Stropnický: S Krnáčovou jsme spojenci. Problém Prahy je Kleslová

Primátorku Adrianu Krnáčovou vnímám i po všech sporech jako blízkého člověka a spojence, který nepatří do starého systému fungování Prahy. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz to řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Toho chtějí už několik týdnů odvolat z rady jeho koaliční kolegové z ČSSD a hnutí ANO. Podle Stropnického se musí praktiky v hlavním městě změnit, čemuž ale brání spojení sociálních demokratů s ANO a vlivné postavy v pozadí. Především šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová.

Vydržíte v radě i po příštím čtvrtku, kdy zasedne pražské zastupitelstvo? A zůstane Adriana Krnáčová primátorkou?

No…to je poměrně těžká otázka. Já samozřejmě neumím dělat předpovědi, takže na to nemohu odpovědět. Bude hodně záležet na tom necelém týdnu, který do zastupitelstva zbývá. A na tom, jestli se koalice konečně dokáže na něčem dohodnout.

Poslední jednání, které mělo vyřešit dlouhodobé spory ve vedení města, ale nepřineslo vůbec nic nového…

To je pravda. Ale nějaký posun by měl před zastupitelstvem přijít. Všichni vedeme nějaká jednání. Bylo by pro celé město správné, aby koalice uměla najít řešení sama a nebyla tak odkázána na divoké návrhy z pléna, které mohou být jakékoliv.

Neuvažujete o tom, že by bylo na čase v radě skončit? ČSSD i hnutí ANO o vás mluví jako o největším problému Prahy. Koalice je paralyzovaná, není čas řešit důležitou agendu. Stojí vám to za to?

Je součástí náplně mojí práce se s tím vypořádat. Ten spor se nevede v osobní rovině, i když samozřejmě všichni máme určité výhrady. Ale já chci pokračovat ve své práci a Trojkoalice chce naplňovat koaliční smlouvu. Není to sice snadná situace, ale ještě obtížnější to má paní primátorka. Za mnou Trojkoalice stojí.

Je to aliance, o které mluvím již několikátý týden. Aliance mezi pražskou ČSSD a částí hnutí ANO, kterou ovládá paní Kleslová. Na tuto alianci je navázána určitá část úřadu, zástupci v akciových společnostech, v příspěvkových organizacích. Tak bych mohl pokračovat. ČSSD je v čele Prahy, nebo alespoň blízko vedení města, dlouhých 25 let. To pak samozřejmě existuje celá řada vazeb.

Jaký je dnes váš vztah s primátorkou Krnáčovou? V posledních týdnech vás opakovaně kritizovala, před několika dny jste se ale sešli. Pomohlo to?

Náš vztah samozřejmě není bezproblémový, ale já ji dnes vnímám jako blízkého člověka. Nepatří do toho systému, který na magistrátu byl, který tam stále je a který je také hlavním soupeřem města.

Kdo do toho systému patří? Narážíte na šéfku pražského ANO Radmilu Kleslovou a Karla Březinu z ČSSD, které opakovaně označujete za hlavní zákulisní hráče na magistrátu?

Ano, je to aliance, o které mluvím již několikátý týden. Aliance mezi pražskou ČSSD a částí hnutí ANO, kterou ovládá paní Kleslová. Na tuto alianci je navázána určitá část úřadu, zástupci v akciových společnostech, v příspěvkových organizacích. Tak bych mohl pokračovat. ČSSD je v čele Prahy, nebo alespoň blízko vedení města, dlouhých 25 let. To pak samozřejmě existuje celá řada vazeb.

Považujete Kleslovou za hlavního hybatele problémů v současné koalici?

Nevím, jestli je hlavním hybatelem. Její vazby na ČSSD jsou ale takového druhu, že tam panuje velký konsenzus, což je vidět i v radě. Rozdíl mezi pražskou ČSSD a paní Kleslovou je tak malý, že je až zarážející, že to hnutí ANO nevidí. A že to nevidí jeho celostátní vedení. Protože ANO v Praze je jen béčkem sociální demokracie.

Ona je spolutvůrcem starých pořádků, které na magistrátu převládají. Celého toho sytému. Nedá se říct, že by rozhodovala o každé dílčí věci zvlášť. Ale má velmi dobře zorganizovaný systém převodových pák, jak se to ostatně naučila už za minulého režimu. Její hlavní převodovou pákou je šéf klubu Michal Hašek. Ten za ní obstarává samotný výkon politiky.

Mluvil jste někdy v posledních měsících osobně s Radmilou Klesovou o tom, jaká je její role v krizi na pražském magistrátu?

To ne. Když se s ní potkám, pozdravím. To je vše. Naposledy jsme si vyměnili několik argumentů na výjezdním zasedání koalice v červnu, když jsme mluvili o možném zvýšení daně z nemovitosti. A ona tu debatu ukončila s tím, že sama má určité množství nemovitostí a že by jí to zasáhlo, takže o dani z nemovitosti mluvit nechce. Tak skončila debata na výjezdním zasedání, ale i na úrovni celého města. Osobně se jí to týkalo a tak se o tom dál nemluvilo. A tak to v Praze chodí.

Jak konkrétně podle vás Kleslová magistrát ovlivňuje?

Ona je spolutvůrcem starých pořádků, které na magistrátu převládají. Celého toho sytému. Nedá se říct, že by rozhodovala o každé dílčí věci zvlášť. Ale má velmi dobře zorganizovaný systém převodových pák, jak se to ostatně naučila už za minulého režimu. Její hlavní převodovou pákou je šéf klubu Michal Hašek. Ten za ní obstarává samotný výkon politiky.

Vy sám věříte, že Adriana Krnáčová může souboj s Radmilou Kleslovou vyhrát? Větší část pražské organizace i zastupitelů přeci stojí za Kleslovou…

Záleží, kdo kolegy z ANO přesvědčí. Jestli Klesová, nebo paní primátorka. Já držím palce primátorce. Považuji poslední týdny za dost nešťastné, Kleslové se podařilo mezi mne a primátorku vložit problémy. To už ale máme za sebou a já primátorku považuji za spojence.

Své koaliční partnery zrovna nešetříte. Oni vás v radě nechtějí. Nedopadne to nakonec tak, že sice nadále zůstanete radním, ale kolegové vám odeberou všechny kompetence?

Mojí nejdůležitější kompetencí je územní plán. A ten mi může sebrat jen zastupitelstvo. Ne rada. Je pravda, že jsem se možná některé změny snažil udělat příliš rychle, což mohlo některým kolegům vadit. Taktičtější by možná byly pomalejší změny. Ale času máme omezeně. A nejsme tu proto, abychom realizovali projekty Pavla Béma. To bychom měli změnit, ale ne všichni se o to snaží. Například náměstek Dolínek (Petr Dolínek z ČSSD – pozn. red.) projekty Pavla Béma realizuje.

 

http://echo24.cz/a/iBCaQ/stropnicky-s-krnacovou-jsme-spojenci-problem-prahy-je-kleslova

Článek z ECHO24.cz ze dne 7. září 2015