Smlouvu rada asi neschválí

autor: Bedřich Kratochvíl, Lidové noviny, 4.4.2008

Pokud nebude splněna podmínka o zařazení radaru do NATO, nedoporučí republiková rada Strany zelených schválení smlouvy svým poslancům, řekl její místopředseda Matěj Stropnický.

* LN Česko se včera dohodlo s USA na radaru. Jak se k tomu postavíte?

Musíme počkat na definitivní výsledek summitu NATO. Předtím, než se začneme vyjadřovat, počkáme, jestli podmínka zelených o řízení a velení NATO je splněna. Také je třeba se seznámit s textem smluv. Na tom to bude stát. Zatím se mně situace nejeví tak, že by tam došlo k obratu. Zatím to splnění naší podmínky neznamená.

* LN Vám tedy nestačí podmínky, které dojednal ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg?

Je důležité si přečíst přesné znění. Ale pokud jsem o tom slyšel, tak se tam mluví o budoucnosti. Je tam jen příslib zařazení radaru do protiraketového systému a struktur NATO. Ale není upřesněno, zda to je pod jeho přímým řízením a velením. Není jisté ani to, že NATO převezme velení a řízení radaru hned a s určitostí. Nevidím, že by podmínky, které si zelení stanovili na sjezdu, byly přijaty.

* LN Co tedy doporučí republiková rada Strany zelených svým poslancům v případě schvalování smlouvy o radaru USA v Brdech?

Pokud podmínka zelených splněna nebude, a to vůbec nemluvím o tom, že se má dojít ke společnému stanovisku v radě EU, na což se zapomíná, tak si neumím představit, že by republiková rada smlouvu, navíc v bilaterální podobě, schválila.

* LN Podle tiskové zprávy ambasády USA podepsání dohody o radaru přispěje k prohlubování partnerství s USA…

Já si myslím úplný opak, že i do této situace jsou státy aliance spíše dotlačeny Spojenými státy, než aby se jim do nějakého protiraketového deštníku nějak moc chtělo. Důkazem o tom je to, že několik evropských zemí radar odmítlo.