i reklamní lobby. Protože ta její regulace je mírnější tam, kde byl Hudeček přísnější vůči billboardům, a zároveň je i mírnější tam, kde já byl přísnější vůči developerům.

Stavební předpisy byl jeden z vašich nejdůležitějších úkolů…

Řekněme nejviditelnější, nejdůležitější je pořízení územního plánu. A stavební předpisy jsou pro územní plán důležité a správně by se to mělo dělat až poté, co bude přijatý územní plán. Ale tohle je nyní důležitější. Příprava územního plánu se ale potýká s podobnými obtížemi. A už v červnu jsem poměrně obsáhle shrnul své výhrady k přípravě, kterou má na starost Institut plánování a rozvoje a pan architekt Koucký, protože se domnívám, že ten plán je velkou deregulací.

Můžete připomenout, v čem je ta deregulace?

Bude umožňovat investorům stavět a znemožňovat lidem se proti těm výstavbám bránit. Já neříkám, že by tady neměla vznikat žádná nová výstavba, ale musí být přiměřená k tomu městu a musí to přinášet nějakou hodnotu těm lidem, kteří tam v současné době bydlí. A s odborem jsem dal dohromady desetistránkový dopis, který je souborem připomínek a úkolů k přípravě územního plánu – já ho mám předložit za půl roku. Ale rada v úterý odmítla i tento materiál, takže mi dala najevo, že nesouhlasí s mými připomínkami a že chce, aby se v přípravě metropolitního plánu pokračovalo tak, jak se připravoval doteď. To znamená, že souhlasí s onou deregulací.

Na přípravu územního plánu má dohlížet pan Kábrt?

To je druhá věc. Na přípravu územního plánu má dohlížet právě pan Kábrt, který šel na ruku developerům už na Praze 11 a který přivedl k obvinění několik desítek zastupitelů a starostů Prahy 11. A s tímto člověkem nemůžu pořizovat územní plán. Takže na to upozorňuji hned, že s panem Kábrtem se územní plán, který soud neshodí ze stolu, pořídit nedá.

Zmínil jste, že jste paní primátorce poslal dopis se svými připomínkami. Už vám odpověděla?

Ještě ne. Myslím si, že na to nebude umět odpovědět sama, asi se bude muset znovu obrátit na svůj sekretariát. Dost pochybuji o tom, že paní primátorka vůbec četla ten návrh předpisů, který sama v úterý předkládala.

Proč máte pocit, že nečetla ani svůj návrh předpisů?

Protože na otázky novinářů, čím se ty materiály liší a proč předkládá svůj materiál, neuměla odpovědět. Já si myslím, že člověk v takto vysoké politické funkci musí vědět, co předkládá, a musí si umět obhájit proces, kterým k tomu návrhu došel. Proto tady v tom svém návrhu předkládám seznam lidí, kteří na tom pracovali, a harmonogram, který je v určité míře modifikovaný průtahy. A já nyní očekávám od paní primátorky odpověď, v níž bude zdůvodněno nejen to, jací lidé na tom dělali, ale i to, proč tam byli zrovna ti lidé.

Co si tedy vlastně myslíte o odpovědi paní primátorky, že onen návrh připravoval její sekretariát?

Považuji to úplně za skandální. Je to naprosto netransparentní způsob přípravy takto zásadního dokumentu. Což mě opravňuje k tomu, domnívat se, jak už jsem jednou řekl, že ruka developerova nebyla daleko při psaní toho textu.

autor: Lukáš Prchal

Rozhovor pod odkazem níže vyšel na aktuálně 14.8.2015.

http://zpravy.aktualne.cz/regiony/praha/s-top-09-by-se-krnacove-vladlo-pohodlneji-rika-stropnicky/r~c904d58c425611e5b286002590604f2e/