Technaři natrénují střetnutí s policií

autor: doh, las – Deníky Bohemia
31.5.2006 PRAHA – StředoTEKK free open air party od pátku do neděle areál Proboštských jezer ve Staré Boleslavi na Praze-východ. O pouhou technoparty ale nejde. Jedná se o soustředění, které má příznivce technohudby připravit na možné střetnutí s policií.

Ostatně – druhá strana už na CzechTek trénuje. Před dvěma týdny nacvičovalo více než 1200 policistů střet s technaři u Balkové na severu Plzeňska.

Že se tam učili, jak urovnávat konflikty a být hodní, ale odpůrci zásahu na loňském CzechTeku nevěří ani za mák. „Zprávy v médiích neupřesnily, zda policie trénuje jen bití do lidí, nebo zda i tentokrát přiveze tank, vrtulník a odstíní mobilní síť,“ řekla za organizátory studentka Dana Matějková. Je prý ale jasné, že trénuje-li strana policejní, měla by se připravovat i druhá strana. Návštěvníci Probošťáku se tak nejen pobaví a do-syta si zatancují, ale také se dozvědí, jak si počínat při střetnutí s policejním kordonem.

Nácvik bitek se ale nechystá. „Budeme tu mít člověka ze záchranné služby a právníka. Chceme technaře motivovat, aby se nenechali policejními zákroky vyprovokovat, nevšímali si jich a prostě se bavili,“ vysvětlila Matějková.

Vědět, jak poskytnout první pomoc při ráně obuškem či zásahu slzným plynem je podle Matěje Stropnického z organizačního štábu StředoTEKKu výhodné nejen na techno-party. „Policejní zásahy, jak ukázal nedávný vývoj, nejsou určeny jen technařům,“ poukázal na nedávný zákrok proti Kateřině Jacques.

Zažít zákrok policistů na vlastní kůži by návštěvníci Proboštských jezer o víkendu neměli. „Máme povolení od městského úřadu. A slíbili jsme, že hudební produkci nasměrujeme směrem od města, abychom co nejméně rušili,“ ujistil Stropnický.

Autor: doh, las
Fotografie:  Jan Laštovička
Zdroj: Mojenoviny.cz – Deníky Bohemia
http://www.mojenoviny.cz/z_domova/techno060531.html