Seznam.cz, Duel: Plán vykupovat byty důchodců: Přilepšení na penzi, nebo ekonomický nesmysl?

Zelení navrhují, aby stát vykupoval od penzistů nemovitosti a vyplácel jim za to rentu. Měl by to být způsob, jak přilepšit důchodcům na stáří. Proti plánu, který hájí šéf Zelených Matěj Stropnický, se ostře staví ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Jde o princip, který funguje například v USA – vykupování nemovitostí od seniorů. Vlastník by dostával rentu a záruku dožití ve svém bydlení a obec by po jeho smrti nemovitost získala jako protihodnotu.

Zelení by tak chtěli zabít hned dvě mouchy jednou ranou: Ulehčit důchodovému systému a zároveň získat byty pro ambiciózní program levného bydlení. Například pro mladé rodiny, které by si nemusely pořizovat bydlení na hypotéku. Podle šéfa strany Matěje Stropnického by to mohlo vyřešit problémy s dostupností bytů hlavně ve velkých městech.

S tímto přístupem ale razantně nesouhlasí ekonomický expert ODS Jan Skopeček. K nedostatku bytů podle něj navíc přispěli sami Zelení svými obstrukcemi při městské výstavbě.

Celou diskusi si můžete pustit ve videu pod odkazem.

Moderuje Veronika Jonášová, vyšlo 26.7.2017.

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/plan-vykupovat-byty-duchodcu-prilepseni-na-penzi-nebo-ekonomicky-nesmysl-34596?dop-ab-variant=&seq-no=1&source=hp