Squateři jsou disidenti dneška

autor: tn.cz, 14.09.2009

Hostem on-line rozhovoru tn.cz byl Matěj Stropnický. Politika o víkendu zadržela policie při demonstraci na podporu squaterů.

„Se squatery se běžně nestýkám, ač s nimi v jistém ohledu sympatizuji. Jsou to politicky myslící lidé, kteří kladou hodnotu svobody a práva žít po svém nad hodnotu vlastnictví,“ vyjádřil Stropnický svůj postoj.

„Jsou to lidé, alespoň ti, s nimiž se zatím znám, velmi kritičtí k současnému světu, což jsem, jinak, já také. Je mi sympatické, že se nebojí své názory prezentovat veřejně a stát za nimi. Určitě s nimi můžete nesouhlasit, ale buďme rádi, že tu jsou,“ vysvětloval Stropnický své sympatie ke squaterům.

Squateři podle něj poukazují na správnou věc, i když to dělají na hraně zákona nebo dokonce za ní. Přesto je Stropnický hájí přirovnáním k disidentům v komunistickém režimu.

„Byla snad činnost českého disentu za normalizace právně zcela legální? Dost možná nebyla, a přece byla velmi prospěšná. Squater je jedním z disidentů současné společnosti a disidenty si máme pěstovat, jak řekl například dalajláma při své poslední návštěvě Prahy minulý týden v jakémsi rozhovoru,“ uvedl Stropnický.

„Žádný squater ještě nikdy neobsadil byt, kde někdo bydlel a vše bylo v pořádku. Dům, který byl v sobotu obsazen, jeho majitel neudržoval, dostal se do havarijního technického stavu, měl vymlácená okna, zazděné dveře atd.,“ odmítl připomínku jednoho ze čtenářů, že by mluvil jinak, pokud by squateři obsadili jeho vlastní dům.

Zadržen na demonstraci

Zastupitel Prahy 3 a rebel Strany zelených Matěj Stropnický, syn herce Martina Stropnického, skončil v noci na neděli na policejní služebně. „K zadržení došlo okolo deváté hodiny večer. Mě pustili okolo půl deváté ráno. Dodnes nevím, proč jsem byl zadržen,“ popsal tn.cz Stropnický.

Stropnický skončil v cele v Bartolomějské ulici spolu se 70 demonstranty. Prvotní informaci, že ho zadrželi kvůli dlažebním kostkám, které měl v batohu, Stropnický tn.cz dementoval.

„Vůbec jsem neměl batoh, měl jsem naopak tašku přes rameno. Dlažební kostky jsem neměl. Nikdo tam neházel dlažební kostky,“ řekl.

Zastupitel Prahy 3 také uvedl, že na místě byl jako novinář a účastník demonstrace. „Byli tam účastníci demonstrace, kteří chtěli podpořit squatery v domě a mezi ty se počítám směle taky.“

Stropnický nebyl obviněn. To, zda spáchal přestupek, nyní vyhodnocuje městská část Praha 2. Mladý politik je přesvědčený, že ho zadržení nijak v politice nepoškodí.

„Jako občas jsem přišel vyjádřit názor, to přece nemůže nikoho v demokratické společnosti poškodit,“ domnívá se.