Zdroj: iDNES, 31. května 2007
Rebel Strany zelených Matěj Stropnický se za antiamerikanistu nepovažuje. Jeho kritika USA včetně záměru postavit v Brdech radar je však podle předsedy strany Bursíka příliš hlasitá. „Nemám ve zvyku stavět loajalitu nad jiné kladné vlastnosti,“ reagoval Stropnický v rozhovoru iDNES.cz.
Mé odpovědi si můžete přečíst v tomto článku.
„Ameriku velmi obdivuji, takovou, jak ji popisuje Tocqeuville, i takovou, jaká ve dvacátém století mnohokrát byla. Její současnou administrativu obdivovat nemohu, vždyť například odmítá přistoupit k dohodě z Kjóta,“ napsal čtenáři v rozhovoru.
Stropnický se chce proto zúčastnit i některé z demonstrací během nadcházející návštěvy amerického prezidenta v Praze, veřejně prý ale nevystoupí.
„Nejspíše zvolím některou z těch, které pořádají ekologické organizace. Bush je především popíračem klimatických změn, to je asi ještě důležitější a nebezpečnější než jeho hegemoniální sklony.“
Rozdílné názory k politice patří
Čtyřiadvacetiletý Matěj Stropnický je ve Straně zelených bezesporu nejhlasitějším kritikem Martina Bursíka. Zřetelně se jejich vzájemné rozpory projevily během nedělní tiskové konference.
Bursíkova frakce tam Stropnického pokárala za překročení mandátu během vystoupení na sobotní demonstraci proti základně. Podle Matěje Stropnického, který je místopředsedou vrcholného orgánu – republikové rady – ale její usnesení dezinterpretoval ministr.
„Na tiskovce došlo k neúměrné bagatelizaci usnesení ze strany předsedy. Martin Bursík tam totiž necitoval jednu klíčovou větu, podle níž strana v této chvíli nesouhlasí s radarem, protože dosud nebyly splněny technické, bezpečnostní ani politické podmínky včetně začlenění systému do NATO,“ tvrdí Bursíkův kritik.
Výhrady ale nemá jen vůči předsedovi mateřské strany. „S panem Čunkem je to těžké. Rozhodně nesouhlasím s názorem Džamily Stehlíkové, že pokud bude Čunek obžalován, zelení z vlády neodejdou,“ odpověděl v on-line rozhovoru jednomu čtenáři.
Stropnický však odmítá, že by přispíval k drobení strany. „Média opravdu věci poněkud nafukují. Myslím, že rozdílné názory k politice patří, jednotu strany podrývá nejvíc ten, kdo ji bezpodmínečně vyžaduje.“
„Někteří z nás chtějí jít prostě rychleji a radikálněji, jiní pomaleji a jakoby realističtěji. Směr je ale stejný,“ vysvětlil. Svou roli vidí v korigování, nikoli bezdůvodné kritice představitelů strany.
Rebelství mu prý přisuzují média
Jeho radikální názory mnozí přičítají politické nezkušenosti, on sám své mládí za nevýhodu nepovažuje. „Určité zkušenosti už myslím mám a hlavně se na to nemohu jenom tak koukat,“ soudí Stropnický.
Jeho pověst rebela podle něj vytvářejí média. „To ona musí, dát mi nějakou nálepku, aby to bylo pro čtenáře poutavé,“ odpověděl čtenáři. Stejně tak si prý už ve straně dokázal získat vliv.
„Ve straně jsem byl poměrně dlouho izolován. Od sjezdu ale vyprchala euforie z Bursíkova příchodu do vedení a výhrady se zvyšují i vůči vládnímu angažmá.“
Matěj Stropnický, který je ve straně od svých 19 let, zastává od loňských voleb funkci zastupitele na Praze 3. V politice chce zůstat i nadále, po loňském neúspěchu se prý znovu pokusí prorazit do Poslanecké sněmovny.
Veřejnost dosud znala hlavně jeho otce, herce Martina Stropnického. S ním prý jeho syn a student dvou vysokých škol také pravidelně konzultuje své názory.
anv, iDNES.cz