VIP Chat na Novinky.cz

Matěj Stropnický, místopředseda Republikové rady Strany zelených
17. 10. 2007 10:00 – 11:00

Ve středu jste mohli zpovídat Matěje Stropnického, který vystupuje jako jeden z největších kritiků předsedy Strany zelených Martina Bursíka.

Zdroj: http://vipchat.novinky.cz/archiv/00088-matej-stropnicky,-mistopredseda-republikove-rady-strany-zelenych.html

 

zd_pm: Dobrý den!!! Nevadí českým zeleným, když EU a celá řada evropských států propagují zvyšování podílu výroby elektrické enegie z jádra???? Nemám nic proti alternativním zdrojům, ale stavět si na balkoně sluneční kolektor NEBUDU!!! Podle mě tudy cesta nevede, jedná se přece jen o doplňkový zdroj, a ne o hlavní!!! Jak se Česká republika vyrovná s případným nedostatkem elektrické energie? Přece ji nebudeme kupovat od Rakušanů???

stropnicky: Dobrý den, děkuji za dotaz, pochopitelně tím SZ není nadšena, protože je jaderná energie neobnovitelný zdroj. V tuto chvíli jsou obnovitelné zdroje energie přirozeně doplňkovým zdrojem, domníváme se ale, že vzhledem k tomu, že se posledních padesát let drtivá většina financí do výzkumu v oblasti energií investovala do jádra, aniž se vyřešil problém jaderného odpadu nebo dalších nebezpečí, bude-li se investovat příštích 50 let do obnovitelných zdrojů, bude jejich efektivita úplně jiná. Zdraví MS.

calipero: Predseda Bursik Vas nazval frackem. Jak si to berete?

stropnicky: Dobrý den, nepřikládám tomu žádnou váhu. Zdraví MS.

calipero: Stale vice se ukazuje, ze tato vlada je tou nejhorsi od roku 1989. Neni pod uroven SZ se toho ucastnit?

stropnicky: Dobrý den, nevím, čím jste k tomu došel. Jsou v ní samozřejmě velmi problematičtí členové, jako pan Říman, Langer, Julínek nebo Kalousek, abych jmenoval ty pro zelené nejméně přijatelné, ovšem co navrhujete? Zdraví MS.

Sunny_Morning: Dobrý den, co je na jaderné energetice neekologického ve srovnání se spalování biomasy – a co třeby tokamany?

stropnicky: Dobrý den, jádro není obnovitelné, produkuje odpad, který nikdo nechce skladovat u sebe, a který je jak známo radioaktivní. Na biomasu a její výhody je lepší zeptat se odborníka, nejlépe našeho předsedy, já mám humanitní vzdělání v oblasti medií a mezinárodních vztahů. Zdraví MS.

FandaUlc: Dobrý den. Prosím Vás, proč, podle Vás, „lobbuje“ vedení SZ za americký radar? Co se týče politiky SZ, myslel jsem, že budou proti. Jejich postoj moc nechápu. Co si myslíte, že zatím stojí?

stropnicky: Dobrý den, neřekl bych, že zelení za radar, vyjma ministra Schwarzenberga, výslovně lobbují. Naše vedení a poslanci jen ve své většině bohužel nepovažují otázku za pro zelené prioritní a nechtějí kvůli němu riskovat existenci této vlády. Upřímně: já jsem si také myslel, že budou zelení jednoznačně proti, dělám pro to, co mohu. Zdraví MS.

FandaUlc: Byl by jste pro odstoupení SZ z této vlády? Tato vláda mi také přijde jako nejhorší od roku 89.

stropnicky: Dobrý den, pokud by byla porušena koaliční smlouva, je nutno takové jednání vyvolat, ovšem nevím, jestli je pro to nyní vhodná situace. Od začátku mám za to, že zelení do této vlády nepatří, v tom jsem s Vámi zajedno. Zdraví MS.

marie65: Dobrý den, počítáte s tím, že převáží-li ve SZ levé křídlo ( reprezentované Vámi), stane se SZ nepřijatelnou pro velký okruh jejich dosavadních voličů?

stropnicky: Dobrý den, v krátkodobém horizontu převážení tohoto křídla neočekávám a zároveň se domnívám, že by skutečně SZ byla v takové podobě těžko přijatelná pro bývalé voliče ODA, US-DEU apod., které SZ před volbami 2006 získala. Už střednědobě to ale považuji za dosti důležité, má-li totiž SZ zůstat skutečnou zelenou stranou bez specifik českého rybníčku. Těmi je v tuto chvíli doslova obalená. Zdraví MS.

FandaUlc: Co si myslíte o Pohankovi a Melčákovi? Nejprve podpořili vládu konkurence a následně v podstatě ke konkurenci přišli? Co si myslíte o tom, že byli zvoleni voliči ČSSD a teď hlasují proti ní. Není to v rozporu se základy demokracie? Neměla by se vytvořit nějaká právní norma, aby se tak nikdy znovu nestalo a poslanci byli opravdu povinni hlasovat podle lidí, kteří je zvolili, a ne, jak sem jim zrovna hodí?

stropnicky: Dobrý den, právní norma je myslím přehnané řešení. Nemyslím, že pánové Melčák nebo Pohanka jsou o mnoho horší, než drtivá většina jiných zákonodárců – prostředí 100 na 100, přijmu-li problematickou tezi, že zelení směřovali od počátku do této koalice, je zkrátka vysoce korupční. Voliči ČSSD z toho musejí vyvodit důsledky, to především. Na kreditru této vládě to však rozhodně nepřidává. Zdraví MS.

MKroh: Dobrý den, nemáte pocit, že politika zelených se více, než k řešení věcných problémů, uchýlila k boji o moc a vládní posty. Druhá otázka, jak hodnotíte bývalou ministryni Kuchtovou a náměstka Soukupa?

stropnicky: Dobrý den, je pravda, že občas mám ten pocit, že čím více říkáme, že jsme věcní a konkrétní, tím méně pak skutečně věcní a konkrétní jsme v praxi. Situace ve školství toho byla zářným příkladem. Dosti detailně jsem se s celou problematikou seznámil, pečlivě vyslechl vysvětlení ministryně Kuchtové i pana Soukupa a byl nucen jim dát za pravdu. ODS, ale i liberální voliči, mají velmi vyvinutý smysl pro to, dělat z nerpohodlných čerty. To kdysi provedli s Jakubem Patočkou, nyní třeba s Mirkem Soukupem. Jakoby těm lidem vadilo, že si Patočka nebo Soukup udrželi určitý podíl ideálů z mládí a pokoušejí se je promítnout do politiky. Ideály normalizační generace neodpouští, protože se jich sama musela vzdát velmi bolestivě. Je to pochopitelné, ale už by s tím kádrováním měla přestat. Zdraví MS.

petanek4: budete kandidovat na prezidenta??

stropnicky: Dobrý den, je mi 24 a prezidentem člověk může být až od 40 let.-) Diskuse na podobné téma mi svou virtualitou připomíná diskusi o pražské Olympiádě, která také nikdy nebude. Zdraví MS.

R.Ocasek: Dobrý den, domnívám se, že levicová politika by měla být zeleným bližší než pravicová a proto nechápu, jak můžete upustit od daňové progrese, která nerozevírá nůžky mezi chudými a bohatými jako „rovná“ daň. Jsme sice sociální demokrat, ale doufal jsem, že zelení budou mít blíže k ČSSD než k ODS. Mrzí mě to…Přeji Vám hodně štěstí a děkuji za odpověď.

stropnicky: Dobrý den, ano, v mnoha ohledech máte pravdu, ovšem existují i mnohé rozdíly, například betonová lobby nebo lobby „za Labe splavné pro parníky od pramene k ústí do moře“ je silná u ČSSD i u ODS. Vaše výhrady k rovné dani sdílím zcela. Svým sdělením, že jste sociální demokrat, ale že jste čekal od zelených něco jiného, vystihujete ovšem v mnohém kámen úrazu: zelení se museli obrátit na liberální voliče pravého středu, aby uspěli ve volbách, a mohli začít prosazovat alespoň něco ze svého programu a to dělají. Nevím, jestli je na levém středu dostatek lidí citlivých k problematice životního prostředí. Většinou to na Západě bývá oblast (tj. levý střed), kde najdete většinu humanitně vzdělaných lidí i umělců atd. U nás je ale situace deformovaná odlišným vývojem. Tomu se zelení musejí dočasně přizpůsobit. Zdraví MS.

dr.Kruxminor: Čím je, podle vás, radar tak škodlivý, že by nemohl být postaven na našem území?

stropnicky: Dobrý den, snad postačí dva důvody: hrozba, kterou je zdůvodňován, není z našeho pohledu právě reálná, a jeho výstabou se naopak vytvoří. Myslíte, že dnes jsou na Česko namířeny nějaké rakety? Nejsou. Až bude radar, tak budou, to je jisté. Druhá věc je tato: zelení jsou horlivými zastánci evropské integrace. Tento projekt, americký projekt, je ovšem neočekávanou novou překážkou pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku EU, posiluje naši atlantickou vazbu a tím oslabuje naši unijní. To považují zelení za kontraproduktivní, je to logický důsledek eurofobní politiky ODS. Zdraví MS.

vaclav.stepar: Dobrý den, jak se stavíte k aktivitám vašeho člena Pence ohledně legaliazce marihuany?

stropnicky: Dobrý den, nic proti tomu nemám, sám nejsem kuřákem trávy, ale pro legalizaci jsem. Zdraví MS.

hades: Dobry den. Co si myslite o chovani vlastnich poslancu za SZ, kteri vynesli audionahravku s projevem Matrina Bursika a predali ji novinarum. Nezacina SZ podobne jako jine strany mit problem se slusnym chovanim, stranickou sebekazni? Jak si predstavujete aby SZ mela vice zelenych navrhu, kdyz ve vlade hraje druhe housle? Nemyslite si ze je spise na case aby SZ odesla do opozice?

stropnicky: Dobrý den, tato úvaha je zajímavá, kdo nahrávku vynesl, však zůstává záhadou. Popravdě řečeno, že by to mohl někdo z okruhu lidí okolo mne je vyloučené už proto, že právě odvysílaná část ukazuje nás jako ty, kdo žádají místa na ministerstvech (byť ne pro sebe, ale pro jiné členy SZ), a Martina Bursíka jako toho, kdo bojuje proti hamižnosti idealismem. To tu dlouho nebylo: útočit na idealisty idealismem! Proto nejsme schopni říct, kdo nahrávku vynesl. K politické kultuře to zajisté přispívá pramálo. K Vaší druhé otázce toto: SZ by měla mnohem více než politiku zadržování (myšleno šílených nápadů z dílny ODS jako výstavba dalších bloků JETE) prosazovat byť i nemnohé, ale institucionální změny, tedy nikoli sliby, že v tomto volebním období nedojde k další výstavbě jaderných reaktorů, ale že ČR svůj jaderný program ukončí např. spolu s ukončením životnosti stávajících elektráren. Když šest poslanců SZ zadržuje osmdesát poslanců ODS, nemůže to dopadnout dobře, prosazení ale jedné dvou takovýchto velkých změn (druhou by měl být ústavní zákon o všeobecném referendu), by účast SZ v této vládě obhájit mohlo. Zdraví MS.

sulc.rob: Pokud byste se stal členem správní rady či jiného orgánu některého z podniků se státní účastí (např. ČEZ), co byste udělal s tučnými (často nehorázně vysokými) odměnami, jež se v těchto podnicích vyplácejí členům takových orgánů, a jimiž si vedení těchto podniků tyto členy de facto kupuje. Prosím o jasnou odpověď. Děkuji.

stropnicky: Dobrý den, o žádné takové místo neusiluji, snažil jsem se pouze naznačit, že nebude-li i na takových postech SZ zastoupena, nemůže za jejich činnost nést odpovědnost, což ale účastí v koalici nese – a ona ODS zeleným tuto spoluodpovědnost před volbami zajisté a právem připomene. Odpověď na to je následující: mě ani mé kolegy, tu mladou část vysokoškoláků v SZ, si nikdo nekoupí, jsme nezkorumpovatelní, protože jsme do politiky nešli kvůli penězům, ale kvůli možnosti prosazovat svoje představy o společnosti. Platy v této sféře považuji za neúměrné, přiměřený plat ovšem dozorci mít musejí, mají-li se této práci věnovat naplno. Současný stav je neudržitelný, to máte pravdu. Hlavní problém tak nevidím ve výši platu, ale v tom, jak tento dozor drtivá většina stávajících dozorčích vykonává. Zdraví MS.

juras: Dobrý den, co očekáváte kladného na více levicovém snměřování strany zelených? Spolupráse s ODS jistě není z Vašeho hlediska jednoduchá a inklinace k levici je u zelených celosvětově zřejmá, nicméně si myslíte, že spojení se zdejší levicí (komunisty a postkomunisty) přinese vaší straně něco lepšího, než ODS a lidovci? Myslím tím tedy spolupráci se stranamy, které jestě více, než ODS, ve snaze uchlácholit chudé a zachovat též průmyslové giganty, chce stavět megalomanské stavby poškozující přírodu (jezy na Labi a překročení limitů na těžbu uhlí). myslíte snad, že jste schopen jejich názor změnit, když má na to ČSSD takové experty, jako Grégr? děkuji

stropnicky: Dobrý den, Váš dotaz je velmi závažný a jsem si tohoto problému vědom. V mnohém z oblasti zivotního prostředí je skutečně sociální demokracie stejně zatuchlá jako ODS. Ovšem zelení stojí na třech pilířích: životním prostředí, lidských právech a sociální politice. Minimálně druhé dvě oblasti se mnohem lépe prosazují s ČSSD než proti vůli ODS. Zdraví MS.

Decebalus: Matěji, jsem asi o půl roku mladší než ty, ale fascinuje mě Tvoje naivita. Pokud vážně spekuluješ, že si podáš ruku s Paroubkem, kterej se většině lidí našeho věku hnusí, a s komunistama, který jsou zkázou, špínou a největším póvlem v tomhle státě, tak tu vaši stranu spolehlivě odrovnáš.

stropnicky: Zdravím, nazývat zástupce levice póvlem, z toho na mě trochu vane názor, že póvl jsou i jejich voliči, že? Já inklinuji k středolevé koalici proto, že je pro prosazování programu výhodnější, o komunistech nebyla vůbec řeč. Zdraví MS.

lockeroom: Dobrý den, nevadí vám komunistická minulost vašeho kandidáta na ministra školství a stejně temná minulost pana Dienstbiera, který byl komunistou v 50 tých letech ??

stropnicky: Dobrý den, reflexi minulosti si čím dál méně představuji jako zpětné kádrování a čím dál více jako zhodnocování poměru záporů a kladů jerdnotlivých období minulého režimu (nemluvil bych o něm v žádném případě jako o celku). Obhajovat Dušana Lužného za jeho členství v KSČ v osmdesátých letech nebudu, obhajitelné totiž není. Divím se, že z názvu své doktorské práce odstranil tu část o marxismu-leninismu, vnímám to jako slabost. Prostě to tak bylo, tak nemá smysl to skrývat. Jiří Dienstbier svými postoji v roce 1968 a zejména v období Charty 77, ale také po roce 1989 svá vlastní padesátá léta stonásobně odčinil. Děkuji všem za dotazy, pokud se na vás nedostalo, napište mi svůj dotaz prosím na matstrop@volny.cz , pokusím se zodpovědět jej dodatečně. s pozdravem Komu se nelení… Matěj Stropnický.