Stropnický: Kde jde o peníze, neprojde mi v radě téměř nic

Necelý týden po zářijovém jednání pražského zastupitelstva, kde koaliční strany ukazovaly jednotu, se rada opět dostala do slepé uličky. Proti původní dohodě se radní za ČSSD a hnutí ANO postavili proti náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ, Trojkoalice). Jak Stropnický řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, všude tam, kde jde o peníze, u koaličních kolegů naráží. Nejčastěji u změn územního plánu. Stropnický vidí dvě možnosti: buď koaliční partnery přesvědčí, nebo bude muset většinu v zastupitelstvu hledat jinde.

Jednota pražské koalici nevydržela ani týden. V úterý už jste měl u kolegů znovu problém se svými tisky. Jde takto vůbec dál pracovat?

Strategické, koncepční dokumenty mi prošly. Tam, kde přicházím s nějakou novou iniciativou, tak tam teď vidím nějaký prostor. Problém je ale všude tam, kde do toho přicházejí peníze. To jsou všechny ty změny územního plánu. Radní Dolínek navrhl přeřadit všechny nesouhlasy do souhlasů a já jsem věděl, že by to radou prošlo. A já bych musel předkládat něco, s čím vůbec nesouhlasím. Tak jsem ty tisky raději v drtivé většině stáhl. Ze sebezáchovných i prahyzáchovných důvodů.

Co s tím hodláte dělat?

Jsou dvě možnosti. Buď to nějakým způsobem projednám v koalici jednotlivě a nad každým bodem si sedneme s mapičkou a výkresem. A pak snad dojdeme k nějakému závěru, který bude třeba ze 70 či 80 procent odpovídat mému návrhu. Nebo prostě budu muset najít jinou většinu v zastupitelstvu, abych ty věci prosadil. Protože v téhle radě to v této podobě neprojde. Nejprve ale půjdu koaliční cestou.

Kolik bodů jste v úterý stahoval? To neměla rada změny územního plánu předjednané?

Stahoval jsem něco přes 20 věcí, ale šlo v podstatě o jednu otázku, jedno téma. Zařazoval jsem to z důvodu, že na operativní poradě byla shoda na tom, že tam, kde budou starostové v souladu s návrhem, který předkládám, tak se bude vedení města řídit návrhem městských částí. V úterý ale bylo všechno jinak.
V tuto chvíli paní Kleslová pro ANO znamená kouli na noze. Je jen otázka, kdy se jí ANO zbaví a jestli se jí vůbec zbavit může.

Takže koaliční dohody opět neplatí?

U této oblasti není koaliční shoda. Ona nemůže asi ani nastat. Alespoň si to myslím, jinak by to přeci nebyl takový problém. Mé priority jsou teď ale jiné. Toto jsou věci, které když nebudu předkládat, tak se prostě nepostaví. Takže existuje verze, že se ty změny územního plánu neprojednají, i když by to samozřejmě byla škoda.

Tlak na vaše odstoupení v minulém týdnu polevil. Naopak poměrně bouřlivé dny má za sebou pražská organizace hnutí ANO. Jak vidíte poslední vývoj, kdy chce dokonce stranické vedení mluvit s pražskou šéfkou Radmilou Kleslovou? Všiml jste si nějaké změny u zastupitelů ANO?

Zaznamenal jsem, že bude jednání předsednictva o paní Kleslové. Zdá se mi, že sílí i hlasy uvnitř ANO, které tu situaci chápou podobně jako já. Tedy odmítají ten zákulisní vliv paní Kleslové a jeho míru. ANO možná ani tak nevadí, že dění kolem Radmily Kleslové ovlivňuje negativně chod města, ale že už to škodí i hnutí samotnému. Na tom se mimochodem dobře vidí, jak se ANO stává standardní stranou. V tuto chvíli paní Kleslová pro ANO znamená kouli na noze. Je jen otázka, kdy se jí ANO zbaví a jestli se jí vůbec zbavit může.

ECHO24.cz 17. září 2015 | Filip Nachtmann

http://echo24.cz/a/iN85Z/stropnicky-kde-jde-o-penize-neprojde-mi-v-rade-temer-nic