Rozhovor z Pražského deníku ze dne 3.11.2014, Autor: Ondřej Leinert
Praha /ROZHOVOR/ – Mladý politik a dosluhující místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický prožil týden, na který asi hned tak nezapomene.Ve středu mu do kanceláře na radnici napochodovala policie a zabavila služební počítač. Vše před kamerami televize Prima, která se o zátahu dozvěděla dřív, než překvapený místostarosta.
Ve čtvrtek nabídl ve vyjednáváních o tom, kdo povede radnici Prahy 3, za vítězné uskupení Žižkov (nejen) sobě druhé TOP 09, že se vzdá do té doby požadovaného postu starosty. Ani to nestačilo. „Bylo to pozdě,“ komentovala jeho nabídku lídryně TOP 09 Vladislava Hujová a muž, který měl po jasně vyhraných volbách nakročeno do vedení sedmdesátitisícové městské části, musel zamířit do opozice.
Ale o návratu k novinařině, kterou se živil dřív, přemýšlet nemusí. V pátek při jednáních o magistrátní koalici jeho jméno zaznělo v návrhu budoucích radních. Na magistrátu, který má padesátkrát vyšší rozpočet než jeho domovská městská část, by měl mít na starosti územní rozvoj. Oblast, které se věnoval dosavadní primátor Tomáš Hudeček.
Co jste si říkal, když k vám do kanceláře na radnici ve středu po obědě napochodovala policie s televizním štábem za zády a zabavila vám počítač?
Nebyl jsem u toho, média se to dozvěděla dřív než já. Z reportáže televize Prima je dokonce patrné, že na místě byla ještě před příjezdem policie, což považuji za bezprecedentní. Když jsem do kanceláře přišel, byl to pro mě samozřejmě šok. Účastníci zásahu už tou dobou seděli u paní starostky. Nevím, jestli u toho popíjeli čaj, ale každopádně setrvávali v družném rozhovoru.
V televizi se objevil záběr, ve kterém na vás starostka křičela, že děláte radnici jenom ostudu.
Hledal jsem někoho, koho bych se mohl zeptat, co se to vlastně odehrálo… proč mi někdo z kanceláře odnesl počítač. A pak jsem uviděl policisty u paní starostky. Dovnitř mě nepustila. Ale z reakcí okolí jsem vycítil, že někdo o tom věděl už dávno přede mnou. Mezitím se odehrála ta scéna, co jste viděl v televizi. Celé to působilo skutečně velmi zvláštně, proto zpracováváme stížnost, kterou chci – zřejmě v úterý – adresovat státnímu zastupitelství.
O novém vedení Prahy 3 se rozhodlo ve čtvrtek. Den po inkriminovaném zásahu. Za TOP 09 jste prý přišli s kompromisní nabídkou, ale ani to nestačilo. Jak ta jednání vypadala?
Ve čtvrtek jsme se odhodlali ke kroku pozastavit vyjednávání s ostatními stranami a vrátit se úplně na začátek. Oslovili jsme znovu TOP 09 pro variantu dvojkoalice, kterou jsme od začátku preferovali. Myslím, že jsme jim dali velmi vstřícnou a výhodnou nabídku, protože jsme cítili, že beton jejich koalice proti nám tuhne. A tak jsme ho chtěli promíchat… Věděli jsme, že část odporu je směřována proti mně, nabídli jsme proto, že se vzdám kandidatury na starostu Prahy 3 a postavili jsme pro ně přijatelnějšího kandidáta Ondřeje Ruta. Dál jsme nabídli, že v radě nebudeme mít víc zástupců než TOP 09 i jednání o tom, že by TOP 09 měla místostarosty. Návrhy projednali, ale podle mých informací velmi zběžně, a ještě týž večer nám dali vědět, že se rozhodli pro variantu bez nás.
Paní starostka tvrdí, že jste za TOP 09 přišli, až když vás všechny ostatní strany odmítly…
To je naprostá lež. Už minulý pátek jsme na stranách zelených z Prahy 3 zveřejnili kompletní přehled toho, jak a s čím jsme v uplynulých dnech oslovovali politické partnery na oficiálních jednáních. Hned v pondělí po volbách jsme se dohodli, že zahájíme exkluzivní vyjednávání s TOP 09, v úterý jsem je oslovil a ve středu jsme se poprvé sešli. Ostatní strany jsme začali oslovovat ve chvíli, kdy TOP 09 oznámila, že nechce jednat jen s námi, ale účastní se jednání i s ČSSD. Na TOP 09 jsme se přesto později obrátili s novou nabídkou, kterou jsem vám popisoval. Ale zjevně je to už moc nezajímalo.
Jdete tedy do opozice. Radnici povede s těsnou většinou koalice TOP 09, ODS, ČSSD a Volby pro město. Co od tohoto uskupení čekáte?
Od TOP 09 jsme za posledních 14 dnů slyšeli mnoho rozdílných vyjádření, že mám vážné obavy. Zaznělo například, že program TOP 09 je nejbližší ČSSD. Škoda, že to neřekli voličům už před volbami. Během čtvrtečních jednání zase údajně zaznělo, že ODS našla s TOP 09 v programu stoprocentní shodu. Mezi těmito stranami jsou přitom takové rozpory, že jsem skutečně zvědav, jak bude vypadat jejich programové prohlášení. Z mého pohledu je to jednoznačně účelová koalice, která má dva cíle: obejít vítěze a umožnit paní Hujové, aby pokračovala dále jako starostka.
Kde konkrétně vidíte zásadní rozpory? Proč je podle vás tato koalice natolik nesourodá?
Rozporů je řada. Úplně namátkou: nelze zároveň Nákladové nádraží bourat a zachraňovat. Nelze na Parukářce chránit zeleň a zároveň měnit pozemky na stavební parcely. Nelze prodávat byty, jak chce ODS, a přeměňovat na sociální byty, jak chce ČSSD. To jsou úplné protiklady, ve kterých strany této koalice budou muset svoje programy popřít… Nebo nedělat v těchto zásadních rozhodnutích vůbec nic.
To vás musí štvát. Tím spíš, když jste ve volbách se slušným náskokem zvítězili. Získali jste o tři mandáty víc než TOP 09 a dokonce o šest víc než ČSSD a ODS. Přesto u toho ve vedení radnice nebudete. Čím si vysvětlujete, že vás ostatní strany vyšachovaly?
Naši političtí partneři se zřejmě zalekli změn, které jsme prosazovali. Vůbec nevylučuji, že s tím souvisel i zmíněný incident se zabavením počítače…
Myslíte, že šlo o politickou objednávku?
Přišlo to právě v okamžiku, kdy vrcholila jednání, a bylo potřeba najít důvod, proč je ospravedlnitelné, aby se koalice s námi uzavřít nemohla. Jestli šlo o politickou objednávku, nevím, ale je jasné, že nás to politicky oslabilo.
Proč by měl někdo zapotřebí to dělat?
Nikdy jsem se netajil tím, že úřad Prahy 3 potřebuje dost zásadní reformu. Například máme jeden z největších počtů úředníků v Praze a v následujících letech by tady muselo docházet k dost intenzivnímu propouštění. Na bytovém odboru, který jsem měl teď pod sebou, pracuje stejný počet úředníků, jako když jsme měli pod správou polovinu domů na Žižkově. Teď jich máme jen 50.
Takže zavládly obavy, kolik lidí bude propuštěno, když se mladý Stropnický objeví v čele radnice?
Asi ano. Jako řadový místostarosta, kterým jsem doposud byl, jsem tyto možnosti měl velmi omezené. Z pozice starosty bych mohl dělat skutečně radikální změny.
Co když na ostatní působíte jednoduše arogantně? Řeknou si: Od tohohle mladého revolucionáře radši co nejdál. „Konfrontační styl jednání, neustálé překrucování reality, snaha prosadit pouze svoje vlastní zájmy,“ tak vás okomentoval Ivan Holeček, dvojka kandidátky ČSSD na Praze 3.
Arogantní určitě nejsem. Je pravda, že jsem neústupný vyjednavač, ale má to svůj důvod. Šli jsme do voleb s programem, který má sto bodů. Máme velmi podrobnou představu o tom, co a kde se má udělat a kolik to má nanejvýš stát. Ostatní strany měly povrchní programy a často vágní formulace, na kterých se sice lze snadno shodnout, ale jako volič kvůli této obecnosti vůbec nevíte, co pak můžete čekat.
Není tohle ten problém? Když říkáte o svých politických partnerech, že mají povrchní programy, nelze se divit, že se jim s vámi ke stolu moc zasednout nechce.
Ale my jsme chtěli jednat. Rád bych se přesvědčil o tom, že ty programy mají svoji hloubku a bavil se konkrétně o jednotlivých bodech. Bohužel o to nikdo neměl zájem. Představili jsme TOP 09 i ČSSD náš program, zeptali jsme se, zda mají nějaké vážné výhrady, které bychom mohli řešit hned, nebo se na tom můžeme sejít za dva dny či později… ČSSD odešla a program si ani nevzala s sebou.
Nicméně to vypadá, že právě s ČSSD nakonec koalici přece jen utvoříte: nebude to ale na Praze 3, nýbrž na magistrátu. V pátek zaznělo, že byste se měl stát radním pro územní rozvoj. Oblasti, které se dosud věnoval primátor Tomáš Hudeček. V jakém stavu vám ji přenechal?
Je trochu předčasné to hodnotit, protože do ustavující schůze zastupitelstva hlavního města Prahy zbývají ještě minimálně dva důležité momenty: a tím asi nejzásadnějším je krajská konference Strany zelených, protože musím nejdřív zde získat podporu, abych vůbec mohl být nominován.
Ale pokud se tak stane a vy na magistrátu zdědíte to, co připravoval Tomáš Hudeček, ať už již platné Pražské stavební předpisy nebo rozpracovaný Metropolitní plán…
Na Praze 3 jsem byl s touto agendou permanentně v kontaktu, protože jsme jako městská část připomínkovali zadání Metropolitního plánu nebo návrh Pražských stavebních předpisů, takže si troufám říct, že vím, v čem jsou tyto materiály dobré a kde je potřeba ještě je upravovat. V případě příprav Metropolitního plánu vidím velký deficit v nízkém zapojení veřejnosti do této problematiky, lidé by do toho měli být víc vtaženi. Detaily bych si ale zatím nechal pro sebe. Obecně nicméně myslím, že za pana primátora Hudečka se věci daly do pohybu a jsem rád, že je na co navazovat.
Pražské stavební předpisy budí vášně, ani odborníci se nemůžou shodnout, jestli budou pro Prahu přínosem, nebo naopak. Vy byste je zachoval?
Diskuse se bohužel v předvolební kampani omezila prakticky jen na regulaci velkoplošné reklamy. Zatím bych nechtěl polemizovat o tom, co je v předpisech dobře a co špatně, ale jsem na straně těch, kteří tento dokument chtějí zachovat a dále s ním pracovat.