Výslech Matěje Stropnického

Zdroj: Lidovky.cz, 01.06.2007

Třiadvacetiletý místopředseda republikové rady Strany zelených nenechává svého šéfa v klidu. Již v únoru na celostátním sjezdu strany obvinil Martina Bursíka, že se snaží centralizovat moc do svých rukou. Nyní vystupuje tvrdě proti výstavbě amerického radaru. Stranický rebel Matěj Stropnický odpovídal 4. června v 11:00.

OTÁZKA (František Dobrota)
Nesnažíte se na vzniklé situaci pouze vytěžit politické body? Proč vám vlastně tolik radar vadí?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:13 )
Vážený pane Dobroto, Radar mi vadí především proto, že jeho vybudování zvyšuje nebezpečí toho, že se Česko stane cílem útoku, aniž dopředu víme jakého, může však jít jak o útok teroristický tak o útok některého státu. Toto nebezpečí v tuto chvíli Česku naprosto nehrozí. A těžba politických bodů? Víte, my jsme s tím tématem přišli vnitrostranicky již v lednu, krátce po jmenování nové vlády. Tehdy nebylo vůbec jasné, jak se k tomu bude veřejnost stavět, první průzkumy se objevily až později. Téma je pro mnohé zelené důležité prostě z programových důvodů. Zelení zkrátka myslí globálně. Zdraví MS.

OTÁZKA (jon)
Pane Stropnický, co vás vedlo k tomu, že jste se stal extrémním levičákem?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:14 )
Vážený pane, nejsem, za co mě považujete. Jsem zelený zcela v duchu našeho programu. Zdraví MS.

OTÁZKA (Budil)
V některých zemích existují dvě strany zelených, protože mimo ekoligické problematiky se rozcházejí v názorech např. na sociální problematiku,ale i na problematiku zahraniční politiky. Myslíte,že by mohla vzniknout ZELENÁ STRANA SOCIÁLNÍ, která by se oddělila od účastníků sjezdu, kteří zvolili současné vedení v němž mají silné slovo kariérní byrokraté?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:15 )
Vážený pane Budile, také u nás existuje Hnutí zelení. Sám za sebe ovšem říkám zcela jednoznačně, že žádné štěpení stranám neprospívá. Do SZ se pohodlně vejdou mnohé názorové proudy. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jakub Hulan)
Dobrý den, ačkoliv jsem jako Vy proti radarům, nemyslím, že je šťastné spojovat se kvůli tomu s komunisty. Samozřejmě můžete namítnout, že komunistické strany fungují ve všech zemích Evropy, aniž by ohrozily systém, že nic nehrozí, když neexistuje SSSR atd. Na druhé straně stačí otevřít Haló noviny a vylije se na vás kýbl z žumpy, ukazující, že naše komunistická strana není nějakou avantgardou budoucnosti, nýbr v lepším případě zakonzervovaným dinosaurem. Nemluvě o uctívání Klementa gottwalda a dalších věcech.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:18 )
Vážený pane Hulane, s Vaším hodnocením KSČM se víceméně ztotožňuji a snažím se s nimi nespojovat. Je to ovšem těžké, neboť proti radaru přijdou na náměstí, když je sobota a je hezky, především jejich skalní příznivci, kteří jsou z dřívějška zvyklí poslušně nastoupit, když jsou zavoláni. Ostatní byli v té době asi na trávě na Mezi ploty. To je problém, který ovšem vyřešit zatím neumím. Zdraví MS.

OTÁZKA (jiří lup)
kde jste přišel ke svým levicovým názorům, není to od vás spíše póza nonkonformního levičáka, než skutečně vybojované a vyargumentované přesvědčení?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:20 )
Vážený pane Lupe, mé názory jsou především zelené a že by to byla póza? Nevím. Přišel jsem do strany v době, kdy měla dva a půl procenta, deset miliónů dluhů a vedení na úrovni spolku ochrany syslů. Vyargumentovávám své postoje postupně, ale neřekl bych, že nepoctivě. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pavel)
Lze srovnat Bushe s Hitlerem?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:21 )
Milý Pavle, taková srovnání nemají myslím smysl. Tu přehnanost navíc jistě musíte cíti i Vy. Zdraví MS.

OTÁZKA (Frantisek Vorel)
Pane Stropnicky, jake jste dosahnul vzdelani, kde a jako co jste az doted pracoval a jake mate zivotni zkusenosti? Ptam se jen proto, ze Vas povazuji za dalsiho v dlouhe rade vyzirek. O to nebezpecnejsiho, protoze nic neumite a nic jste nikdy nevytvoril. Proste jen dalsi tluchuba.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:23 )
Vážený pane, mám VŠ vystudovanou žurnalistiku a dokončuji mezinárodní teritoriální studia. Hodlám pokračovat. Až na měsíční odměnu ve výši asi tisíc korun na žižkovském zastupitelstvu nic ze svého politického angažmá nemám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Mirka)
Co jsi říkal tomu, že tě málem na demonstraci vypískali když jsi mluvil? Proč nesesadíte Bursíka, když zelení voliči i ostatní občané dávají jasně najevo Bursík ven?To vedení zelených je špatné, úplně jiné než co chtějí lidi, kteří zelené volili. Oni umí jen populisticky vyprávět o antikomunismu, ale neudělali zatím nic konkrétního pro lidi z toho co slibovali před volbami.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:26 )
Vážená Mirko, předně si nejsem tak úplně jist, jestli právě voliči zelených byli ti, kdo na demonstraci pískal proti mně a panu předsedovi. Zelení mají pro svou politiku prostor šesti procent, která záskali ve volbách. Kdo čekal zázraky, musí počkat, až budeme mít třeba dvacet procent. Na druhou stranu, i já se snažím poukazovat na to, že při nejmenším nejde, abychom prosazovali i věci, které jsou s naším programem v přímém rozporu, v tom se s Vámi shodnu. Zdraví MS.

OTÁZKA (antig)
Proč se v SZ soustředí nejhloupější politici? Je to představou, že životní prostředí se týká všech, proto do něj všichni můžou mluvit? Vždyť mnohá vyjádření zelených politiků bývají pro zasmání citována při přednáškách na vysokých školách.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:27 )
Dobrý den, záleží na tom, které vysoké školy navštěvujete. U nás na Fakultě sociálních věd se nejvíce nasmějeme, když někdo z legrace cituje Václava Klause. Zdraví MS.

OTÁZKA (Filipi J.)
Dr.Sládek měl Vám podobné jednání a ukončil svoji karieru v politické žumpě.JUDr Gross se choval podobně a vzhledem ke svému mládí a životním zkušenostem ukončil svoji politickou karieru podobně.Prosím vezměte ve svém věku rozum do hrsti,pokud to jde, a nenásledujte tyto svoje vzory.Vždyť za deset let by z Vás mohl být dobrý politik.Ona retorika v politikaření nestačí. Víc myslete na to co říkáte a neříkejte co si myslíte.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:29 )
Vážený pane, nespetl jste si mě s někým? Žádný z jmenovaných pánů mým vzorem nikdy nebyl. A co si myslím hodlám říkat i nadále, to patří k tomu nejdůležitějšímu, co v politice postrádám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Lot)
Nedělá se Ti z Bursíka trochu špatně? Mně jo…

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:30 )
Milý Lote, u nás na žižkovském zadtupitelstvu se mi žaludek zvedá podstatně častěji než kdekoli v rámci SZ. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jiří Mruml)
Dobrý den, máte nějakého oblíbeného filosofa, či myslitele? Která kniha Vás nejvíce inspiruje?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:34 )
Dobrý den, to je příjemná otázka, děkuji. Odpověď by mohla být i poměrně dlouhá, ale rychle: Ve vztahu k politice cítím obdiv k Masarykovi, Tocquevillovi, Lévinasovi, Marxe se nebojím, mezi mé oblíbené knihy patří Citadela Saint-Exupéryho. Zdraví MS.

OTÁZKA (Jan)
Kdo by měl být typově příští prezident Čr-Pithart, Dienstbier, Halík, Uhl?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:35 )
Vážený Jene, kdybych mohl volit já, volil bych Jiřího Dienstbiera, vážím si ho od té doby, co ho znám. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pavel)
Jste zásadovým aniamerikanistou, či u byste uvítal demokraty

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:36 )
Dobrý den, nejsem vůbec antiamerikanistou, natož zásadovým. Volby v roce 2008 očekávám s netrpělivou nadějí. Kdyby byl býval před sedmi lety zvolen Al Gore, stal bych se zřejmě i jejím propagátorem. Zdraví MS.

OTÁZKA (Broukus)
Ja Vam drzim palce. Jsem totiz vasi stranou znechucen a jsem rad, ze jsem ji nevolil, protoze bych se vazne stydel. To co vase vedeni predvadi je naprosto nehorazne mrhani hlasy volicu. To ze souhlasi s pozvanim cizich vojsk snad ani neprekvapi. Pan Bursik vas naprosto diskredituje.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:38 )
Vážený pane Broukusi, děkuji za podporu, ale tak černé to snad zase není. Se šesti procenty děláme, co můžeme, v oblasti životního prostředí dokonce denně velmi záslužné věci (např. neudělení výjimky na Labi, konec práškování a těžby na Šumavě atd.). Zdraví MS.

OTÁZKA (Pravy_Juice)
Pane Stropnický, podívejte se, kdo společně s Vámi protestuje proti radarové základně. Komunisti, neobolševici, Putinovo Rusko, atd. To jsou Vaši kamarádi ? Proč myslíte, že komunisté a Rusko tak tvrdě vystupují proti ? Asi nemáte pocit, že jim pomáháte ( a to jako s prominutím užitečný id..t – jak kdysi nazýval levicové naivky jistý sovětský vůdce ) ? 🙂

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:40 )
Vážený pane, spoludemonstranty si nevyberete. Já se řídím svým vlastním názorem a stranickým programem. Na náměstí tam se mnou stála i spousta bezpartijních a také mnozí sociální demokraté. Myslím, že to žádná ostuda nebyla. Zdraví MS.

OTÁZKA (Josef Kacim)
Pane Stropnicky nechapu Vas odpor k radaru.Konecne po kolika letech muzeme Rusum ukazat ze jsme suvereni stat,tak proc ne? A ja osobne verim vic Americe nez Rusum a nechtel bych se dozit dne kdy by se mnel Ivanek vratit.Dekuju za Vasi odpoved a preju vice optimismu.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:43 )
Vážený pane, já nechci na Rusy dělat žádná ramena. To jsme dělali v roce osmašedesát, ze známých důvodů následovalo, co následovalo. I já věřím více Američanům, než představitelům Ruska, ale především proto, že jsou vyměnitelní. Od chvíle, kdy se i v USA manipulují volby, a dosti prokazatelně se to v případě volby prezidenta Bushe dělo, a kdy zároveň prezident Putin začíná uvažovat o prodlužování prezidentského mandátu, je to v mnohém podobné. Zdraví MS.

OTÁZKA (max)
Pane Stropnicky, DEKUJI VAM za to, ze jste jako jeden z mala Zelenych nepodrazil sve myslenky a sve volice. Nemyslite si, ze by stalo za to, zalozit v Cesku Stranu Zelenych? Myslim tim Zelenych, a ne hnede-modrych? Jak silna je podle Vas frakce proti radaru ve Vasi strane?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:47 )
Vážený Maxi, děkuji Vám za uznání. Nic nového bych ale nezakládal, kdo to jednou zkusil, ví kolik je to práce a jak málo pravděpodobné je, že se strana přílivem nových členů, když se jí jednou začne dařit, nezkazí. To jsou limity demokracie, s nimiž je nutno počítat. Já jsem v naší SZ celkem spokojen, prostor pro vyjádření odlišných stanovisek od většinového názoru tu zbývá a bojuji o další. Radar v SZ odmítá mým odhadem tak 80% členstva. Diskuse, která se ve straně vede, se většinou věnuje tomu, jakými nástroji radaru zabránit. To považuji za zcela legitimní. Zdraví MS.

OTÁZKA (Ondřej Hetmánek)
SZ jsem volil třikrát, jsem nyní velmi zklamaný z kroků jejího vedení, je mi celkem lhostejné jestli je SZ stranou s pravicovými koncepty(daně, omezování sociálního zabezpečení), podstané pro mě byl program trvale udržitelného rozvoje, integrace EU a v programu formulovaný odstup až kritika militarismu USA. Nyní SZ sedí ve vládě, která podkopává integraci EU a která vyjednává pod vedením ministra za SZ o vstupu vojáků USA se základnou ovlivňující jadernou rovnováhu. Temelín je proti tomu selanka. Zajímalo by mě:kdo Schwanzerberga prosadil na zamini?Nemá v tom náhodou prsty pan Václav Havel,není náhodou stranické vedení pod vlivem lidí z vnějšku strany z vysoké mezinárodní politiky? Jinak si nominaci Schwarzenberga, který zjevně kope za USA neumím vysvětlit.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:50 )
Vážený pane, když to shrnete takto, jsem s vládním angažmá SZ málo spokojen. V oblasti zahraniční politiky máme opravdu rezervy blížící se vlastně úplným dírám. Jsou ale i další oblasti, kde se snad zeleným daří lépe. Ten naráz, ulice přímo do vlády, je prostě velice silný. Doufám, že Vás jako voliče neztrácíme, to by teď, kdy konečně přichází na řadu mnohé z toho, co jsme chtěli prosadit už dávno, byla škoda. Nikdo jiný to účinněji neudělá. Zdraví MS.

OTÁZKA (Ivan Krchnák)
Rusové nás padesát let drželi pod krkem a okupovali. Jedním z důvodů byla uranová ruda, kterou Rusové neměli. Víte, že hodnota tohoto neuvěřitelného přírodního bohatství, které nám Rusové ukradli je 30 bilionů USD? Víte o kolik možností jsme přišli – vzdělání, věda, výzkum, infrastruktura… Víte, že tuto rudu těžili odpůrci komunizmu v lágrech v neuvěřitelných podmínkách a za cenu života nebo zničeného zdraví? Opravdu důvěřujete Rusku? Jistě, Rusové statečně bojovali proti Německu, ale jak jimi osvobozené země dopadly? A že válka pokračovala studenou válkou a zbrojením před kterým varujete snad Rusové nevyvolali?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:52 )
Vážený pane, zdáte se mi zakletý ve studenoválkovním myšlení. Nevidím tu onu bipolaritu, buď s USA nebo s Ruskem. Pojďme zůstat v Evropě, ta je nám vlastní. Zdraví MS.

OTÁZKA (Richard)
V 90. letech pohodlný život s rodiči na ambasádě v Portugalsku, teď karierní politik. Dokázal by se člověk Vašeho typu uživit i jinak než jako žvanil… např. jako zaměstnanec nebo podnikatel? Vadí mi, že ze svých daní platím i takové levičácké extremisty jako jste vy. Je to sociálně nespravedlivé.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:57 )
Vážený pane, nevím, jestli zrovna Vy si mě vydržujete, ale když už jsme u toho, čím bych se snad uživil: vedle toho, že jsem byl tři roky redaktorem Literárních novin, dělal jsem též čtyři roky po sobě v létě vždy průvodce po různých českých hradech a zámcích, rok jsem také po Praze s oranžovou vestičkou zametal, třeba sníh na Václavském náměstí. Ty přechody byly naprosto nekonečné (je jich tam snad dvacet, přes celé náměstí). Chtěl jsem být nějakou dobu součástí tohoto sociálního prostředí. Nakonec jsem zjistil, že to nejdůležitější se odehrává v politice. Chci se na tom rozhodování podílet, na tom přece nic není, zkuste to také. Zdraví MS.

OTÁZKA (Pavel)
Co rikate na vasi podporu uhelnych elektraren ktere skodi zivotnimu prostredi a nam vsem daleko vice nez elektrarny jaderne? Zavření jaderné elektrárny způsobuje radioaktivní spad. Proč? http://jaknatoo.blogspot.com/2007/06/zavreni-jaderne-el-zpusobuje.html

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:58 )
Vážený pane, žádné podpory SZ uhelných elektráren si nejsem vědom. Podporujeme alternativní zdroje energií. Zdraví MS.

OTÁZKA (Holič)
Kdy jste byl naposledy u holiče ?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 11:58 )
Milý Holiči, já vím, už je to déle, chodím k vám nerad. Zdraví MS.

OTÁZKA (JK)
Pane Stropnický, když Stranu zelených vedl Patočka, beránek a aspol., do parlamentu se nedostali. Spoustu nových voličů jste získali po příchodu pragmatického Bursíka. Měl bste to respektovat a svému vítězi neházet klacky pod nohy. Váš styl nápadně připomíná styl předBursíkovského vedení a s tímto stlyem z parlamentu zase rychle vyletíte.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:00 )
Vážený pane, jistě, existuje i tento názor. Respektuje jej a jeho oprávněnost uznávám. Do zelených se vejde Martin Bursík a já snad také, vedle nás to zvládnou totiž i dva tísíce dalších. Zdraví MS.

OTÁZKA (LOJZA)
Kdo Vám vychází lépe, srovnáte-li Putina a Bushe? Protestoval jste vloni proti návštěvě Putina u nás? Proč jste vlastně proti JE a proč neprotestujete např. proti automobilismu, který ročně připraví na Zemi o život stovky tisíc lidí?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:05 )
Vážený pane, do tohoto srovnání se s dovolením nepustím, asi bych si nebvěděl rady. Navíc to není příliš podstatné. Jádro je pro mě zdrojem vysoké koncentrace výrobních prostředků energie a tedy vysokým koncentrátem moci bez zvláštní kontroly. Vždycky se řekne, že tomu nikdo nerozumí, než tři čtyři specialisté v zemi. Navíc je to stále o otázka jakési pochybné prestiže: také Černobyl vybouchnul hlavně z tohoto důvodu, pro nutnost rychlé výstavby, aby se plnil plán, byly kvalitní materiály nahrazeny nekvalitními a tutlalo se to. V jádru se pořád něco tutlá. To mi vadí, nemáme ho vůbec pod kontrolou. Proti automobilismu vystupuje SZ stále: teď například na úrovni Prahy připravujeme kampaň za vyšší využívání příměstských železnic, ostatně jeden seminář už proběhnul. Zdraví MS.

OTÁZKA (spolužačka Iva)
Ahoj Matěji, o čem je prosím tvoje bakalářka na IMS FSV UK? A budeš dál pokračovat na IMS? Hodně štěstí u státnic! Iva (4. roč.)

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:08 )
Milá Ivo, moje bakalářka má název „Počátky Pražského jara ve francouzském tisku“. Období obrodného procesu Pražského jara mě fascinuje, myslím, že je to velmi neoprávněně opomíjená hvězdná hodina naší historie, srovnatelná snad jen s prvním třicetiletím 15. století. Na IMS končím, dále už budu studovat jen média. Zdravím Tě Matěj.

OTÁZKA (fales)
Prosil bych Matěje Stropnického o reakci na tyto dva články http://literarky.cz/index.php?p=clanek&id=346 http://literarky.cz/index.php?p=clanek&id=355 Jde o rekace Filipa Kouteckého a Pavla Sladkého na jeho recenzi Magrittovy výstavy (viz http://literarky.cz/index.php?p=clanek&id=241).

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:09 )
Dobrý den, nechci se vyhýbat odpovědím na žádné smysluplné otázky, tohle zde teď ale stihnout nemohu. Přepošlete mi prosím dotaz na moji mailovou adresu, viz web. Zdraví MS.

OTÁZKA (petra)
Dobrý den (budu Vám vykat je mi 16, tudíš se chci omluvit i za obsahovou stránku mého dotazu) můžu se zeptat jak jste se dostal do této funkce? A také na školu/y, které jste absolvoval či studujete? Politika mi není lhostejná a uvažuji o pozdější realizaci v ní. Děkuji

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:11 )
Milá Petro, byl jsem do ní zvolen. Ve Straně zelených jsem čtyři roky a znám její problémy i názory. Je třeba být neustále ve spojení s členskou základnou, jinak se člověk dostane mimo realitu, jako se to stalo vedení US-DEU. Až se rozhodnete, zda se angažovat, budu rád, když se mi ozvete. Zdraví MS.

OTÁZKA (Arche)
Je vůbec s podivem, že ještě někdo autenticky zeleně smýšlející je členem dnešních bursíkovských kariéristů a šmelinářů. Cožpak se lze ještě v této straně opírat o původní ideály?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:12 )
Vážený pane, jde to. SZ na tom zdaleka není tak špatně, jak se domníváte. Z českých stran, pokud mohu z dosavadních zkušeností soudit, dokonce zdaleka nejlépe. Zdraví MS.

OTÁZKA (Karel Růžička)
Vážený pane. Rád bych od Vás slyšel názor strany zelených, Váš názor na veletoč, který Vaše strana udělala poté, co se dostala do parlamentu a do vlády. Kam se vytratil Váš program, Vaše sliby Vašim naivním voličům. Vaši předešlí „ve vyslechu“ mi ani neodpověděli, trochu jsem to od Bursíka a Jacqes očekával, jdou tvrdě za korytem a zájem jejich voliče je nezajímá, od Vás očekávám serioznější postoj. Jenom mi prosím nepište, že nerozumíte otázce, protože z Vašeho programu plníte dvacet procent a to Vám nadržuji.Kolik jste odhalili politických korupčníků a mafie. Proč se Vaši spolupartajníci skrytě kurví s komunisty a estébáky. A těch kolik a proč je celá řada.Děkuji.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:16 )
Dobrý den, pokud se Vám zdá, že plníme náš program z dvaceti procent, jste optimista. To by byl se šesti procenty velký úspěch. vaše dotazy jsou poměrně obecné a také nám myslím podsouvají něco, co se příliš neděje. Nevím, které komunisty, korupčníky a estébáky máte na mysli. Nemám ale příliš kádrování v oblibě a to jsem ho nezažil. Upřesněte prosím svůj dotaz a napište mi mailem. Díky MS.

OTÁZKA (Milan)
Dobrý den, který poslanec a která poslankyně vám přijde nejsympatičtější a nejvíce se vám líbí?

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:19 )
Dobrý den, měl jsem rád poslankyni Fischerovou, ta už ve sněmovně není. Vážím si Lubomíra Zaorálka, Petra Bratského a Zdeňka Jičínského. Zdraví MS.

OTÁZKA (hošek)
Dobrý den, opravdu si myslíte, že extrémně mladí, ambiciózní a nezkušení Vašeho formátu do politiky patří? Jsem pouze o tři roky starší než vy a i po studiu dvou VŠ bych se nejen pro nedostatek zkušeností a vědomostí na témata s politikou souvisejícícch neodvážil na kariéru tohoto typu pomyslet. Navíc image „rebela“ je a člověka, co „se nebojí říct své“ je poněkud obnošená.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:45 )
Dobrý den, víte, rád bych na tuhle otázku odpověděl pro všechny další, kterým to vrtá hlavou: považuji ji za ageistickou a neoprávněnou. Aktivní volební právo u nás vzniká v 18 letech, pasivní v 21 letech. Když to takto zákonodárce stanovil, nevím proč to zpochybňovat. Zdraví MS.

OTÁZKA (68)
Vážený pane Stropnický, můžete upřesnit Vaši myšlenku, že jsme v roce 68 dělali ramena, a jak to dopadlo? Co přesně jsme těmi rameny dělali, že to SSSR vedlo k invazi. 2-3.otázka – Víte, co to byl Leninův termín užiteční idioti? Můžete vysvětlit, proč taktikou sovětských komunistů bylo po celém světě podporovat zelené, a jim podobná hnutí? Děkuji.

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 12:53 )
Vážený pane, ano, nástin mého hodnocení osmašedesátého si upřesnění vyžaduje. Děkuji Vám za tento dotaz. Zabýval jsem se teď jeho studiem přes půl roku a dospěl jsem k předběžnému a zajisté dílčímu závěru, že naše společnost, tak obdivudodně probuzená a najednou si vědomá svého občanství a politických práv, nedocenila mezinárodněpolitickou situaci. Jsem dalek toho vyslovit nějaký závazný soud, ale obávám se, že jakoby za těch několik měsíců chtěl každý napravit svou pošramocenou minulost a navrhnout něco, co by svou radikalitou předčilo to předchozí. Hned jiné politické strany, hned nové volby, hned federaci se Slováky, hned konec vedoucí úlohy KSČ, hned konec do té doby věčného přátelství se SSSR, hned revizi Varšavské smlouvy i RVHP. Tyto, zdůrazňuji, oprávněné požadavky podporovala a živila média a zpětně vůbec nezávidím tehdejším politikům jejich situaci, v níž museli na jedné straně čelit volání ulice a na druhé si byli vědomi omezené trpělivosti protektorského SSSR. Sám jsem se trochu v podobné situaci ocitnul v malém posledně na demonstraci, když jsem před antiamerikanisty zkusil hájit názor, že ne vše je v Americe špatné, a před komunistickými voliči jsem se distancoval před útoky na současnou vládu. Dav pískal. Druhý den se zelení zlobili, že jsem si dovolil vystoupit na protivládní demonstraci. Ta paralela je v tom, že v roce 68 nechtěli politici dopředu souhlasit se všemi názory občanů, také proto, že to považovali za nezodpovědné a z mezinárodního hlediska přímo nebezpečné. Ani já nepovažuji naše spojenectví s USA za překonané, naopak, velmi si ho vážím a považuji za mezinárodněpoliticky bezpodmínečně nutné. Jde mi o naší cestu. Tato velká ramena jsem měl na mysli, ramena, která po dvacetiletém mlčení najednou velela do útoku proti všemu, ze zajisté chvályhodných, ale prostě málo realistických pozic. Téma je asi na internetovou diskusi příliš složité; jisté je, což opakuji, Pražské jaro je pro mě nejskvělejším obdobím našich moderních dějin, i se všemi rozpory. Zdraví MS.

OTÁZKA (Ivo*)
Milý Matěji, opravdu nechápu většinu již položených dotazů! Proč by, probůh, nemohl vstupovat do politiky někdo mladý, když na to má zákonné právo? Proč by, probůh, nemohl vyjadřovat svůj názor v médiích, když ta jsou ochotna jeho myšlenky prezentovat? Proč by, probůh, měl vytvářet nějaké hmotné hodnoty? Copak jsou umělci, novináři, učitelé a další, kteří vytvářejí duchovní hodnoty, také bráni jako méněcenní? A proč Vás, probůh, spojují s komunisty? Cožpak můžete za to, že sdílí shodou okolností podobný názor na jisté téma? Mám pocit, že tyto nesmyslné otázky a obvinění ze strany předešlých dotazovatelů svědčí jen o tom, že je lepší, když se k věcem veřejným vyjadřují mladí, inteligentní lidé, než stádo omezených „dospělých se zkušenostmi“. Vždyť jejich nekonstruktivní kritika nepodložená argumenty je vyloženě směšná..Držím Vám palce v boji s všudypřítomnou blbostí!

ODPOVĚĎ ( 04.06.2007 13:36 )
Milý Ivo, děkuji za Váš příspěvek. Také to občas nechápu. Jako bych někomu připomínal, že zatímco já se ve svých letech o cosi třeba nedokonale pokouším, on/ona jen popíjel/a pivo a obrážel/a diskotéky. Také chodím na pivo nebo víno, ale nějak nemohu kvůli tomu zůstat potichu k tomu, co se děje okolo. V médiích mám teď pár týdnů prostor, určitě si ale později najdou zase někoho jiného a já budu mít zase klid na neviditelnou činnost. Myslím, že to také přežiju. Tím se omlouvám dalším tazatelům, že jejich dotazy již nemohu zodpovědět. Pokud máte přesto o odpověď, i soukromě a nejen před publikem, zájem, pošlete mi je prosím na můj mail: matstrop@volny.cz . Tam zodpovím postupně (třeba do týdne) vše. Děkuji Vám za pozornost, byť zajímavých dotazů bylo poskrovnu. S pozdravem Matěj Stropnický.