Politika v Praze je stále soubojem mezi starými a novými, konzervativnější síly reprezentované ODS, ČSSD nebo TOP 09 usilují o zachování dosavadního stylu řízení hlavního města, což se projevilo například vyšachováním z vedení žižkovské radnice. Voliči však ve volbách hlasovali pro změnu, tvrdí aktivista, dlouholetý politik Strany zelených, končící místostarosta Prahy 3 a možná budoucí náměstek primátorky Matěj Stropnický.
Před osmi lety za Martina Bursíka jste měli skoro osm procent, letos a před čtyřmi lety kolem šesti. Vy jste byl jeho velký kritik a zastáváte názor, že by zelení měli být více ideologičtí a programově poctiví. Neriskujete tím, že se pořád budete pohybovat těsně nad pěti procenty, protože odradíte některé voliče?
Tehdy se jednorázově podařilo nalákat více voličů, kteří však u zelených neměli proč zůstat. Důvodů bylo víc, velká chyba byla vstup do vlády, radar, reforma zdravotnictví, privatizace, rovná daň.
Pokud ale bude SZ hodně vyhraněná, neriskujete, že nové voliče nenajdete?
Jsou různé cesty, v Senátu máme nyní poprvé vlastní klub, díky různým koalicím jsme uspěli v komunálních volbách. Posilování je patrné. Je vidět síla ideového základu, podobně jako u lidovců nebo pirátů.
Spolupráce lidovců a zelených je ale programově jako oheň a voda.
Na výběru kandidátů do Senátu jsme se shodli, máme například v případě senátora Libora Michálka programovou dohodu, které on se při hlasování drží. Pokud shoda není, zdrží se. A on to stoprocentně dodržuje.
Budete kandidovat na předsedu SZ?
Pokud budu sedět v radě hlavního města, nemyslím, že bych dokázal funkci předsedy strany a radního skloubit. Musela by nastat situace, kdy by kandidovaly osoby, které mě donutí do volby jít. Důležité je, aby předseda strany měl čas stranu postavit na nohy a připravit ji na krajské volby.
V jiných stranách je to běžné, že předsedové zastávají nějakou exekutivní funkci.
V ČSSD nebo ODS to možná jde, u nás v tuto chvíli ne. Zbavit se té bursíkovské podoby strany trvá dlouho. Stranu po něm vedl poměrně konsenzuální předseda Ondřej Liška, ale k lepším výsledkům ve volbách to nestačilo. Nestačí, aby předseda stranu sjednocoval a uklidňoval dovnitř, on musí mít jasné téma navenek a takové, které mu voliči budou věřit.
Proslýchá se, že by vás vyprovokovala kandidatura vašeho čerstvého senátora Václava Lásky, proč?
Jednak je ve straně krátce na to, aby mohl aspirovat na předsedu, navíc máme mnohdy často špatnou zkušenost s politiky, kteří za nás kandidují a pak se s naší politikou neidentifikují. Odstrašujícím příkladem je Karel Schwarzenberg, který byl ministrem za SZ, aby si posléze založil vlastní konkurenční stranu. Láska nikdy v minulosti navíc nijak neinklinoval ke Straně zelených.
Takže kandidát na předsedu by měl být z vašeho názorového spektra a pokud možno letitý straník.
No jistě, ale třeba se nikdo takový nenajde a já to budu nucen vzít. Ale radši bych se tomu tentokrát vyhnul.
Nebojíte se, že jste polarizační typ? Stačí se podívat na váš facebook, co dokážete způsobit
Já tohle slýchám vždycky, straníci říkají, že se kvůli mně strana stane nevolitelnou. Jenže to pak ve volbách vypadá jinak. Proč mě tedy voliči volí, dokonce někdy přímo preferenčními hlasy? Voliči mě chtějí víc než straníci! Potom je přeci argument, že bych stranu poškodil, pokud bych ji vedl lichý.
Takže přeci jen tu možnost úplně nevylučujete.
Předně chci, aby byla spoluřízena, aby ve vedení byl jeden muž a jedna žena, jako to mají němečtí zelení. Potom by se to asi dalo i lépe zvládat v kombinaci například s funkcí v radě. Znamenalo by to ale změnu stanov, které se dají před volbou změnit, jen je k tomu potřeba dvoutřetinová většina delegátů sjezdu.
Zpět do Prahy. Už víte, proč vám policie zabavila počítač, který jste používal jako místostarosta Prahy 3?
Stále nevím, proč tak policie konala. Nové je jedině to, že jsem minulé úterý podal stížnost ke státnímu zastupitelství na postup policie s ohledem na to, že tam byla přítomna média. Policie vyloučila, že by je pozvala, proto jsme se rozhodli nechat prošetřit, jak se tam média dostala.
Byl jste místostarostou pro bydlení, jste si jistý, že není nic, co by policie mohla prověřovat?
Nevím, všechno by byly jenom spekulace, kterými bych je dál živil. Vycházím z toho, co mi řekla policie, a ta mi sdělila, že neřekne nic.
Bylo taktické v době povolebních jednání obvinit topku, resp starostku Hujovou, že by za tím mohla stát?
Nejspíš to bylo jedno, jednání byla zablokovaná od začátku, bylo zřejmé, že oslovení partneři s námi jednají hodně formálně. Například schůzka s topkou tři dny po volbách se odehrála tak, že jsme přinesli program, navrhli vyjít z něj a případně začít na místě řešit největší výhrady a připomínky. Nic takového nezaznělo, program si odnesli, ale rovnou odmítli exkluzivitu jednání s tím, že chtějí jednat i s ostatními partnery. Formulovali jsme návrh rozdělení míst.
Ostatní partaje tvrdí, že váš program nebyl ufinancovatelný.
Ale neřekly přesně co, a co by bylo tak strašně drahé. V programu jsou věci, jejichž finanční propočet by se musel teprve provést, ale například jednou z našich programových priorit je Zelená úsporám pro Prahu 3. Zateplíte, ušetříte. Počítáme, že by do programu šlo dvacet třicet milionu korun. Praha 3 má rozpočet miliardu korun. Mohl být prospěšný pro všechny a už dneska existuje Fond obnovy a rozvoje, do kterého jde dvacet milionů z privatizace, navíc v koalici byla shoda na tom, že prostředky z privatizace se mají do bydlení vracet.
Ve volbách jste byli první, ale koalici sestavila TOP 09, ČSSD, ODS a VPM, reakce na vyšachování z vedení radnice byla na Žižkově docela bouřlivá, před radnicí demonstrovali vaši příznivci. Nebyla to přehnaná reakce, když v demokracii se to občas stává, že většina hlasů se sestaví bez prvního v cíli?
Demonstraci jsem nesvolával já, to byli podporovatelé, na druhou stranu, když vás někdo přijde podpořit, tak bylo slušné se s nimi sejít a promluvit, aspoň si s nimi potřást rukou. Navíc tou dobou už bylo stejně všechno dohodnuté.
Protesty byly právě v Praze 3, při tom v Praze vznikají koalice na různých půdorysech a někdy se i zelení účastní vyšachování vítěze…
Kde třeba ?
Na Praze 4 nebo 5, „vyautované ANO jako vítěz voleb.
No ale to byly konkrétní důvody, v Praze 4 mají vyjednavači za ANO velmi pochybnou pověst, kdežto u nás mi nikdo pořádně neřekl, proč s námi koalici nechce, dva roky jsme v koalici s TOP 09 fungovali.
Na druhou stranu v Praze 4 jste v koalici s ČSSD, která do rady vyšle Jiřího Bodenlose, účastníka zájezdu na Severní Kypr s legendárním kmotrem Ondřejem Palounkem.
No, v Praze 4 nebylo moc na výběr, to je pravda. Když byla šance, aby zelení měli starostu, tak jsme se s tím smířili. Pravda je, že TOP 09 u nás mohla uvažovat podobně. Myslím, že u nás šlo o změny, které jsme prosazovali, jako menší koaliční strana jsme měli určité limity, když jsme posílili a dominovali bychom, tak by to šlo o něco rychleji.
A toho se ostatní strany bály?
Nejspíš, přejí si mírný pokrok v mezích zákona, ale teď to bude čelem vzad! Spojily se konzervativnější strany bránící status quo.
Vydrží nová koalice?
Nevydrží, v minulém volebním období rada také padla. TOP 09 bude muset opět zjistit, že s ODS to prostě nejde, že je pořád stejná.
Fakt myslíte, že je ODS pořád stejná?
Současný předseda Bellu dělal asistenta tajemníkovi radnice, je v ODS deset let a má konkrétní vazby na úřad, byl u všech kontroverzních rozhodování. Na zastupitelstvo docela symbolicky na závěr přišel pan Hurda, takže je to jeho jakýsi návrat.
Jakou vidíte životnost koalice vznikající na magistrátu? ANO, ČSSD a Trojkoalice, tedy vlastně pětikoalice.
Těžko říct, my jsme jako klub jednotní, vedli jsme dost podrobnou programovou debatu, na rozdíl od jiných stran. Navíc jsou tam osobní vazby, Jana Plamínková ze STAN se zná s naším lídrem Petrem Štěpánkem 25 let.
Stejně, voliči hlasovali pro změnu, ale nová koalice zahrnuje staré tváře z ČSSD a například Štěpánka, který působil jako radní za Pavla Béma, s ANO, které je nepopsaný list, nikdo neví, jak bude fungovat.
Ale i ČSSD prošla proměnou, není tam Miroslav Poche, Petr Hulinský, pár lidí se vyměnilo, i když to není zdaleka taková obměna, jako když nastoupí nová strana.
Tak největší personální obměnu z tradičních stran zvládla ODS, i když to vy asi nerad slyšíte
Máte pravdu, v Praze 3 sedí v zastupitelstvu pět lidí z ODS, kteří tam nikdy neseděli, z ČSSD pokračují dva původní z pěti současných zastupitelů. V Zastupitelstvu hlavního města se to obměnilo méně, ale chybí tam podle mého ta nejkontroverznější jména.
Nebyl trochu risk svěřit pozici lídra Petru Štěpánkovi, který byl v radě s Pavlem Bémem?
Rozhodnutí vzniklo tak, že Petr Štěpánek měl nejvíc zkušeností a magistrát zná, byl jednoznačně nejkompetentnější. Já sice mám zkušenosti z velké městské části, ale přeci jen je to ještě jiná úroveň.
Ale nakonec on bude starostou Prahy 4 a vy půjdete pravděpodobně do rady hlavního města.
Ano, za Trojkoalici já, Jana Plamínková a Jan Wolf.
Pražská konference zelených vás potvrdila, protesty vůči vaší osobě se objevily od partnerských lidovců a starostů, že jste na ně příliš levicový. Neshodí to nakonec celý projekt koalice?
Paradoxní je, že jsem asi vnímán jako levicovější, než ČSSD, protože proti spolupráci s touto stranou podobné výhrady nezazněly. Ale nevadí, už je to za námi, jsme domluvení. Teď se budou hodnotit už konkrétní kroky.
S vámi se počítá na místo náměstka primátora pro územní rozvoj?
Ano.
Navazovat budete na Tomáše Hudečka, co se mu povedlo?
Především je to otázka dvou posledních let, pražské stavební předpisy, manuál veřejného prostoru, vrácení prestiže této gesci, to je jeho velká zásluha. Mnoho věcí ovšem nestihl a například k metropolitnímu plánu se ještě budu chtít vrátit, mám za to, že dosavadní koncepce v sobě skrývá značná rizika.
Stavební předpisy platí, ale výhrady má ministerstvo pro místní rozvoj i zástupci městských částí.
S určitou novelizací počítám, s tou se počítalo od začátku, ale jinak hukot kolem stavebních předpisů byl předvolební boj. Pokud jsem zatím stihl nějaké konzultace, tak výhrady MMR jsou řešitelné a výhrady městských částí byly spíš boj starostů z ODS proti Hudečkovi.
Podepsali se pod to zástupci 47 městských částí, nejen lidé z ODS.
Ale zdroj je u ODS, myslím, že pražské stavební předpisy jsou spíše dobrý počin. Reforma Institutu plánování a rozvoje je celkově velký krok kupředu.
Takže do systému, jak ho nastavil Hudeček, nebudete zasahovat?
Musím se se vším nejdříve seznámit do detailu, je tam mnoho mimořádně kvalitních dokumentů. Problém je, že je to poněkud elitní organizace, já chci najít cestu, jak do diskuze o územním plánování zapojit veřejnost, ať prostřednictvím městských částí, tak občanských sdružení, neziskovek či občanů přímo.
Územní plán budete chtít přepracovat?
K tomu mám určité výhrady, chci větší zapojení veřejnosti a rád bych znovu posoudil připomínky, které k územnímu plánu jsou. Druhá věc je, že se obávám, zda metropolitní plán nezmenšuje regulační pravomoci města. Současný územní plán je mnohem podrobnější a přesněji stanovuje, co se smí a co ne. Topka navíc očekávala, že vyhraje volby a posílí na magistrátu a v městských částech a tím výhrady utlumí, stal se pravý opak.
Jste za zelené, proč místo křesla radního pro životní prostředí usilujete o územní rozvoj?
Paradoxně, územní rozvoj nebo doprava jsou gesce, které ochranu životního prostředí ovlivňují mnohem víc. Územní rozvoj je klíčový i pro dopravu, pokud v Praze chcete postavit silnici, musí být v územním plánu.
No právě, které stavby v Praze stopnete?
Tak daleko ta debata zatím není. Shoda je zatím na ochraně Vidoule, Trojmezí, otázka například radiál, které prosazuje ČSSD, bude teprve předmětem koaličních vyjednávání.
Co třeba dostavba Pražského okruhu, budete tlačit na vládu, aby se začal stavět úsek z Běchovic do Průhonic?
Pražský okruh, severní úsek i východní budou jedním z nejtěžších otázek, které nás čekají.
Začátkem prosince se snad otevře Blanka, máte plán jak vyřešit problém aut, které se vyvalí z Blanky v Troji a nebudou mít kam jet?
Je otázka koaličních vyjednávání, nejsem zatím v týmu, tam budu, pokud bych opravdu usedl v radě. Zatím bych si svůj názor k těmto věcem nechal pro sebe. Obecně je o mně ale známo, že velký automobilista nejsem.
Proto mě zajímalo, co od vás automobilisté mohou čekat. Tak jinam, co Opencard, jaký by měl být její osud?
Tento problém by měla řešit primátorka, takže předpokládám, že řešení bude chtít navrhovat sama.
A myslíte, že návrh nějaký přijde?
Je to tak významný problém, že by měl.
Koalice na městě vzniká na půdorysu vládního kabinetu, je to výhoda?
Pro zelené trochu sporná, protože ve vládě nejsme.
Myslím výhodné pro Prahu.
Výhoda to být může, protože ANO velmi stojí o to, aby vedlo Prahu. Ať už z prestižních důvodů nebo kvůli soupeření s TOP 09, která Prahu měla jako svou základnu. Chtějí se výrazně etablovat, kdo je úspěšný v Praze, má šanci uspět i v celé republice.
Takže by na tom Praha mohla vydělat..
Protože Praha bude mít v osobě Andreje Babiše „svého“ ministra financí. V Praze je mnoho finančně náročných projektů, třeba metro D a další dopravní stavby. Pokud na nich bude shoda, bude na ně potřeba peníze.
Je pro vás výhodné ANO i kvůli určité programové nevyhraněnosti?
Nejsem u jednání, zblízka to nevidím, ale ANO se začíná vymezovat. Je pravda, že zpočátku se hodně programových priorit Trojkoalice podařilo do dohod zahrnout téměř v původním znění, to může být díky určité nevyhraněnosti ANO.
Co říkáte ale na ANO jako politický subjekt a Andreje Babiše, v jehož rukou se koncentruje politická, ekonomická a mediální moc? Nemění se politika nebezpečným směrem?
Nevidím velký rozdíl mezi TOP 09 a ANO, obě jsou marketingové výtvory. Jednu stranu vede feudál, druhou kapitalista, jaký v tom je rozdíl? Tomáš Hudeček si nadiktuje kandidátku, schválí mu ji Schwarzenberg a nic s tím nehne. V ANO jakbysmet. To je u nás nemyslitelné. Pokud v topce skončí Schwarzenberg nebo Kalousek, případně v ANO Babiš, obě končí a zaniknou. U nás ne, odešel Liška a život jde dál.
Voliči chtěli změnu, ale nevolil podle programové nabídky, ale raději hodili hlas ANO. Je to nevratný trend, nebojíte se, že ideově zakotvené strany končí? Nebo se voliči časem vrátí k vám, očištěné ČSSD nebo ODS, i když vy asi očištěnou ODS nepřipustíte…
ODS je nereformovatelná! Každou stranu vývoj nutí se rozhodovat a tím se bude jeho pozice upřesňovat, i ANO si tím projde a možná se pak stane čitelnější stranou. Topka se také vyprofilovala, do krajní pravice.
TOP se dá někam zařadit, ale kam patří ANO? Váš otec (ministr obrany Martin Stropnický) je spíš liberál od středu doprava, šéf poslanců Jaroslav Faltýnek dříve působil v ČSSD. To jsou dva světy, může.
Lidé v současnosti rezignovali na hájení svých zájmů. Méně než dřív si je uvědomují. Babišovi se podařilo přesvědčit zaměstnance firem v téhle republice, že mají hlasovat podle zájmů svých zaměstnavatelů a to, že je jejich hlavní zájem. Voliči věřili, že volí prosperitu. Programem ANO je hlavně Babišův životní příběh.
Takže myslíte, že se voliči k normálním stranám vrátí?
Hlavní rozpor je mezi prací a kapitálem, ale například sociální demokracie se odvrátila od boje proti kapitálu. Zcela rezignovala na svou tradiční roli. Uvnitř SZ se tato debata vede neustále, od příštího roku chceme pracovat na novém politickém programu, současný pochází z roku 2003. Znovu povedeme debatu, jestli je na jedné straně ochrana klimatu a života na planetě a kapitalismus na druhé straně, nebo jestli lze k nápravě kapitalismus využít jeho inovativnosti.
Tyden.cz 25.11.2014 , autor: David Jareš, http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/stropnicky-praha-bude-mit-v-babisovi-sveho-ministra-financi_325170.html#.VHWdu010yUn