Zelené povede Matěj Stropnický, porazil Štěpánka. Jsme radikální strana, řekl

Novým předsedou Strany zelených se stal Matěj Stropnický. Na stranickém sjezdu v Praze porazil šéfa pražských zastupitelů zelených Petra Štěpánka. Strana podle něj musí znovu vyvolat emoce a starat se i o problémy těch lidí, s nimiž ji nespojují společné hodnoty. „Namísto lhostejnosti musíme znovu vyvolat zájem,“ uvedl. Nového předsedu vybíralo 222 delegátů, Stropnický vyhrál nad Štěpánkem o 20 hlasů.

Praha – Matěj Stropnický byl zvolen novým předsedou Strany Zelených. Bývalý náměstek pražské primátorky soupeřil o post předsedy na stranickém sjezdu v Praze s šéfem pražských zastupitelů zelených Petrem Štěpánkem a středoškolským učitelem Janem Šlechtou.

Stropnický dostal 117 hlasů z 222 delegátů. Štěpánek dostal 97 hlasů, Šlechta šest. Delegáti budou nyní vybírat první místopředsedkyni strany. Protože v čele strany stanul muž, musí podle stanov druhou nejvyšší funkci osadit žena.

Stropnický střídá brněnskou komunální političku Janu Drápalovou, která předsednický post neobhajovala. Chce se věnovat tématům na jižní Moravě. V minulosti vedl zelené Ondřej Liška, před ním Martin Bursík, který už ale stranu opustil.

Stropnický o sobě ve volebních novinách rozdaných na sjezdu napsal, že nechce být středovým politikem. „Zelení jsou radikální strana, protože se naše kritika dotýká samé podstaty současného světového systému,“ tvrdí.
Potřebujeme více Evropy

Stropnický v kandidátském projevu prohlásil, že zelení jsou stranou konsolidovanou, která respektuje vzájemnou rozmanitost. Jsou podle jeho slov stranou připravenou zahájit cestu návratu mezi strany v pravém smyslu parlamentní. „Ano volnému trhu, ale soukromé musí přestat přenášet své náklady na veřejné,“ popsal svůj pohled na ekonomiku. Jako příklad uvedl, že těžba uhlí už by se posledních 20 let nevyplácela, kdyby těžební firmy musely započítat náklady na zničení krajiny.

„Evropa je jedinečným a úspěšným projektem omezování svévole ekonomické moci na nadnárodní úrovni, kde jedině může být toto omezování dnes účinné,“ řekl ke svému pohledu na politiku. Jak dodal, kdyby ale nebylo Evropské unie, bylo by méně národního státu, suverenity i svobody. „Potřebujeme naopak více nadnárodní politiky, proto potřebujeme více Evropy,“ vysvětloval.

Podle jeho dřívějšího vyjádření by strana měla usilovat i o hlasy lidí, s nimiž ji nespojuje stejný životní styl i hodnoty. „Musíme umět vyvolat očekávání, že je budeme umět zastupovat, že budeme právě my nejlépe hájit jejich zájmy,“ tvrdí.
Zeman dělá z občanů slabochy

Kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho přístup k migrační krizi. Je podle něj neodpustitelné, jak se hlava státu v této situaci chová. Zeman podle něj dělá svojí podbízivou politikou z občanů slabochy. Zveličuje nebezpečí, hraje prý na to horší v lidech, podporuje jejich malost, sobectví a straší. „To prezident nesmí, to je ubohé,“ poznamenal.

Jeho protikandidát Štěpánek hovořil hlavně o tom, že chce veškerou energii vrhnout do přípravy krajských voleb. Řekl také, že je mu vzorem politika masarykovská a havlovská, která se víc týká svobody a demokracie než ideologie.
Třetího kandidáta vyvedli

Občasné vlny smíchu vyvolalo vystoupení třetího kandidáta na předsedu, pedagoga a horolezce Šlechty. „Proč chci být předsedou strany: z jednoduchého důvodu, mám na to dost času, jsem senior,“ uvedl. „Já bych tě rád upozornil, že toto je sjezd Strany zelených a vedeš kandidátskou řeč,“ upozornil ho moderátor debaty v momentu, kdy Šlechta řekl, že jeho první dívka v posteli byla z Otrokovic.

Šlechtu musel moderátor dvakrát vykázat ze sálu. Poprvé když hlasitými výkřiky narušoval jednání. Podruhé když dostal šanci vyjádřit se k dotazům delegátů a u mikrofonu dvakrát pronesl sprosté slovo.

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/strana-zelenych-ma-noveho-predsedu/r~d262197ac1e811e5bb3a0025900fea04/

23.1.2016